Արցախի վարչապետը ելույթ է ունեցել ԱՄՆ Կոնգրեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 6-ին Վաշինգտոնում ելույթ է ունեցել ԼՂՀ անկախության հռչակման 25-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառմանը, որը կազմակերպվել է ԱՄՆ Կոնգրեսում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից: Ստորև ներկայացնում ենք ելույթն ամբողջությամբ.
«Սրբազա՛ն հայր,
Հարգարժա՛ն կոնգրեսականներ,
Հարգելի՛ դեսպան Հովհաննիսյան,
Արցախի Հանրապետության ողջ ժողովրդի ու իշխանությունների և անձամբ իմ անունից՝ ողջունում եմ Ձեզ՝ Արցախի Հանրապետության անկախությանը նվիրված այս ավանդական դարձած միջոցառմանը: Այն նշանավորվում է հոբելյանական՝ 25-րդ տարեդարձով, որը առիթ է հետադարձ հայացք ձգելու մեր քսանհինգամյա ուղու վրա և կանխանշելու առաջիկա անելիքներն ու ծրագրերը: Միևնույն ժամանակ, օգտվելով առիթից, մեր շնորհակալություններն եմ հղում բոլոր այն անձանց ու կառույցներին, որոնք աջակցել են Արցախի անվտանգության ապահովման ու զարգացման գործին, ընդհանրապես, և  այս միջոցառման կազմակերպմանը, մասնավորապես:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում Արցախի անկախությանը նվիրված միջոցառում անցկացնելը խորհրդանշական է, քանի որ մեր երկու պետությունների արժեքային հիմքերը համընկնում են: Ամերիկյան ժողովուրդը շուրջ երկուսուկես դար առաջ պայքարեց իր ազատության համար և այսօր կառուցել է իր երազած հայրենիքը, որտեղ հարգվում են բոլոր մարդկանց իրավունքներն ու ազատությունները, որտեղ բոլոր մարդիկ ունեն անվտանգության բավարար պայմաններ ապրելու և արարելու համար, որտեղ մեծ երազանքներ են ծնվում և կյանքի կոչվում...
25 տարվա բարձունքից կարող ենք փաստել, որ, այո՛, Արցախի Հանրապետությունը նույնպես նշանակալի հաջողություններ է գրանցել մարդու իրավունքների և ազատությունների հարգման ու երաշխավորման, ազատական տնտեսության և ժողովրդավարական քաղաքական համակարգի կառուցման ճանապարհին, սակայն մենք դեռ չենք հասել քաղաքական ու սոցիալ-տնտեսական համակարգերի զարգացման ցանկալի մակարդակին, իսկ որ առավել կարևոր է՝ մեր ժողովուրդը մշտապես կանգնած է իր առաջնային պահանջմունքին՝ անվտանգությանը սպառնացող մարտահրավերների առջև: Պատճառը վաղուց գաղտնիք չէ՝ առնվազն մեզ համար. մեզ բաժին է հասել մի հարևան, որի իշխանությունները հերոսացնում են քնած ժամանակ հայ սպային կացնահարած և կենդանի զինծառայողին գլխատած մոլագարներին, որի իշխանությունները ողջ հայությանը թշնամի են հռչակել և ցանկացած հային սպանելը համարում են իրենց գերնպատակը, մի երկիր, որտեղ պետական մակարդակով և նույնիսկ մանկապարտեզներում ու դպրոցներում ֆաշիզմին բնորոշ ատելություն է սերմանվում իրենց հարևանի հանդեպ, և որտեղ վանդալիստական մեթոդներով ոչնչացվում կամ յուրացվում են հայկական պատմամշակութային բոլոր արժեքները:
Ադրբեջանի պես հարևանի հետ երկարատև առճակատման պայմաններում Արցախի բնակչությունը ավելի քան քսան տարի շարունակ ոչ միայն գոյատևում, այլև արարում և զարգացնում է իր հայրենիքը: Մեզ հաջողվել է նախորդ տարիներին էականորեն բարելավել Արցախի բնակչության կյանքի որակը: Այսպես, օրինակ, վերջին 20 տարվա ընթացքում մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն աճել է մոտավորապես 12 անգամ՝ 1995 թվականի շուրջ 250 դոլարից 2015 թվականին հասնելով շուրջ 3000 դոլարի: Ավելին, վերջին տարիներին գրանցված՝ համախառն ներքին արդյունքի տարեկան միջինը շուրջ 10 տոկոս աճը բաղձալի տեմպ կարող է համարվել ցանկացած պետության համար:
Անկախության հռչակումից հետո մենք խորհրդային պլանային տնտեսությունից անցում կատարեցինք ազատական շուկայական հարաբերությունների, որը այնքան էլ հեշտ ճանապարհ չէ: Սակայն մենք կարողացանք տարիների ընթացքում ավերված տնտեսությունը վերականգնել և երաշխավորել տնտեսական ազատություններն ու մրցակցությունը: Ավելին, կիրառելով միջազգային փորձը և հենվելով ներքին առանձնահատկությունների վրա՝ այժմ Արցախը ունի տարածաշրջանում ամենարագ տեմպերով զարգացող և ներդրումների համար, երևի թե, ամենաբարենպաստ հարկային դաշտ ունեցող տնտեսությունը: Պատկերացրեք՝ նույնիսկ գլոբալ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի տարիներին մենք արձանագրում էինք շուրջ 10 տոկոս տնտեսական աճ՝ հավակնոտ  ծրագրեր իրագործելով