Վրաստանի ԱԳՆ-ն պատասխանել է «Հայրենասերների դաշինքի» հակաթուրքական հայտարարություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Միխեիլ Ջանելիձեն կոչ Է արել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին՝ հակազդել այն կուսակցությունների բոլոր հայտարարություններին, որոնք ուղղված են ազգությունների եւ պետությունների միջեւ ատելության բորբոքմանը: Ջանելիձեն համապատասխան հայտարարությունը տարածել Է այն բանից երեք օր անց, երբ հեռուստատեսությունում հայտնվել Է «Դավիթ Թարխան-Մոուրավի, Իրմա Ինաշվիլի-Հայրենասերների դաշինք, միավորված ընդդիմություն» ընտրադաշինքի նախընտրական գովազդը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Գրուզիա Online»-ին:
Տեսահոլովակում նշվում Է, որ Թուրքիան ցանկանում Է յուրացնել հանրապետության երկու տարածաշրջան՝ Աբխազիան եւ Աջարիան: Բացի այդ, գովազդում Թուրքիային մեղադրում են վրացիների ցեղասպանության մեջ:
«Թուրքիան Վրաստանի ռազմավարական գործընկերն Է: Անկախության վերականգնման օրվանից նա հաստատակամորեն պաշտպանում եւ աջակցում Է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը: Հարաբերությունները զարգանում են փոխադարձ հարգանքի եւ բարիդրացիության սկզբունքով, եւ չկա ոչ մի նշան, որ այդ հարաբերություններն սպառնալիք են ստեղծում»,- ասված Է Վրաստաի արտաքին գործերի նախարարի հայտարարության մեջ:

МИД Грузии отреагировал на антитурецкие заявления «Альянса патриотов»
Глава МИД Грузии Михаил Джанелидзе призывает Центральную избирательную комиссию отреагировать на все заявления партий, направленные на разжигание ненависти между национальностями и государствами. Джанелидзе распространил соответствующее заявление на третий день после появления на телевидении предвыборной рекламы избирательного блока «Давид Тархан - Моурави, Ирма Инашвили - Альянс патриотов Грузии, объединенная оппозиция».
В ролике утверждается, что Турция хочет присвоить себе два региона Грузии – самопровозглашенную республику Абхазия и Аджарию. Кроме того, в рекламе Турцию обвиняют в геноциде грузин, сообщает Арменпресс со ссылкой на Грузия Online
«Турция является стратегическим партнером Грузии. Со дня восстановления независимости она твердо защищает и поддерживает территориальную целостность Грузии и суверенитет. Отношения развиваются по принципу взаимоуважения и добрососедства, и нет ни одного признака, что эти отношения создают угрозу», - говорится в заявлении министра.