Օբաման գաղտնի նամակ Է ուղարկել Իրանի իշխանություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման գաղտնի նամակ Է ուղարկել Իրանի իշխանություններին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 29-ին հաղորդել են իրանական ԶԼՄ-ները:
«Համշահրի» թերթի տվյալների համաձայն՝ ուղերձը հանձնվել Է «Իրանի հարեւան երկրի ղեկավարի կողմից» եւ վերաբերել Է միջուկային ծրագրի շուրջ ընթացող բանակցություններին:
«Համշահրի»-ն չի նշում քաղաքական գործչի անունը, բայց ենթադրում Է, որ նամակը հանձնել Է Իրաքի վարչապետ Հեյդար ալ Աբադին, որն Իրան Էր այցելել հունիսի 17-ին:
Միջազգային միջնորդների «վեցյակի» (ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի հինգ մշտական անդամները եւ Գերմանիան) եւ Թեհրանի միջեւ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրադրության կարգավորման համապարփակ համաձայնագիրը պլանավորվում Է ստորագրել մինչեւ հունիսի 30-ը: Դիվանագետները չեն բացառում բանակցությունների երկարաձգումը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

Иранские СМИ сообщили о тайном письме Обамы властям Ирана
Президент США Барак Обама направил секретное письмо властям Ирана, передают в понедельник иранские СМИ,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
По данным газеты "Хамшахри", послание было передано "лидером соседней с Ираном страны" и касалось переговоров по ядерной программе.
"Хамшахри" не называет имя политика, но предполагает, что письмо передал премьер Ирака Хейдар аль-Абади, посетивший Иран 17 июня.
Как сообщалось ранее, всеобъемлющее соглашение между "шестеркой" международных посредников (пять постоянных членов СБ ООН и Германия) и Тегераном по урегулированию ситуации вокруг иранской ядерной программы планируется подписать до 30 июня. Дипломаты не исключают продления переговоров.