հիդրոէներգետիկայում, գյուղատնտեսությունում, սննդի ու տեքստիլ արդյունաբերությունում և հանքարդյունաբերությունում: Այդ քայլերի շնորհիվ՝ ի թիվս այլ շոշափելի հաջողությունների, Արցախը այժմ լրիվ ինքնաբավ է էլեկտրաէներգիայի սպառման հարցում և արդեն էլեկտրաէներգիա է արտահանում Հայաստանի Հանրապետություն: Ի դեպ, այդ ողջ էլեկտրաէներգիան մենք արտադրում ենք բացառապես վերականգնվող պաշարներից՝ առանց վնաս հասցնելու շրջակա միջավայրին: Ինչպես տեսնում եք, Արցախի Հանրապետությունը ներդրում ունի տարածաշրջանի էկոլոգիայի պաշտպանության գործում, սակայն, այդ ամենով հանդերձ, մենք զրկված ենք միջազգային աջակցության հնարավորություններից: Չե՞ք կարծում, որ ինչպես մարդու իրավունքները, այնպես էլ շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը սահմաններ ու երկրի միջազգային կարգավիճակ չի ճանաչում:
Արցախի տնտեսության ու ավերված ենթակառուցվածքների վերականգնումը և հետագա զարգացումը հնարավոր են դարձել և՛ ներքին ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման, և՛ մայր Հայաստանի ու Սփյուռքի մշտական աջակցության ու ներդրումների շնորհիվ: Բացի դրանից, մենք պարբերաբար ներգրավում ենք նաև օտարերկրյա ներդրումներ, որոնք շոշափելի հաջողություններ են գրանցել Արցախում: Օրինակ, մեր կապի օպերատորի սեփականատերը լիբանանցի է, ով ամենախոշոր ներդրողներից մեկն է համարվում: Բազմաթիվ օտար ներդրողների շարքում ունենք նաև իտալական հագուստի բրենդային ընկերություններ: Մեկ այլ հետաքրքիր օրինակ է սև խավիարի արտադրությունը, որի մեջ մի օտարերկրացի գործարար խոշոր ներդրում է կատարել և շուտով սկսելու է Արցախից սև խավիար արտահանել: Շտապեմ հանգստացնել ձեզ, որ ի տարբերություն մեր հայտնի հարևանների՝ մենք չենք պատրաստվում սև խավիարն օգտագործել դիվանագիտության մեջ...
Այնուամենայնիվ, մեր տնտեսության զարգացումը առանց խոչընդոտների չէ, և առկա են օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ մի շարք արգելակող գործոններ, որոնց հիմնական մասը պայմանավորված է Բաքվի քաղաքականությամբ: Ադրբեջանի բռնապետ ղեկավարությունը, մասնավորապես, շարունակում է Արցախի և Հայաստանի հանրապետությունների շրջափակումը, սպառնում է խոցել մեր նույնիսկ քաղաքացիական ինքնաթիռները, հոխորտում է սկսել լայնածավալ պատերազմ մեր կայացող ժողովրդավարության դեմ, փորձում է խանգարել օտարերկրյա ընկերությունների ու ներդրողների գործունեությունը Արցախում, խոչընդոտներ է առաջացնում արցախյան ծագման ապրանքների արտահանման ու վաճառքի համար: Այս և մի շարք այլ խոչընդոտներ ու սահմանափակություններ ես կնմանեցնեի ամերիկյան ազատատենչ ժողովրդի հանդեպ ամերիկյան հեղափոխության տարիներին կիրառված պատժամիջոցներին և ճնշումներին: Ձեր նախահայրերի պատասխանը եղավ Բոստոնյան թեյախմությունը, անկախության պատերազմը և ժողովրդավարական պետության կառուցումը: Մենք նույնպես շարժվում ենք այդ ճանապարհով. պատերազմում պաշտպանեցինք մեր հայրենիքն ու իրավունքները, իսկ այժմ կառուցում ենք ժողովրդավարական ու բարեկեցիկ պետություն՝ չնայած ադրբեջանական ճնշումներին և սահմանափակություններին:
Արցախի և ողջ հայության հանդեպ ադրբեջանական ատելության վերջին խոշոր բռնկումը եղավ այս տարվա ապրիլին, երբ ադրբեջանական բանակը, խախտելով 1994թ. Զինադադարի եռակողմ պայմանագիրը Արցախի ու Հայաստանի հանրապետությունների հետ, հարձակվեց ղարաբաղյան դիրքերի ու խաղաղ բնակավայրերի վրա: Ադրբեջանական կողմը մարտի նետեց հազարավոր հատուկ ջոկատայիններ, տասից ավելի ուղղաթիռ, հարյուրավոր տանկեր ու հրետանի, տասնյակ կիլոմետր հեռահարության հրթիռային համակարգեր, այդ թվում՝ արգելված զենքեր: Ի պատիվ մեր բանակի՝ մենք կարողացանք դիմագրավել Ադրբեջանի հանկարծակի ագրեսիան՝ մեր բնակչությանը պաշտպանելով հնարավոր կոտորածից ու բռնագաղթից: Ամեն դեպքում, Ադրբեջանի զինված ուժերը հասցրեցին որոշ ռազմական և մարդկության դեմ ուղղված այլ հանցանքներ իրագործել: Մասնավորապես, արցախյան Թալիշ գյուղում նրանք դաժանորեն խոշտանգեցին և սպանեցին երեք քաղաքացիական անձանց՝ այդ թվում՝ մեկ 90-ամյա կնոջ: Նրանք Իսլամական պետությանը բնորոշ ձևերով գլխատեցին երեք զինծառայողի, իսկ շուրջ երկու տասնյակ զինծառայողների մարմինները խոշտանգեցին՝ ոմանց կենդանի, ոմանց մահացած ժամանակ: Ավելին, այդ հանցագործները օրեր անց պարգևատրվեցին և հերոսացվեցին անձամբ Ադրբեջանի նախագահի կողմից: Բացի դրանից, ադրբեջանական հրետանին միտումնավոր թիրախավորում էր ղարաբաղյան քաղաքացիական բնակչությանը, ինչի հետևանքով մի երեխա զոհվեց դպրոցի ճանապարհին: Այդ գործելաոճի շարունակությունը եղավ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունը, որ պատրաստ են ռմբակոծել Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Բաքվի ապրիլյան ագրեսիան ահաբեկչություն էր՝ կատարված և հերոսացված պետական մակարդակով, որը, ցավոք, կրկին բավարար կերպով չդատապարտվեց միջազգային հանրության կողմից:
