Հայաստանի յուրաքանչյուր մարզ յուրահատուկ է. «Արմպրոդէքսպո»-ին մարզերը ներկայացան իրենց բերք ու բարիքով
Հայաստանի յուրաքանչյուր մարզ յուրահատուկ է. «Արմպրոդէքսպո»-ին մարզերը ներկայացան
իրենց բերք ու բարիքով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմպրոդէքսպո» ցուցահանդեսի շրջանակում հայաստանյան մարզերը ներկայացնում էին իրենց լավագույն արտադրանքը: Լոռու մարզը ցուցադրում էր նաեւ նորամուծություններ:
Մարզի ներկայացուցիչ Մարգարիտա Կիրակոսյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ այս տարի առաջին անգամ փորձնական աճեցրել են հնդկաձավար եւ ունեն հաջող արդյունք:
«Ճիշտ  է, քիչ քանակությամբ ենք աճեցրել, սակայն որակային առումով բավականին լավ, քիչ քիմիկատներով հարստացված բերք ենք ստացել, որը կարծում եմ՝ ապագայում նույնպես հաջողություն կունենա: Ներկայացրել ենք նաեւ բանջարեղենի հին տեսականին, որն արդեն կարծես  բրենդային տեսք ունի: Ունենք   մարզին բնորոշ պանրի, մեղրի տեսականի, կիվի, բրոկոլի, որն ամեն տարի ներկայացնում ենք»,- ասաց նա:
Մարգարիտա Կիրակոսյանի խոսքով՝  ամեն մարզ յուրահատուկ է իրենով, նույն մթերքն ամեն մարզում իր համն ու հոտն ունի:
Ցուցահանդեսին իր գինու տեսականին էր ներկայացնում նաեւ Արմավիրի մարզի «Կարաս» գինիների գործարանը:
«Կարաս» գինիների մարքեթինգի եւ վաճառքի մենեջեր Վլադ Խաչատրյանի համոզմամբ՝ շուկայում գինին ամենապահանջվածներից է:
«2010 թվականից ի վեր այն օրեցօր հաստատվում եւ ապացուցում է որակը: Գինին արտահանում ենք մի շարք երկրներ՝ Ռուսաստան, Անգլիա, Ֆրանսիա, Բելգիա, Հոլանդիա, Չեխիա, Կանադա եւ այլն:  Նախատեսում ենք այն արտահանել նաեւ Ճապոնիա եւ Չինաստան»,-նշեց մարքեթինգի եւ վաճառքի մենեջերը:

Each Province of Armenia is unique: Provinces exhibit harvest and products at ArmProdExpo
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. Provinces of Armenia exhibited their production at the ArmProdExpo exhibition, with Lori Province also presenting innovations.
Representative of Lori Margarita Kirakosyan told ARMENPRESS this year they have experimentally grown buckwheat and achieved successful results.
“Although we have grown in little quantities, but in terms of quality it’s quite good, we have grown minimally chemically enriched crops, which in my opinion will have success in the future as well. We presented the old product range, which seems to already have a brand look. We have a range of products typical to the province – cheese, honey, kiwi, broccoli, which we present every year”, she said.
According to Kirakosyan, each province is unique on its own, the same food has its taste and smell in each province.
Armavir’s “Karas” Wine Factory presented its wines in the expo.
Marketing and Sales Manager of Karas Wines Vlad Khachatryan says their wines are one of the most demanded in the market.
“Since 2010 the quality is being confirmed and proved every day. We export the wines to a number of countries – Russia, England, France, Belgium, Netherlands, Czech Republic, Canada and others. We also plan to export it to Japan and China”, he said.