ԼՂՀ-ում ընդունվել է համաներում հայտարարելու մասին որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովն օգոստոսի 25-ին հրավիրել է արտահերթ նստաշրջան և քննարկել Արցախի Հանրապետության նախագահի առաջարկը՝ ԼՂՀ հռչակման 25–րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունից, խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ հանրապետության հիշարժան հոբելյաններին, սովորաբար, հայտարարվում է համաներում, և սույն համաներման ակտը թվով 6-րդն է և 4-ը՝ Հանրապետության հռչակման տոնի կապակցությամբ:
Համաներման որոշման նախագիծը պատգամավորներին է ներկայացրել ԼՂՀ նախագահի ներկայացուցիչ Արայիկ Լազարյանը: Այնուհետև հարակից զեկույցով հանդես է եկել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը:
Նստաշրջանին ներկա բոլոր պատգամավորները կողմ են քվեարկել (28 քվե) ԼՂՀ հռչակման 25–րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին ԱԺ որոշմանը, որը ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակման պահից:
Ամփոփելով նստաշրջանը՝ խորհրդարանի ղեկավարը ներկաներին շնորհավորել է գալիք տոների կապակցությամբ: «25-րդ տարեդարձը՝ մեր անցած ճանապարհի լավագույն ամփոփումն է: Մենք բազմաթիվ դժվարություններ ու զրկանքներ ենք կրել այս մեծ ճանապարհին և բազում զոհողությունների գնով հասել ներկայիս իրողություններին. Այս ամենի գլխավոր հերոսը Արցախի քաղաքացին է»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:

YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. The Parliament of Nagorno Karabakh convened an extraordinary session on August 25 during which the issue related to the NKR President’s proposal to declare amnesty on the occasion of 25th anniversary of the NKR’s declaration was discussed, press service of the NKR Parliament told “Armenpress”.
Parliament Speaker Ashot Ghoulyan said typically amnesty is declared during the Republic’s memorable anniversaries, and the amnesty act is the 6th and 4th on the occasion of the NKR’s declaration.
All the MPs voted in favor of (28 votes) the Parliament’s decision which will come into force after its official publication.
Summarizing the session the Parliament Speaker congratulated the MPs over the upcoming holidays.
“The 25th anniversary is the best summary of our past. We have suffered many hardships on this great path and reached the current realities through many sacrifices. The major hero of this is the NKR’s citizen”, Ashot Ghoulyan said.