ՀՀ վարչապետը ԱԶԲ պատվիրակության հետ քննարկել է համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը դետեմբերի 6-ին ընդունել է Հայաստանում Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) պատվիրակությանը՝ ՀՀ-ում ԱԶԲ գրասենյակի տնօրեն Շեյն Ռոզենթալի գլխավորությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կառավարության ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել Ասիական զարգացման բանկի հետ համագործակցության և տարբեր ոլորտներում բազմաթիվ արդյունավետ ծրագրերի իրականացման կապակցությամբ: Անդրադառնալով կառավարության գործունեության առաջնահերթություններին՝ վարչապետը մանրամասներ է ներկայացրել պետական կառավարման համակարգի բարեփոխումների, Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի ստեղծման վերաբերյալ և կարևորել այդ գործընթացներում ԱԶԲ հնարավոր ներգրավումը:
Շեյն Ռոզենթալը բարձր է գնահատել Հայաստանի հետ փոխգործակցությունը՝ նշելով, որ ԱԶԲ-ն ճկուն է իր ծրագրերում ու պատրաստ է ոչ միայն շարունակել աջակցությունը համատեղ նախաձեռնություններին, այլև ուսումնասիրել առկա կարիքները և օժանդակել ՀՀ կառավարության ծրագրով նախանշված առաջնահերթությունները կյանքի կոչելու գործում:
Զրուցակիցները քննարկել են տրանսպորտի, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների զարգացման, մասնավոր հատվածին աջակցության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի ընթացքին, ինչպես նաև համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետը կարևորել է պետություն-մասնավոր հատված գործընկերության հիման վրա ծրագրերի նախաձեռնումը, որոնք կխթանեն բիզնեսի զարգացումը և հանձնարարել պատասխանատուներին՝ ԱԶԲ հետ մանրամասն քննարկել հետագա անելիքները:

Премьер-министр Армении Карен Карапетян обсудил с делегацией АБР вопросы развития сотрудничества
Премьер-министр Армении Карен Карапетян 6-го декабря  принял  делегацию Азиатского банка развития - АБР , во главе с  директором армянского представительства Азиатского банка развития Шейном Розенталем. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью правительства Армении.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян выразил удовлетворение по поводу сотрудничества с Азиатским банком развития и эффективного осуществления ряда программ в различных отраслях. Осветив приоритеты правительства Армении, премьер-министр Армении Карен Карапетян представил детали реформ в системе госуправления, создания Центра стратегичеких инициатив, и обозначил важность роли  Азиатского банка развития в этих начинаниях.
Директор армянского представительства Азиатского банка развития Шейн Розенталь высоко оценил уровень сотрудничества с Арменией, отметив, что у  Азиатского банка развития имеется возможность проведения гибкой политики, и они готовы не только продолжать поддержку совместных инициатив, но и изучить наличествующие потребности и помочь правительству Армении в вопросе осуществления приоритетов правительства Армении.
Собеседники обсудили вопросы развития транспорта, энергетики, инфраструктур, участия в указанных программах частного сектора и вопросы развития сотрудничества.