ՄԻԵԴ-ում Սիսի կաթողիկոսարանի կալվածքների վերադարձի հայցի քննումը կարող է տևել 4-5 տարի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիսի կաթողիկոսարանի կալվածքների վերադարձի խնդրով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ներկայացված հայցի քննարկումն ու վերջնական որոշման ընդունումը կարող է տևել մի քանի տարի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Բրյուսելում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է գործի փաստաբան Փայամ Ախավանը, ով միջազգային իրավունքի մասնագետ է և Մոնրեալի ՄըքԳիլ համալսարանի պրոֆեսոր:
«Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը տարեկան քննում է տասնյակ հազարավոր գործեր: Հաշվի առնելով դատարանի զբաղվածությունը` կարծում ենք, որ մեր դիմումի քննարկումը և որոշման ընդունումը կարող է տևել 4-5 տարի: Սակայն մենք արդարության հաստատման համար սպասել ենք 100 տարի, հետևաբար կարող ենք սպասել ևս 4-5 տարի»,- նշել է փաստաբանը:
Անդրադառնալով գործի պատմությանը` նա ընդգծել է, որ Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը երկու անգամ` 2011 և 2013 թվականներին հատուկ նամակով դիմել է այն ժամանակ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին` պահանջելով վերադարձնել Սիսի կաթողիկոսարանի կալվածքը, սակայն նրա դիմումներն անպատասխան են մնացել: Ավելի ուշ, երբ գործը հանձնվել է Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան, վերջինս որոշել է անգամ ընթացք չտալ գործին: Փաստաբանը պատմել է, որ Թուրքիայում ամեն կերպ չի թույլատրվել և արգելվել է Սիսի կաթողիկոսարանի սեփանաության փաստաթղթերի ուսումնասիրությունը: «Մեզ չեն թույլատրել տեսնել, թե ինչպես է այն գրանցված: Հավատցած եմ, որ արգելել են, քանի որ թաքցնելու բան ունեն»,- ընդգծել է նա:
Փայամ Ախավանը, պատասխանելով ներկա եգիտացի լրագրողի հարցին, թե արդյոք կարող է Եվրամիության և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները, պայմանավորված նաև փախստականների հարցով, բացասաբար ազդել գործի ընթացքի վրա` համոզմունք է հայտնել, որ քաղաքական խնդիրները տվյալ գործի վրա ազդեցություն չեն թողնի: Փաստաբանը հիշեցրել է նաև, որ Թուրքիան մինչ օրս կատարել է իր վերաբերյալ ՄԻԵԴ կայացրած որոշումները:
«Այս գործը յուրահատուկ կարևորություն ունի: Փաստարկները, որոնք դրված են դատարանի առջև, մեծ հարցերի պատճառ են դառնալու: Թուրքիայի կառավարության շահերից է բխելու լուծել խնդիրը, նախքան դա կանի դատարանը», - համոզմունք է հայտնել Ախավանը:
Մամուլի ասուլիսին ներկա են օտարերկրյա լրագրողներ, ինչպես նաև Բելգիայի ֆրանսախոս խորհրդարանի պատգամավորներ:

Investigation of the case by ECHR on returning Sis Catholicosate estates may last 4-5 years
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. The discussion and the final decision over the claim of returning the estates of Sis Catholicosate filed at the European Court of Human Rights can last some years, “Armenpress” reports Payam Akhavan, who is an international lawyer and a professor at McGill University in Montreal told in a press conference in Brussels.
“The European Court of Human Rights investigates 1000s of claims every year. Given the so much work to be done, we think that discussion and the final decision over our claim can last 4-5 years. But we have been waiting for justice for 100 years so we can wait for another 4-5 years”, the lawyer said.
Referring to the background of the case, he noted that the Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I has twice sent special letters to the then prime minister of Turkey Recep Tayyip Erdoğan, in 2011 and 2013, demanding to return the estates of the Sis Catholicosate but his letters have remained unanswered. Later, when the case was submitted to the Constitutional Court of Turkey, it even decided not to proceed with the case. The lawyer told that Turkey banned the examination of the documents of the ownership of the Sis Catholicosate. “We were not allowed to see in what form it is registered. I am convinced they banned it since they have something to hide”, he stated.
To the question of an Egyptian reporter if the relations between the EU and Turkey, also conditioned by the issues of migrants, can have a negative impact on the investigation of the case, Payam Akhavan expressed conviction that political issues can have no impact on this particular case. The lawyer also reminded that up till now Turkey has implemented ECHR’s decisions.
“This case is of special importance. The arguments brought to the court will result in major questions. It will be within the interest of the Turkish Government to solve that issue before the court will do that”, Payam Akhavan said.
Journalists from different countries, as well as French-speaking members of the Brussels Parliament attended the press conference.