Արաբագետը մարտավարական փոփոխություններ է տեսնում ԻՊ-ի գործողություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում 6 տարիների հակամարտության հետևանքով սպանվել է մոտ 320 հազար մարդ, իսկ 150 հազար մարդ անհայտ կորել է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` մարտի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի հայ-քրդական առնչությունների բաժնի գիտաշխատող, արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը:
«Այս անկանխատեսելի և անվերահսկելի իրավիճակում մեկ բան է պարզ, որ 2017 թվականին չի հանգուցալուծվի այս հակամարտությունը, քանզի Սիրիայում դեռևս կան բազմաթիվ հարցեր, որոնք լուծումներ են պահանջում՝ սկսած «Իսլամական պետություն»-ից մինչև քրդական գործոն»,- ասաց Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով`«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը փոխում է իր մարտավարությունը:
«Ահաբեկիչները փորձում են  խոշոր քաղաքներից դուրս գալ  և պարտիզանական կռիվների միջոցով շարունակել պայքարը: Նրանց վերջնական ոչնչացման մասին դեռևս վաղ է խոսելը: Կարծում եմ, որ «Իսլամական պետության» վերջնական ջախջախումը կլինի  ոչ թե Սիրիայում, այլ Իրաքում»,- ասաց Գրիգորյանը և հավելեց, որ Իրաքի հինգ քաղաք գտնվում է ԻՊ վերահսկողության ներքո:
Սիրիական հակամարտությունը սկսվել է 2011 թվականի մարտի 15-ին: 2016 թվականի փետրվարի 27-ից գործում է հրադադար, որը չի վերաբերում այն խմբավորումներին, որոնք ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչվել են ահաբեկչական։

Арабист замечает тактические изменения в действиях ИГ
В результате 6-летнего конфликта  в  Сирии убито около 320 тыс человек, 150 тысяч пропали без вести. Как  передает Арменпресс, так сказал на встрече  с журналистами 18 марта научный сотрудник  отдела армяно-курдских контактов Института  арменоведческих исследований  ЕГУ, арабист Саркис Григорян.
“В этой  непредсказуемой и неконтролируемой  ситуации ясно одно: в 2017г. этот конфликт не  разрешится, поскольку  в  Сирии есть множество нерешенных вопросов – от ИГ до курдов”, - сказал он.
По его словам, ИГ меняет тактику.
“Террористы пытаются  выйти из больших городов и продолжать войну  партизанскими методами. Об их окончательной  ликвидации говорить еще рано. Думаю, окончательное  уничтожение  ИГ будет не  в  Сирии, а в Ираке”, - сказал арабист, добавив, что пять городов  в  Ираке  находятся под контролем боевиков  из ИГ.
Сирийский  конфликт начался 15 марта 2011г. С 27 февраля 2016г. действует режим перемирия, который не распространяется на те  формирования, которые  ООН признал террористическими.