Ապրիլյան ռազմական ագրեսիայի սանձազերծումից չորս օր անց պաշտոնական Բաքուն զինադադար խնդրեց հայկական կողմից, ինչը պայմանավորված էր մեր բանակի ցավոտ պատասխան գործողություններով և ադրբեջանական կողմի ձախողումներով ու անհամեմատ շատ կորուստներով: Այնուամենայնիվ, մենք ևս անդառնալի մարդկային ու զգալի նյութական կորուստներ ունեցանք: Մասնավորապես, բացի տասնյակ զոհերից, որը ոչ մի արժեքով չափելի չէ՝ պատերազմական գործողությունների ժամանակահատվածում ավելի քան 10,000 քաղաքացի, որը Արցախի ողջ բնակչության մոտ 7 տոկոսն է կազմում, ստիպված էր ժամանակավորապես լքել սահմանամերձ բնակավայրերում գտնվող իրենց տները: Իսկ Թալիշ գյուղի բնականոն կենսագործունեությունը խախտվեց ադրբեջանական վայրագությունների հետևանքով, քանի որ անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ նրա բնակիչները մինչ այժմ դեռ չեն վերադարձել իրենց հարազատ գյուղ, սակայն մենք արդեն համապատասխան քայլեր ենք ձեռնարկում Թալիշի վերականգնման ուղղությամբ: Շոշափելի բացասական ազդեցություն կրեց նաև տնտեսությունը՝ թե՛ ուղղակի և թե՛ անուղղակի առումով: Ուղղակի վնասները գնահատվում են շուրջ 20 միլիոն դոլար, իսկ անուղղակի վնասները իրենց դեռ երկար զգացնել կտան:
Անդրադառնալով հակամարտության կարգավորման ջանքերին ու հեռանկարներին՝ մեզ համար ողջունելի են Եվրոպայում անվտանգության ու համագործակցության կազմակերպության միջնորդների քայլերը՝ ուղղված իրավիճակի կայունացմանը և հակամարտության կարգավորմանը: Արցախի ժողովուրդը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ԱՄՆ ունեցած դերակատարումը խաղաղության ապահովմանն ու հակամարտության վերջնական լուծմանը միտված քայլերի իրականացման գործում: Ուրախ ենք, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները կիսում է մեր դիրքորոշումը՝ ռազմական գործողությունների անթույլատրելիության և Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության հարցում: Այդ կապակցությամբ, շնորհակալ ենք նաև ԱՄՆ 7 նահանգներին՝ Ռոդ Այլենդին, Մասսաչուսեթսին, Մեյնին, Լուիզիանային, Կալիֆորնիային, Ջորջիային և Հավայիին՝ Արցախի Հանրապետության անկախությանը և մեր ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին աջակցելու համար:
Ինչպես ողջ քաղաքակիրթ աշխարհը, մենք ևս պնդում ենք, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի միայն խաղաղ միջոցներով՝ առանց զենքի կամ դրա սպառնալիքի կիրառման: Միևնույն ժամանակ, անթույլատրելի և անհնար են հիմնախնդրի կարգավորման տարբերակների մշակումը և իրագործումը առանց հակամարտության հիմնական կողմի՝ Արցախի Հանրապետության լիիրավ և ամբողջական մասնակցության: Ավելորդ չէ նշել, որ մեր հակվածությունը հակամարտության կարգավորման բացառապես խաղաղ միջոցներին ամենևին չի նշանակում, թե մենք թույլ ենք և պատրաստ չենք պատերազմի: Ո՛չ, բարեկամնե՛ր, Արցախի բանակը բավարար կարողություններ ու պատրաստականություն ունի դիմագրավելու իր ժողովրդի հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն, ինչը մեր սուրբ իրավունքն ու պարտականությունն է: Պարզապես մենք գնահատում ենք մարդկային կյանքը և, ինչպես ողջ քաղաքակիրթ մարդկությունը, կարծում ենք, որ հնարավոր և պետք է հակամարտությունները լուծել խաղաղ ճանապարհով: Վստահ եմ՝ դուք գիտակցում եք, որ Արցախի Հանրապետության այս դիրքորոշումը ոչ միայն մեր օգտին է, այլ նաև՝ Ադրբեջանի ժողովրդի: Ավելին՝ խաղաղությանը նպատակաուղղված մեր հանձնառության շնորհիվ վստահորեն կարող ենք պնդել, որ Արցախը միջազգային հանրության հուսալի գործընկերն է տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության ապահովման գործում:
