Արաբագետը մարտավարական փոփոխություններ է տեսնում ԻՊ-ի գործողություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում 6 տարիների հակամարտության հետևանքով սպանվել է մոտ 320 հազար մարդ, իսկ 150 հազար մարդ անհայտ կորել է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` մարտի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի հայ-քրդական առնչությունների բաժնի գիտաշխատող, արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը:
«Այս անկանխատեսելի և անվերահսկելի իրավիճակում մեկ բան է պարզ, որ 2017 թվականին չի հանգուցալուծվի այս հակամարտությունը, քանզի Սիրիայում դեռևս կան բազմաթիվ հարցեր, որոնք լուծումներ են պահանջում՝ սկսած «Իսլամական պետություն»-ից մինչև քրդական գործոն»,- ասաց Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով`«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը փոխում է իր մարտավարությունը:
«Ահաբեկիչները փորձում են  խոշոր քաղաքներից դուրս գալ  և պարտիզանական կռիվների միջոցով շարունակել պայքարը: Նրանց վերջնական ոչնչացման մասին դեռևս վաղ է խոսելը: Կարծում եմ, որ «Իսլամական պետության» վերջնական ջախջախումը կլինի  ոչ թե Սիրիայում, այլ Իրաքում»,- ասաց Գրիգորյանը և հավելեց, որ Իրաքի հինգ քաղաք գտնվում է ԻՊ վերահսկողության ներքո:
Սիրիական հակամարտությունը սկսվել է 2011 թվականի մարտի 15-ին: 2016 թվականի փետրվարի 27-ից գործում է հրադադար, որը չի վերաբերում այն խմբավորումներին, որոնք ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչվել են ահաբեկչական։

Expert on Arabic studies sees tactical changes in IS operations
YEREVAN, MARCH 18, ARMENPRESS. Nearly 320.000 people were killed, and 150.000 are missing due to the conflict in Syria for 6 years, Sargis Grigoryan – expert on Arabic studies, Researcher at the Department of Armenian-Kurdish Relations in YSU Institute of Armenian Studies, told reporters on March 18, reports “Armenpress”.
“In this unpredictable and uncontrollable situation one thing is clear that this conflict will not be settled in 2017 since there are still a number of unresolved issues in Syria starting from the Islamic State up to the Kurdish factor”, he said.
The expert said the Islamic State terrorist group changes its tactics.
“The terrorists are trying to get out of the big cities and continue the fight through partisan clashes. It is still early to speak about their complete elimination. I think that the final elimination of the Islamic State will be in Iraq rather than in Syria”, Sargis Grigoryan said, adding that 5 cities of Iraq are under the IS control.
The Syrian conflict has started on March 15, 2011. Ceasefire was established on February 27, 2016 which doesn’t relate to groups that are recognized as terrorist by the UN.