Քիմիայի բնագավառում Նոբելյան մրցանակը շնորհվել Է ԴՆԹ-ի վերականգնման մեխանիզմի ուսումնասիրման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քիմիայի բնագավառում 2015 թվականին Նոբելյան մրցանակը շնորհվել Է Թոմաս Լինդալին, Պոլ Մոդրիչին եւ Ազիզ Սանկարին՝ ԴՆԹ-ի վերականգնման մեխանիզմի ուսումնասիրման համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 7-ին հայտարարել Է Շվեդիայի Գիտությունների թագավորական ակադեմիային առընթեր Նոբելյան կոմիտեն:
Մրցանակի՝ համաշխարհային հռչակ ստացած դափնեկիրների թվում են՝ Էռնեստ Ռեզերֆորդը (Մեծ Բրիտանիա, 1908 թվական), որը ռադիոակտիվության եւ ատոմի կառուցվածքի մասին ուսմունքի հիմքը դրեց, եւ վիտամին C-ի հիմնադիր Լայնուս Փոլինգը (ԱՄՆ, 1994 թվական), որը 1962 թվականին պարգեւատրվեց Խաղաղության Նոբելյան մրցանակով: Բրիտանացի կենսաքիմիկոս Ֆրեդերիկ Սենգերը երկու անգամ Է (1958 եւ 1980 թվականներին) դարձել այդ մրցանակի դափնեկիրը: Ընդամենը դափնեկիրների ցուցակում տեղ են գտել 165 գիտնականներ, այդ թվում՝ չորս կին:
1901-2014 թվականներին մրցանակը շնորհվել Է 106 անգամ (1916, 1917, 1919, 1924, 1933, 1940-1942 թվականներին ակադեմիկոսներին չի հաջողվել արժանի թեկնածու գտնել): 23 անգամ մրցանակը բաժանվել Է երկու դափնեկիրների եւ քսան անգամ՝ երեքի միջեւ: Քիմիայի գծով մրցանակի դափնեկիրների միջին տարիքը 58 Է: Ցուցակում ամենաերիտասարդը 35-ամյա Ֆրեդերիկ Ժոլիոն Է (1935 թվական), իսկ ամենատարեցը 85 ամյա ամերիկացի Ջոն Ֆենը (2002 թվական), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Нобелевская премия в области химии присуждена за изучение механизма восстановления ДНК
Нобелевская премия 2015 года в области химии присуждена Томасу Линдалу, Полу Модричу и Азизу Санкару за изучение механизма восстановления ДНК. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом в среду объявил Нобелевский комитет при Королевской академии наук Швеции.
Среди обладаелей премии, получивших мировую известность, Эрнест Резерфорд (Великобритания, 1908 год), заложивший основы учения о радиоактивности и строении атома, и исследователь витамина С Лайнус Полинг (США, 1954 год), награжденный в 1962 году также Нобелевской премией мира. Британский биохимик Фредерик Сэнгер дважды становился обладателем этой премии - в 1958 и 1980 годах.
Всего в списке лауреатов 165 ученых, в том числе 4 женщины. В 1911 году награды была удостоена Мария Кюри за открытие радия и полония (в 1903 году она получила Нобелевскую премию по физике). В 1935 году Ирэн Жолио-Кюри (дочь Марии Кюри) вместе с мужем Фредериком Жолио получили премию за синтез новых радиоактивных элементов. В 1964 году премия была присуждена англичанке Дороти Кроуфут-Ходжкин, а в 2009 году - Аде Йонат (Израиль; совместно с двумя учеными из Великобритании и США).
В 1901-2014 гг. премия присуждалась 106 раз (в 1916, 1917, 1919, 1924, 1933, 1940-1942 гг. академикам не удавалось найти достойного кандидата). 23 раза премия была разделена между двумя лауреатами и 20 раз - между тремя. Средний возраст лауреатов премии по химии - 58 лет. Самым молодым в списке остается Фредерик Жолио /35 лет/, а самым пожилым - 85-летний американец Джон Фенн (2002 г.).