Այդ համատեքստում, պետք է նշել, որ չնայած միջնորդների բազմամյա ջանքերին՝ պաշտոնական Բաքվի ապակառուցողական ու ֆաշիստական քաղաքականության պատճառով իրականում անարդյունք են այսքան տարիների բանակցությունները: Միջազգային հանրության կողմից հասցեական դատապարտող հայտարարությունների և պատժամիջոցների բացակայության պայմաններում, ոգևորված նավթադոլարներով ու սեփական անպատժելիության կեղծ զգացումով, Ադրբեջանը աստիճանաբար ավելի ռազմատենչ է դառնում՝ շարունակաբար սպառազինվելով ու ապակայունացնելով ողջ Հարավային Կովկասը: Պաշտոնական Բաքուն վաղուց ոչ միայն կոպտորեն ու բացահայտ կերպով խախտում է սովորական սպառազինությունների թույլատրելի սահմանները, այլև հպարտանում է դրանով: Միջազգային կառույցները բազմիցս արձանագրել են, որ Ադրբեջանի իշխանությունները իրենց սեփական ժողովրդի հանդեպ կիրառվող բռնատիրական մեթոդները արտահանում են երկրի սահմաններից դուրս՝ փորձելով օգտագործել դրանք նաև հարևանների ու այլ պետությունների հետ հարաբերություններում: Այդ վտանգավոր գործելաոճի հանդեպ, ցավոք, աչք է փակում ողջ աշխարհը: Այնինչ, կարծում եմ՝ հատկապես ապրիլյան ագրեսիայից հետո միջազգային հանրության գլխավոր նպատակը պետք է լինի ոչ թե զուտ հայտարարություններով, այլ հատկապես գործնական քայլերով խաղաղության երաշխավորումը՝ ագրեսոր ու բռնատիրական Ադրբեջանին քաղաքական, տնտեսական և ռազմական ոլորտներում զսպելու և ճնշելու միջոցով: Այդ տեսանկյունից, կոնգրեսական Քրիս Սմիթի նախաձեռնած՝ Ադրբեջանի ղեկավարության դեմ պատժամիջոցների վերաբերյալ օրինագիծը համապատասխան քայլ և պատգամ է այն մասին, որ մարդու իրավունքները, ազատությունները, ինչպես նաև անձի անվտանգությունն ու պատիվը մնում են քաղաքակիրթ մարդկության կարևորագույն արժեքները: Դա պետք է մեկընդմիշտ հիշի նաև ադրբեջանական վերնախավը, իսկ միջազգային հանրությունը պետք է հասկանա, որ, հաշվի առնելով տարածաշրջանում կուտակված ծանր սպառազինությունները, նոր պատերազմը խիստ ավերիչ ու կործանարար է լինելու երկու կողմերի համար, ինչը կարճ ժամանակահատվածում լրջագույն հումանիտար աղետի առջև կկանգնեցնի ողջ Հարավային Կովկասը: Դժվար չէ պատկերացնել, թե նման հեռանկարը ինչպիսի բացասական հետևանքներ կունենա նաև Արևմուտքի, Մերձավոր Արևելքի ու Կենտրոնական Ասիայի անվտանգային միջավայրի և անխափան հաղորդակցությունների վրա: Ինչպես ԱՄՆ մեծագույն նախագահներից Քենեդին է ասել՝ «Մարդկությունը պետք է վերջ դնի պատերազմին, կամ պատերազմը վերջ կդնի մարդկությանը»:
Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում խաղաղության ապահովման ջանքերի համատեքստում, բարձր ենք գնահատում կոնգրեսականներ Էդ Ռոյսի ու Էլիոթ Էնգելի առաջարկները, որոնք անցած տարի, շուրջ 80 կոնգրեսականների ստորագրությամբ, ներկայացվեցին ԱՄՆ վարչակազմին: Ինչպես տեղյակ եք, դրանցով կոչ է արվում ԱՄՆ իշխանություններին՝ հակամարտ բոլոր կողմերից համաձայնություն ձեռք բերել հետևյալ ուղղություններով՝ դիպուկահարներ չտեղակայել շփման գծում, ԵԱՀԿ-ի կողմից վերահսկվող զարգացած կրակորսիչ համակարգերի և ձայնային սարքավորումներ տեղակայել՝ հարձակումների աղբյուրը ճշտելու համար և ԵԱՀԿ դիտորդներ տեղակայել՝ շփման գծում հրադադարի խախտումների դեպքերն ավելի լավ վերահսկելու համար: Զարմանալի չէ, որ Արցախի Հանրապետությունը, Հայաստանի Հանրապետությունը և ԵԱՀԿ միջնորդները ողջունեցին այդ առաջարկները, այնինչ Ադրբեջանը մերժեց: Իսկ թե ինչու, հետևությունները թողնում եմ ձեզ:
Ուրախ ու շնորհակալ ենք, որ ԱՄՆ Կոնգրեսում այդքան սրտացավ գործիչներ կան, ովքեր մտահոգված են մեր ժողովրդի ապագայով, ովքեր կիսում են մեր արժեքային համակարգը: Ուրախ ենք նաև, որ շաբաթներ առաջ տեղի ունեցած ընտրությունների ժամանակ Կոնգրեսում մեր բարեկամների ճնշող մեծամասնությունը կրկին ստացավ ամերիկացի ընտրողների քվեն: Սրտանց շնորհավորում եմ այդ բարձր վստահությանն արժանանալու առթիվ և համոզմունք հայտնում, որ այն կնպաստի մեր բարեկամության հետագա խորացմանը: Էլ ավելի շնորհակալ ենք ԱՄՆ Կոնգրեսի և բոլոր ամերիկացիների կողմից ամեն տարի Արցախին ցուցաբերվող ֆինանսական աջակցության համար: Հուսով եմ՝ տեղյակ եք, որ դա միակ օտարերկրյա պաշտոնական աջակցությունն է Ղարաբաղի ժողովրդին: Այդ հումանիտար օգնության շնորհիվ՝ բազմաթիվ կյանքեր են փրկվել, բազմաթիվ ենթակառուցվածքներ են վերականգնվել: Միայն երկու օրինակ կբերեմ, որպեսզի պատկերացնեք ձեր