Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը հյուրընկալվել է Արցախի խորհրդարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին և նրա հետ Արցախ ժամանած Մարդասիրական օգնություն բարեգործական կազմակերպության (HART-Humanitarian Aid Relief Trust) անդամներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունից:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Բարոնուհի Քոքսի 85-րդ այցը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն հատկանշական է այն իմաստով, որ տեղի է ունենում Արցախի անկախ պետականության 25 ամյակի օրերին:
«Արցախը ճանաչելի է դառնում նաև Ձեզանով, քանզի ամեն անգամ Դուք բարեկամների նոր խումբ եք բերում Արցախ: Այդ հանգամանքը շատ կարևոր է, քանի որ Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է ապակողմնորոշել միջազգային կառույցներին՝ սուտ և սխալ տեղեկատվություն տարածելով մեր երկրի մասին»,- նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Բարոնուհին նշել է, որ ամեն անգամ այցելելով Արցախ՝ նկատում է առաջընթաց և ենթակառուցվածքների զարգացում, ինչն իրեն ոգեշնչում և ոգևորում է:
«Ես ուրախ եմ աշխատել Ձեր և հայկական Սփյուռքի հետ: Պատրաստ եմ շարունակել իմ մասնագիտական և հումանիտար օժանդակությունն Արցախի ժողովրդին և յուրաքանչյուր այցի ընթացքում նոր մարդկանց ծանոթացնել Արցախի իրական պատմությանը»,- նշել է Քերոլայն Քոքսը:
Կողմերը քննարկել են խորհրդարանական կապերի ընդլայնմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, Ստեփանակերտում գործող վերականգնողական կենտրոնի գործունեությանը, ապրիլյան պատերազմական գործողություններից հետո փաստերի հավաքագրմանը և մարդասիրական բնույթի այլ թեմաներ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը և սոցիալական ու առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը:

Баронесса Керолайн Кокс была гостьей парламента Арцаха
Председатель Нацинального собрания НКР Ашот Гулян принял баронессу Керолайн Кокс и прибывших с нею членов Благотворительной организации гуманитарной помощи (HART-Humanitarian Aid Relief Trust). Об этом «Арменпресс» сообшили в службе печати НС НКР.
Приветствуя гостей, глава парламента подчеркнул, что 85-й визит баронессы примечателем тем,  что проходит  в дни 25-летия независимости Арцаха.
“Арцах узнаваем еще и благодаря Вам, поскольку при каждом визите Вы привозите в Арцах новых гостей. Это важно, потому что Азербайджан пробует ввести мировое общество в заблуждение, распространяя ложные сведения о нашей стране,” - отметил глава парламента НКР.
Поблагодарив за теплый прием, баронесса Кокс отметила, что при каждом посещении замечает явный прогресс и развитие инфраструктуры страны, что воодушевляет ее.
“Я рада работать с вами и с армянской диаспорой. Я буду продолжать свою деятельность на благо народа Арцаха и с каждым визитом знакомить все больше людей с настоящей историей Арцаха,” – отметила Керолайн Кокс
Стороны обсудили вопросы расширения межпарламентских связей, защиты прав человека, деятельности Степанакертского реабилитационного центра, сбора фактов об апрельской агрессии и др.
Во встрече приняли участие председатели постоянных комиссий НС НКР по внешним сношениям Арзик Мхитарян и социальным вопросам и здравоохранению Арам Григорян.