Վարչապետին է ներկայացվել կրթության որակի բարձրացման համալիր փոփոխությունների փաթեթը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում հուլիսի 25-ին տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ նվիրված հանրակրթության ոլորտի հիմնախնդիրներին և բարձրագույն մասնագիտական կրթության համակարգի բարեփոխումներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
2016թ. հուլիսի 7-ին տեղի ունեցած ՀՀ կառավարության նիստում վարչապետ Աբրահամյանը հանձնարարել էր ՀՀ կրթության և գիտության նախարարին՝ նախապատրաստել հանրակրթության հիմնախնդիրների և բարձրագույն մասնագիտական կրթության բարեփոխումների թեմայով խորհրդակցություններ և դրանցից բխող փոփոխությունների ժամանակացուցային առաջարկներ:
Վարչապետին զեկուցվել է, որ մասնագիտական քննարկումների և առաջարկների հիման վրա մշակվել է կրթության որակի, արդյունավետության բարձրացման և հասանելիության ապահովման վերաբերյալ համալիր փոփոխությունների փաթեթ: Ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, որի ընթացքում քննարկվել են ներկայացված առաջարկությունները:
Ամփոփելով կառավարության ղեկավարը նշել է, որ կրթական համակարգի բարեփոխումները պահանջված են, պետք է ստեղծել մատչելի ու մրցունակ կրթական ծրագրեր և, ըստ անհրաժեշտության, վերանայել ոլորտը կարգավորող օրենսդրական դաշտը:

Премьер-министру Армении представлен пакет комплексных изменений по повышению качества образования
Премьер-министр Армении Овик Абрамян 25 июля провел совещание, посвященное проблемам сферы общественного образования и реформам системы высшего образования.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, на заседании правительства 7 июля 2016 года премьер поручил министру образования и науки подготовить совещания, посвященные общеобразовательным проблемам и реформам высшего профессионального образования и предложения по графику вытекающих из них изменений.
Абрамяну было доложено, что на основе экспертных обсуждений и предложений разработан пакет комплексных изменений по обеспечению качества, повышения эффективности и доступности образования. Состоялся обмен мнениями, в ходе которого были обсуждены представленные предложения.
Подведя итоги совещания, премьер отметил, что реформы образовательной системы востребованы, необходимо создать доступные и конкурентоспособные образовательные программы и по необходимости пересмотреть регулирующее сферу законодательное поле. мой. В результате взрыва погиб один человек — 27-летний выходец из Сирии. Ранее инициатору взрыва отказали в Германии в предоставлении статуса беженца.