կողմից ցուցաբերվող աջակցության կարևորությունը: Այսպես՝ 2000 թվականից ի վեր՝ միայն ԱՄՆ կողմից «Հալո Թրասթ» կազմակերպությանը տրամադրված միջոցներով 1848 հեկտար տարածք e ականազերծվել ղարաբաղյան բնակավայրերում՝ կանխարգելելով հնարավոր դժբախտ դեպքերը: Տեղեկացնեմ, որ եթե 1990-ական թվականներին Արցախը աշխարհում առաջին տեղում էր մեկ շնչին բաժին ընկնող պատերազմի պայթուցիկ մնացորդների քանակով, ապա այժմ մեր հանրապետությունում, նաև ամերիկյան աջակցության շնորհիվ, մնացել է համեմատաբար քիչ՝ 722 հեկտար ականադաշտ: Շնորհակալություն ձեզ փրկված կյանքերի համար... Մեկ այլ շոշափելի աշխատանք էր մայրաքաղաք Ստեփանակերտի՝ խմելու ջրի ցանցի կառուցմանն աջակցելը, որի շնորհիվ տասնյակ հազարավոր մարդիկ ապահովվել են մշտական խմելու ջրով. մի գործ, որը չէր կատարվել նույնիսկ այնքա՜ն հզոր Խորհրդային Միության կողմից: Շնորհակալություն ձեզ՝ մեր բնակչությանը ջրով ապահովելու համար... Ձեր աջակցությունը երբեք չի մոռացվի Արցախի երախտապարտ ժողովրդի կողմից:
Վստահ եմ, որ բազմաթիվ այդպիսի կարևոր գործեր դեռ առջևում են: Մասնավորապես, այժմ կարիք կա Ստեփանակերտի՝ Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնի հիման վրա նոր կենտրոն կառուցելու, որը հումանիտար լայն ծառայությունների բացառիկ կենտրոն է տարածաշրջանում: Այն արդեն 18 տարի շարունակ աջակցություն է ցուցաբերում տարեկան շուրջ 1000 քաղաքացիների, ընդ որում՝ բոլոր տարիքային խմբերի, այնինչ կարիքը տասնապատիկ անգամ մեծ է: Հակամարտության պայմաններում ապրող մեր բնակչության համար այն կենսական նշանակության հաստատություն է: Բացի դրանից, Ադրբեջանի կողմից այս տարվա ապրիլին սանձազերծած ռազմական գործողությունների հետևանքով բազմաթիվ ընտանիքներ զգալի վնասներ են կրել, իսկ Թալիշ գյուղի ավելի քան 500 բնակիչ, ինչպես նշեցի, ստիպված տեղահանվել է: Ուստի, այժմ առաջացել են նոր հումանիտար կարիքներ, որոնց հոգալուն նույնպես կարող է ուղղվել ամերիկյան աջակցությունը:
Հարգելի՛ կոնգրեսականներ,
Կոչ եմ անում ձեզ շարունակական ուշադրության ներքո պահել Արցախի առջև ծառացած վերոնշյալ և այլ մարտահրավերները և հնարավորությունների չափով մասնակցել դրանց լուծման շնորհակալ գործին: Համոզված եղեք, որ դրանով ձեռք եք մեկնում մի ժողովրդի, որը քայլում է ձեզ հոգեհարազատ ժողովրդավարության ուղով: Ի դեպ, այդ ճանապարհին Արցախը պատրաստվում է շուտով հաջորդ քայլը կատարել՝ փոփոխություններ նախաձեռնելով հանրապետության Սահմանադրության մեջ: Մասնավորապես, մենք նպատակ ունենք բարձրացնել քաղաքական համակարգի արդյունավետությունը, ավելի ամրացնել մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխիքները և մեր պետականության հիմքերը: Այնուամենայնիվ, քաջ հայտնի է, որ ժողովրդավարության կառուցումը այնքան էլ հեշտ ուղի չէ, առավել ևս՝ երբ դրան զուգահեռ ստիպված ես լինում մաքառել սեփական անվտանգության ապահովման համար: Սակայն Արցախի ժողովուրդը հաստատակամ է այդ երկուսին համատեղ հասնելու ճանապարհին, առանց զոհաբերելու ազատությունները՝ հանուն անվտանգության, որպեսզի, ինչպես ԱՄՆ հիմնադիր հայրերից Բենջամին Ֆրանկլինն է խորհուրդ տվել, արժանանանք և՛ ժողովրդավարությանը, և՛ անվտանգությանը: Հետևաբար, Արցախի ժողովրդի մաքառումը հանուն համամարդկային արժեքների է՝ ամերիկյան ազատատենչ ժողովրդի պայքարի նույնական արտացոլումը մեր տարածաշրջանում, և այն կարող է օրինակ ծառայել այլ ժողովուրդների համար ևս:
Ա՛րդ, սիրելի՛ ներկաներ, մեր արժեքները նաև ձեր արժեքներն են... Մեր պայքարը նաև ձեր պայքարն է... Մեր հաջողությունը նաև ձեր հաջողությունն է... Կանգնե՛նք միասին և աջակցե՛նք մոլորակի ևս մեկ անկյունում համամարդկային արժեքների հաղթանակին»:

YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. Prime Minister of the Nagorno Karabakh Republic Arayik Harutyunyan on December 6 delivered a speech at the ceremony dedicated to the 25th anniversary of the NKR’s Independence proclamation held in the US Congress, press service of the NKR Government told “Armenpress”.
“Your Eminence,
Honorable Members of Congress,
Ambassador Hovhannisyan,
