Թալիշում մոտ երկու տասնյակ մարդ է ապրում. վերաբնակեցման հարցը կլուծվի ժամանակի ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Թալիշ գյուղում նախորդ տարվա ապրիլյան դեպքերից հետո դեռեւս լայնածավալ բնակեցում չի ապահովվել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Թալիշի գյուղապետ Վիլեն Պետրոսյանը՝ հույս հայտնելով, որ սա ժամանակավոր բնույթ է կրում:
«Հուսանք, որ ամեն ինչ լավ կլինի: Գյուղի բնակիչների ընդհանուր թիվը շուրջ 18 է: Ամեն մեկը զբաղված է իր  աշխատանքով: Էլեկտրասնուցման համակարգն աշխատում է ըստ անհրաժեշտության: Անհրաժեշտ տներում միացումները կատարված են: Կան թաղամասեր, որ ճակատային գծից թշնամու համար ուղիղ տեսանելիություն ունեն, այդ թաղամասերում, իհարկե, ոչինչ չի արվել ոչ ջրամատակարարման, ոչ էլեկտրասնուցման համակարգում, բայց կոնկրետ այն տներում, որտեղ դեռ մարդիկ ապրում են, ամեն ինչ կարգավորված է»,-իրավիճակը ներկայացրեց Թալիշի գյուղապետը:
Նրա խոսքով՝ Թալիշում հատկապես վնասվել էին հանդիսությունների սրահը, ինչպես նաեւ գյուղապետարանը, որոնք հիմքից վերակառուցվում են: «Արկակոծության հետեւանքով հանդիսությունների շենքը քանդվել էր մինչեւ հիմքերը, իսկ գյուղապետարանի շենքը՝ հատկապես վերեւի հատվածն ամբողջությամբ: Անհատական բնակարանային ֆոնդն է վնասված, բայց դրա վրա դեռեւս աշխատանքներ չեն կատարվում»,-նշեց Վիլեն Պետրոսյանը՝ տեղեկացնելով, որ առաջիկայում եւս կան անելիքներ, սակայն ստույգ տեղեկություն տալ դեռեւս չի կարող:
Նա վստահեցրեց, որ գյուղում մարդկանց տրամադրությունը սովորական է. 2017 թվականի փետրվարյան հրետակոծությունից հետո առանձնապես ինչ-որ փոփոխություն չի նկատվում:
… Շարունակելով տարբեր զինատեսակներից հյուսիսային ուղղությամբ խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ Ադրբեջանը փետրվարի 24-ին թիրախավորել էր ոչ միայն մարտական հենակետերը, այլև՝ Թալիշ բնակավայրը, որի ուղղությամբ 120-միլիմետրանոց ականանետից և Դ-44 հրանոթից արձակվել էր 4 արկ:

Around 20 people live in Talish village, Artsakh: re-settlement issue to be solved with time
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. Around two dozen people live in Artsakh’s Talish village after the events of April 2016, head of the village Vilen Petrosyan told ARMENPRESS, being hopeful that it is temporary.
“Let’s hope everything will be okay. The total number of the village’s residents is 18. Everyone is busy with their work. The power supply system is working upon necessity. The connections are completed in necessary homes. There are districts which are under direct visibility of Azerbaijan from the frontline, in these districts of course nothing has been done in the water supply and power supply systems, but specifically in those homes where people still live everything is regulated”, he said.
According to him, the concert hall and the village center were specifically damaged in Talish, which are under complete restoration.
“The concert hall building was destroyed up to its foundation due to bombardments, and the village center building was destroyed especially the upper part. The individual housing fund is damaged, but no works are yet carried out for it”, Petrosyan said, adding there are still things to do.
He assured the spirit of the people in the village is normal.
By continuing to breach the ceasefire regime, Azerbaijan targeted not only military positions on February 24, but also the Talish settlement, firing 4 shells from 120mm mortars and D-44 cannons.