Ucom-ի 4G+ ցանցն ամենաընդարձակն է Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շարժական կապի ծածկույթի ընդլայնման ու արդիականացման նպատակով Ucom ընկերությունը մարտ ամսվա ընթացքում գործարկել է նոր կայաններ Տավուշի մարզում, ընդ որում այսօր 4G+ ցանցը հասանելի է նաև մարզի սահմանամերձ գյուղերում: Ավարտին են հասցվել կայանների տեղադրման նպատակով իրականացվող շինարարական աշխատանքները և ապահովվել է դրանց էլեկտրամատակարարումը: Այս ամենի շնորհիվ Ucom-ի բաժանորդները հնարավորություն են ստանում օգտվելու ոչ միայն շարժական կապի ավելի որակյալ ձայնային ծառայություններից, այլև անխափան կերպով և առանց ընդհատումների օգտագործելու տարատեսակ OTT ծառայությունների, իսկ մասնավորապես՝ առցանց քարտեզների բոլոր գործառույթները: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ucom ընկերությունից:
«Ucom ընկերությունն այս տարի ևս ներդրումներ է իրականացնում ցանցի արդիականացման և ընդլայնման ուղղությամբ: Եթե նախորդ տարվա վերջին 4G+ ցանցը հասանելի էր 55 բնակավայրերում, ապա այս ձնառատ ամիսների ընթացքում իրականացված ինտենսիվ աշխատանքներից հետո այդ թիվը գրեթե կրկնապատկվել է՝ կազմելով 102 բնակավայր, ներառյալ գյուղական համայնքները և 16 քաղաք: Հարկ է նշել, որ այսօր Ucom-ի 4G+ ցանցն ամենաընդարձակն է Հայաստանի տարածքում և այս տարածումը շարունակական է լինելու: Համաշխարհային փորձից հայտնի է, որ երկրի տնտեսական աճն ուղիղ կապ ունի հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացման հետ», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն՝ Հայկ Եսայանը:
Ucom-ը նախատեսում է շարժական ցանցի արդիականացումն ավարտին հասցնել 2017 թվականին, ընդգրկելով Հայաստանի տարածքի 85%-ը և իր բաժանորդներին պարբերական կերպով կզեկուցի կատարված աշխատանքների մասին:

Сеть 4G+ компании Ucom является самой обширной в Армении
В марте текущего года с целью расширения и модернизации своей мобильной сети компания Ucom установила новые станции в Тавушской области, причем уже сегодня сеть 4G+ доступна и в приграничных селах региона. Об этом «Арменпресс»  сообщили в отделе по информации и связям с общественностью компании Ucom.
Полностью завершены строительные работы по установке станций, а также обеспечено их электроснабжение. Благодаря всему этому абоненты Ucom получают возможность не только воспользоваться высококачественными голосовыми услугами мобильной связи, но и бесперебойно и беспрерывно использовать все функции различных услуг OTT и сетевых карт, в частности. «В этом году также компания Ucom инвестирует в модернизацию и расширение сети. Если в конце прошлого года сеть 4G+ была доступна в 55 населенных пунктах, то после интенсивных работ, проведенных в период этих снежных месяцев, эта цифра почти удвоилась, составив 102 населенных пункта, включая сельские общины и 16 городов. Также следует отметить, что на сегодняшний день сеть 4G+ от Ucom является самой обширной на территории Армении, и это расширение будет носить продолжительный характер. Из мирового опыта известно, что экономический рост страны имеет прямое отнопение к развитию области телекоммуникаций», - отметил генеральный директор компании Ucom Айк Есаян. Ucom планирует завершить модернизацию мобильной сети в 2017 году, охватив около 85% территории Армении, и будет периодически отчитываться перед абонентами о проделанной работе.