Եվրահանձնաժողովը եւս 600 մլն եվրո կհատկացնի Թուրքիայում սիրիացի փախստականներին օգնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) որոշում Է ընդունել եւս 600 մլն եվրոյի օգնություն հատկացնել Թուրքիայում գտնվող սիրիացի փախստականներին այս երկրի հետ համաձայնության շրջանակներում, որը ենթադրում Է Եվրամիության աջակցություն երեք միլիարդ եվրոյի չափով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ԵՀ-ի հաղորդագրության մեջ:
«Եվրահանձնաժողովը 600 մլն եվրո գումարի երկու ուղղակի դրամաշնորհ Է ստորագրել կրթության եւ առողջապահության բնագավառում սիրիացի փախստականներին եւ Թուրքիայում նրանց ընդունող հանրակցություններին աջակցելու համար»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Եվրահանձնաժողովը հուլիսի վերջին հավանություն Է տվել Թուրքիայում սիրիացի փախստականներին աջակցելու համար 1,4 մլրդ եվրո հատկացնելուն՝ ավելի վաղ խոստացված երեք միլիարդից: Ներկայիս 600 մլն եվրոն հուլիսին համաձայնեցված տրանշի մի մասն Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Еврокомиссия выделит 600 млн евро помощи сирийским беженцам в Турции
Еврокомиссия приняла решение о выделении еще 600 миллионов евро помощи сирийским беженцам в Турции в рамках соглашения с этой страной, которое предполагает поддержку Евросоюза в размере трех миллиардов евро, говорится в сообщении ЕК.
"Еврокомиссия подписала два прямых гранта на сумму 600 миллионов евро для поддержки в области образования и здравоохранения сирийских беженцев и принимающие их сообществ в Турции", — говорится в сообщении,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Еврокомиссия в конце июля одобрила выделение 1,4 миллиарда евро на поддержку сирийских беженцев в Турции из трех миллиардов ранее обещанных. Нынешние 600 миллионов евро – часть согласованного в июле транша.