I greet you all on behalf of the people and the government of the Republic of Artsakh as well as in my personal capacity at this already traditional event dedicated to the independence of the Artsakh Republic. The 25th anniversary is celebrated as a jubilee, and is an occasion to look back at the long path that we have crossed during these 25 years and to outline the forthcoming programs and projects. Making use of this opportunity, I would like to express my gratitude to all those individuals and institutions, who assisted in Artsakh’s security and development in general, and in the organizing of tonight’s celebration in particular.
It is symbolic for us to organize this event on the occasion of Artsakh’s independence in the United States Congress as both our nations and states share the same values. About two and a half centuries ago, the American people fought for their independence and have built the homeland of their dreams, where the rights and freedoms of all peoples are respected, citizens have sufficient security conditions to create and to live. It is a country where great ideas are born and implemented.
After 25 years of our own independence, we can state that the Republic of Artsakh has recorded considerable successes in regards to respecting and guaranteeing human rights and freedoms, building liberal market-based economy and a democratic political system. But we have not yet reached the desirable level of development for the political and socio-economic systems. What is more important, our people constantly face challenges and threats against their basic security needs. The reason for this is long not a secret, at least for us. We have a neighboring state, whose government glorifies maniacs who axed a sleeping Armenian officer in Hungary and beheaded our servicemen alive; a government that calls all Armenians of the world as their number one enemy and considers killing any Armenian as a primary objective. It is a country where the government propagated fascism-style enmity towards their neighbor even within schools and kindergartens, where the Armenian historic-cultural heritage is destroyed or falls victim to vandalism.
Given the ongoing confrontation with such a neighbor like Azerbaijan, the people of Artsakh continue not only to survive for more than twenty years, but also to create and develop their own country. We have succeeded in considerably improving the quality of life in Artsakh. Let me bring some examples. During the last 20 years, GDP per capita increased 12-folds – if it was $250 in 1995 now we have reached $3000 in 2015. Moreover, we have recorded a 10 percent average GDP growth rate, which can be considered a desirable pace for many countries.
After the proclamation of independence, we transformed our Soviet planned economy into a free market system, which was not an easy task. But we were able to restore the ravaged economy during these years and guarantee economic freedoms and market competition. Using the international experience and taking into account our domestic peculiarities, Artsakh has been able to record the fastest pace of economic development and install probably the most attractive taxation policy in the region. Just imagine that even during the years of global financial economic crisis we recorded over 10 percent of GDP growth, realizing grand projects in the fields of hydroenergy, agriculture, food and textile industry as well as the mining sector. Thanks to these steps, Artsakh is fully self-sufficient now and even exports electricity to the Republic of Armenia. By the way, we produce electricity only from renewable sources without causing harm to our environment. As you see, the Republic of Artsakh has made its share of contribution towards the protection of ecology of the region, but we are deprived of the possibility of receiving international assistance. Wouldn’t you agree that neither human rights nor environmental protection recognize borders and international status of countries?
