Սիրիայում տեղի է ունեցել ՀՀ անկախության տոնին նվիրված պաշտոնական ընդունելություն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատան կողմից «Շամ» հյուրանոցում հոկտեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել պաշտոնական ընդունելություն` նվիրված ՀՀ անկախության 24-րդ տարեդարձին: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ «Բերիո Լուրեր» ֆեյսբուքյան էջից: Ընդունելությանը ներկա են եղել Սիրիայի խորհրդարանի նախագահ Մուհամմադ Ջիհատ ալ Լահհամը, նախարարներ, այդ թվում Սիրիայի բնապահպանության հայազգի նախարար Նազիրա Սարգիսը: Ընդունելությանը մասնակցել են նաև խորհրդարանի անդամներ, տարբեր երկրների դեսպաններ, քաղաքական կուսակցությունների, հասարակական կազմակերպությունների և հայկական բոլոր կառույցների ղեկավարները, հոգևոր առաջնորդներ, հասարակական կազմակերպությունների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:
Ներկաներին ողջունել է Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանը` հանգամանորեն անդրադառնալով Հայաստանի 24-ամյա ուղուն և բարձր արժևորելով Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականությունը: Դեսպան Փոլադյանը բարձր է գնահատել հայ-սիրիական երկկողմ բարեկամական հարաբերութունների ներկայիս մակարդակը:
Միջոցառման ընթացքում դեսպան Փոլադյանը սիրիացի հայտնի հասարակական-մշակութային գործիչ, գրող Նաբիլ Տո'մեին է հանձնել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով նրան շնորհված «Երախտագիտության» մեդալը՝ հայ-սիրիական մշակութային հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար:

В Сирии был организован официальный прием в честь независимости Армении
4 октября в гостинице «Шам» Посольство Армении в Сирии организовало официальный прием в честь 24-летия независимости Армении. Об этом «Арменпресс» узнал из страницы в фейсбуке  «Новостей Берио». На приеме участвовали  председатель парламента Сирии Мухаммад Джихат Ал Лахам, министры, в том числе и министр экологии Сирии армянского происхождения Назира Саргис. На приеме принимали участие также члены парламента, послы разных стран, все руководители политических партий, общественных организаций, духовные лидеры, представители СМИ.
Посол Армении в Сирии Аршак Поладян приветствовал присутствующих, рассказал о пройденном пути независимой Армении. Поладян высоко оценил уровень взаимоотношений между Арменией и Сирией.
Во время церемонии, по указу президента Армении Сержа Саргсяна, посол Поладян наградил известного общественного и культурного деятеля Сирии Набиля Томе медалью «Благодарности» за огромный вклад в развитие армяно-сирийских культурных отношений.