Խաղաղության պահպանումն առանձնահատուկ նշանակություն ունի մեր երկրների համար. ՀՀ և Վրաստանի վարչապետների հայտարարությունը
Խաղաղության պահպանումն առանձնահատուկ նշանակություն ունի մեր երկրների
համար. ՀՀ և Վրաստանի վարչապետների հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առանձնազրույցից և պաշտոնական պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով բանակցություններից հետո վարչապետներ Կարեն Կարապետյանը և Գիորգի Կվիրիկաշվիլին Վրաստանի կառավարության մամուլի կենտրոնում հանդիպել են զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին և հանդես եկել բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող հայտարարությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Ստորև ներկայացվում է Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետների հայտարարությունների տեքստն ամբողջությամբ.
Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլի – Ջերմորեն ողջունում եմ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, իմ բարեկամ Կարեն Կարապետյանին: Ուրախ եմ, որ այսօր  հնարավորություն ունեցանք  քննարկել մի շարք  հարցեր մեր երկրների միջև հարաբերությունների հետագա զարգացման վերաբերյալ: Մենք կկարողանանք ձևավորված հարաբերություններով նշանակալի ներդրում ունենալ Հայաստանի և Վրաստանի միջև բարիդրացիական կապերի  հետագա զարգացման ուղղությամբ: Մենք պատրաստակամություն ենք  հայտնել  շարունակել կանոնավոր հանդիպումները բարձր մակարդակով և նպաստել սերտ համագործակցությունը  երկու երկրների տարբեր ոլորտներ ներկայացնող գերատեսչությունների հետ: Վրաստանի համար Հայաստանը հանդիսանում է մի  պետություն, որի հետ մեզ կապում են բարիդրացիական դարավոր ավանդույթները, իսկ  2017 թվականը կարևորվում է  նրանով, որ այս տարի նշվում է  երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարին: Այս ընթացքում մենք կարողացել ենք ամրապնդել երկու ժողովուրդների միջև  բարեկամական հարաբերությունները և կառուցել փոխշահավետ համագործակցություն: Ընթացիկ տարվա ապրիլին  Հայաստանում  անցկացվելու են խորհրդարանական ընտրություններ և մենք  համոզված ենք, որ դրանք կանցնեն բարձր մակարդակով՝ միջազգային չափորոշիչներին և ժողովրդավարական արժեքներին համապատասխան:
Հանդիպմանը քննարկել ենք երկու երկրների միջև համագործակցության հիմնական ուղղությունները՝ ինչպես առևտրատնտեսական ոլորտում առկա վիճակը, այնպես էլ համագործակցության հետագա զարգացման հեռանկարները: Քննարկել   ենք    տրանսպորտի, էներգետիկայի, զբոսաշրջության, մշակույթի  և այլ ոլորտներին վերաբերող կարևորագույն հարցեր: Հանդիպմանն առանձնահատուկ  անդրադարձել  ենք  տարածաշրջանում առկա մարտահրավերներին և  ընդգծել, որ խաղաղության ու կայունության պահպանումն առանձնահատուկ նշանակություն ունեն մեր երկրների զարգացման գործում:
ՀՀ  վարչապետն ուներ շատ հետաքրքիր առաջարկներ՝ մեր երկրների միջև տարբեր բնագավառներում համատեղ շուկայի ներուժի իրացման ուղղությամբ: Մենք այս հարցում  ակտիվորեն աշխատելու պատրաստակամություն հայտնեցինք և   խրախուսելու ենք  մասնավոր հատվածին, որպեսզի ամբողջությամբ օգտագործեն տարածաշրջանային կոոպերացիայի ներուժը:
Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել իմ գործընկերոջը Վրաստան այցելելու համար: Կարծում եմ, որ այս պաշտոնական այցը կլինի նոր խթան երկկողմ հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ: Շնորհակալություն:
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյան – Շնորհակալ եմ հարգելի վարչապետ: Ցանկանում եմ մեր պատվիրակության անունից  շնորհակալություն հայտնել հրավերի և ջերմ ընդունելության համար, ջերմ՝ բոլոր առումներով, և՛ առարկայական զրույցի, և՛  արևոտ եղանակի: Ինչպես նշեց իմ գործընկերը, եղել է շատ առարկայական զրույց  բոլոր այն ոլորտների վերաբերյալ, որոնք հետաքրքիր են  երկու երկրներին: Մենք պայմանավորվել ենք նոր լիցք տալ այդ բոլոր ուղղություններին: Խոսել ենք տարածաշրջանային կոոպերացիայի նոր մոտեցման մասին, և վստահ եմ, որ այստեղ մենք ունենք  մեծ ներուժ: Մենք շահագրգռված ենք, որ Վրաստանի քաղաքացիները Հայաստանը դիտարկեն այնպիսի  երկիր, որտեղ կարող են ներդրում կատարել և  հյուրընկալվել որպես զբոսաշրջիկ: Վրաստանի վարչապետի հետ պայմանավորվել ենք այդ ուղղությամբ առաջ շարժվել: Ավելին, մեր գործընկերներն ունեն հստակ հանձնարարականներ՝ կազմակերպել «բաց օր» Վրաստանի այն բոլոր բիզնեսմենների համար, ովքեր ունեն հայկական և հարակից շուկաներում գործելու հետաքրքրություն: Օգտվելով առիթից, կրկին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել և պատիվ ունեմ պաշտոնական այցով իմ գործընկերոջը հրավիրել Երևան՝ իրեն հարմար ժամանակ, որպեսզի այն նոր ներուժը, որն  այսօր դրվում է մեր հարաբերությունների  հիմքում՝ կարողանանք զարգացնել: Համոզված եմ, որ ունենք շատ հետաքրքիր հնարավորություններ:

YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. Following the private conversation between the PMs of Armenia and Georgia and the expanded-format talks between official delegations Karen Karapetyan and Giorgi Kvirikashvili made joint statements for the press on the results of the negotiations, “Armenpress” was informed from the press service of the Government of Armenia.
Bellow is the full text of the speeches of both PMs.
Georgian PM Giorgi Kvirikashvili – I cordially greet the Prime Minister of the Republic of Armenia, my friend Karen Karapetyan. I am glad today we had the opportunity to discuss some issues over further developing the relations of our countries. We will be able to make a significant contribution to the further development of the friendly relations between Armenia and Georgia. We expressed readiness to continue high-level meetings and further support the close cooperation of sectoral agencies. In the eyes of Georgia, Armenia represents a country with which we share centuries of good-neighborly traditions and solid people-to-people links. 2017 is a remarkable year in terms of the modern history of the relations between the countries. Namely, this year marks 25th anniversary of launching diplomatic relations between Georgia and Armenia. Throughout these years we managed to solidify the friendly relations between our nations and built the mutually beneficial cooperation. The Parliamentary elections in Armenia will take place on April 2 of this year. We are convinced that the elections will be conducted at a high level and the mentioned event will be in full compliance with the international standards and the principles of democracy. We regard this election as an additional step towards development of the country.
During the meeting we discussed the main areas of cooperation between our countries. We analyzed the trade and economic situation as well as perspectives of deepening our cooperation. We discussed key issues in the spheres of transport, energy, tourism, culture etc. We particularly focused on the challenges facing the region and underlined that preservation of peace and stability are of vital importance for the development of our countries.
Mr. Prime Minister had quite interesting suggestions regarding cooperation and full utilization of the common market across the various industries of the both countries. We expressed readiness to work actively in this area and motivate the private sectors of both countries to fully employ the potential of the regional cooperation.
I wish to once again thank my colleague for his visit to Georgia. I think this official visit will be another step to promote bilateral cooperation. Thank you.
Armenian Prime Minister Karen Karapetyan – I am thankful honorable Prime Minister. I wish to thank for the invitation and the cordial reception on behalf of our delegation- cordial in any sense – both meaningful conversation and sunny weather. As my colleague noted, we had a very meaningful conversation over all the spheres that are in the interest of both states. We agreed to give new impetus to all those directions. We discussed the issue of regional cooperation and I am convinced that we have an enormous potential in this area. We would like Georgians to view Armenia as a country that is worth investing in and visiting as a tourist. We agreed with the Georgian Premier to move forward in that direction. Moreover, our colleagues have an offer for all the Georgian businessmen who are interested in Armenian and neighboring markets.  Taking the opportunity I wish to once again express gratitude and have the honor to invite my colleague to Yerevan in an official visit whenever it’s convenient for him to be able to develop the potential. I am convinced we have very promising opportunities.