Restoration and further development of Artsakh’s economy and ruined infrastructures became possible due to effective management of domestic resources and constant assistance and investments by Armenia and Diaspora. Besides, we continuously attract foreign investments, many of which have proved to be profitable and successful in Artsakh. For example, one of our largest investors is from Lebanon who owns our telecommunication company. Among numerous foreign investors, we have also Italian clothing brands. Another interesting example is the domestic production of black caviar, which was launched with a large foreign direct investment and the investor is expected to export black caviar from Artsakh very soon. I would like to emphasize here that we are not going to use black caviar in diplomacy, unlike some of our neighbors.
With that being said, the development of our economy faces obstacles, too, and there are number of both objective and subjective hindering factors, most of which are conditioned by Baku’s antagonistic policies. In particular, the Azerbaijani authoritarian leadership continues the blockade of the republics of Artsakh and Armenia, threatens to shoot down even our civilian planes, boasts about launching a large-scale war against our consolidating democracy, seeks to impede the activities of foreign companies and investors in Artsakh, makes obstacles for export and sale of the products made in Artsakh. I would run a parallel between these and a number of other obstacles and limitations with the sanctions and pressures carried out against the American people in the years of the American Revolution. The answer of your ancestors to those sanctions and pressures was the Boston Tea Party, the American Revolutionary War and the construction of a democratic state. We also walk towards that direction, as we defended our homeland and our rights during the war and are now building a democratic and prosperous state, regardless of Azerbaijani pressures and limitations.
The latest large-scale outbreak of the Azerbaijani hatred towards Artsakh and all Armenians was in April of this year, when the Azerbaijani army violated the 1994 tripartite treaty of ceasefire with Artsakh and Armenia and attacked the military positions and peaceful settlements of Karabakh. The Azerbaijani side mobilized thousands of special force soldiers, more than 10 helicopters, hundreds of tanks and artillery, rocket launch systems, which included forbidden weapon types. Our army could resist Azerbaijan’s sudden aggression and defend our population from massacre and deportation. Despite that, the Azerbaijani forces committed war crimes and other crimes against humanity. In particular, in Talish village they brutally tortured, mutilated, and killed three civilians, including a 90-year old woman. Using Islamic State methods, Azerbaijani soldiers beheaded three of our servicemen and tortured and mutilated the bodies of over 20 Armenian soldiers both alive and dead. Moreover, a few days following the attacks the Azerbaijani president decorated and glorified those criminals. Besides, Azerbaijan’s artillery was intentionally shelling peaceful settlements of Karabakh, which resulted in the death of a child who was walking school. The continuation of that policy was the statement released by the Azerbaijani defense ministry that they were going to bombard Karabakh’s capital city Stepanakert. Baku’s behavior in April was a terrorism committed and praised on the state level, which, unfortunately, again has not been condemned properly by the international community.
Four days after the Azerbaijani aggression, the official Baku requested a ceasefire due to the painful retaliatory actions of our army as well as Azerbaijani failures and greater losses. However, we also had irreparable human and considerable material losses. Particularly, we lost tens of soldiers. Furthermore, more than 10,000 citizens, which is equal to 7 percent of Artsakh’s population, had to leave temporarily their settlements near the frontline. As for the Talish village, its inhabitants left because of Azerbaijan’s ferocities and have not returned yet due to security concerns. Nevertheless, we are making efforts to restore Talish. The war also had its negative direct and indirect effects on the economy. The direct effect is over $20 million loss, while indirect negative impact will be felt for a longer period.
In regards to the conflict resolution efforts, we welcome the steps of the co-chairs of the Organization for Security and Co-operation in Europe Minsk Group directed towards the stabilization of the situation and conflict settlement. The people of Artsakh highly appreciate the role of the United States within the frameworks of OSCE Minsk Group in the realization of necessary steps directed at the preservation of peace and final peaceful settlement of the conflict. We are glad that the U.S. shares our position in the protection of the rights of Karabakhi people and inadmissibility of military activities. From that perspective, we are also grateful to the seven US states - Rhode Island, Massachusetts, Maine, Louisiana, California, Georgia, and Hawaii for supporting the independence of Artsakh Republic and our people’s right to self-determination.
Like the whole civilized world, we also claim that the conflict must be resolved only through peaceful means without use of force or the threat thereof. At the same time, it is inadmissible and impossible to reach a successful conflict resolution without the equal and full participation of the main side of the conflict, that is the Nagorno-Karabakh Republic. It must be stated that our inclination to resolve the conflict exclusively through peaceful means does not mean that we are weak or are not ready for a new war. No, friends, the Artsakh army has enough capacity and combat readiness to confront any harassment towards our people which is our sacred duty and responsibility. We simply value human life and, like the entire civilized humanity, we think that it is possible and needed to settle conflicts peacefully. I am sure, you realize that this position of Artsakh Republic is not only in our favor but also in favor of the Azerbaijani people. Moreover, due to our commitment to peace we can confidently assert that Artsakh is a reliable partner for the international community in providing regional peace and stability.
It is important to say that despite the mediators' long-standing efforts, the official Baku's destructive and fascist policies have resulted in stalled and ineffective negotiations. Due to the false-parity and lack of strong condemnation against Azerbaijan by the international community as well as feeling empowered by the petrodollars and the false sense of impunity, Azerbaijan has gradually become more militaristic by arming itself and destabilizing the entire South Caucasus. The official Baku has not only openly violated the permissible limits of the conventional arms, but also boasts about it. International organizations have recorded many times that the Azerbaijani authorities export the authoritarian methods used against their own people, trying to implement those same methods against their neighbors and other states. Unfortunately, the whole world turns a blind eye to that dangerous behavior. I think the main aim of the international community, especially after the April aggression, must be the guarantee of peace not by blank statements but by practical measures of restraining and pressuring the aggressor Azerbaijan in the political, economic, and military fronts. In that context, the Azerbaijan Sanctions Bill authored by Congressman Chris Smith sends a strong message that human rights, freedoms, as well as the safety and dignity of individuals remain as the most important values of the civilized humanity. The Azerbaijani leadership must remember it once and forever, and the international community must understand that with further accumulation of heavy armaments in the region, the new war is going to be extremely devastating and destructive for both sides which in short time will make the whole South Caucasus face a serious humanitarian disaster. It is not hard to imagine what kind of negative consequences such a scenario will have for safety and security in the West, the Middle East and Central Asia. As one of the greatest US presidents John F Kennedy said, “Mankind must put an end to war - or war will put an end to mankind."
In the context of ensuring peace in the Karabakh conflict zone, we highly appreciate congressmen Ed Royce and Eliot Engel’s proposals which last year were introduced to the U.S. administration with the signatures of over 80 Members of Congress. As you know, they call upon the US authorities to get an agreement from all the sides to remove snipers from the frontline, to install advanced gunfire locator systems and sound-ranging equipment to determine the source of attacks, as well as, to deploy more OSCE observers along the line of contact to better monitor and investigate ceasefire violations. It is not surprising that the Republic of Artsakh , the Republic of Armenia and the OSCE mediators welcomed those proposals, while Azerbaijan refused. And why? I’ll let you draw your own conclusions.
We are pleased and grateful that there are many legislators in the U.S. Congress who are concerned about the future of our people and who share our values. We are also happy that in the latest elections the overwhelming majority of our friends in the Congress received the vote of the American citizens. I cordially congratulate you on earning that high trust and I’m sure that it will contribute to further deepening of our friendship. We are grateful for the financial support that the US Congress and all Americans provide for Artsakh every year. I hope you know that it is the only foreign official support to the Karabakh people. Due to that humanitarian assistance, many lives have been saved, many infrastructures have been restored. I want to bring only two examples so that you can see the importance of the support you provide. Since 2000, with the American financial assistance the HALO Trust organization has cleaned 1848 hectares of mine fields in Karabakh, preventing possible unfortunate accidents. Let me inform you that if in the 1990s Artsakh had the highest per capita explosive remnants of war in the world, then now, due to the American support we have just over 722 hectare mine fields left to clear. So, thank you for the saved lives. Another tangible work was the support to construct a drinking water network in Stepanakert, due to which tens of thousands people have been provided with drinking water. This is something that had not been done even by the powerful Soviet Union. Thank you for providing our people with water. Our people will never forget your assistance.
I am sure that more such projects are still to come. In particular, now there is a need to expand the existing Baroness Caroline Cox Rehabilitation Center in Stepanakert, which is a unique center providing humanitarian services to wounded and disabled persons. In the course of 18 years they have treated almost 1000 citizens per year from all age groups. In the meantime, the actual need is more than 10 times higher. For our population living in conflict conditions it is a center of vital importance. Besides, because of the military actions unleashed by the Azerbaijani side this past April, many families have suffered significant losses, and more than 500 inhabitants of the Talish village, as I mentioned, had to be displaced. Hence, now there are new humanitarian needs which also can be addressed with the American support.
Dear Members of Congress,
I call upon you to keep Karabakh’s challenges in the center of your attention and to participate as much as possible in trying to solving them. Be sure that by that you are lending a hand to a people who walk on the democratic path well known to you. Moreover, Artsakh is going to make a new step on that path by making some amendments in the Constitution. In particular, we have a goal to increase the efficiency of the political system, to make the guarantees of human rights protection as well as to strengthen the foundations of our statehood. However, it is a well- known fact that democracy-building is not an easy task, especially when you have to simultaneously struggle for basic security. But the people of Artsakh are very committed to these principles – to ensure security without having to sacrifice our freedoms, as one of the founding fathers of the US Benjamin Franklin would say in order to deserve both democracy and security. Therefore, the Karabakh people's struggle is for the sake of universal values – similar to the American people’s struggle for freedom in our region, which can also serve as an example for other people.
Dear friends, our values are also your values. Our struggle is also your struggle. Our success is also your success. Let us stand together and support the victory of universal human values in another corner of the world”.