Վարդան Օսկանյանն Արցախի անկախության միջազգային ճանաչմանը հասնելու հնարավորություններ է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախկին նախարար, «Համախմբում» կուսակցության նախագահ Վարդան Օսկանյանն Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման միջազգային ճանաչմանը հասնելու ռեալ հնարավորություններ է տեսնում: Այս մասին Վարդան Օսկանյանն ասաց մարտի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Ես այդ ճանապարհն անցել եմ: Այն ժամանակ, երբ ոչ ոք չէր ցանկանում լսել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի մասին, ես այդ մասին խոսել եմ ու ասել եմ, որ հնարավոր է հասնել այդ իրավունքի ամրագրմանը և արել եմ դա: Հենց դրա համար էլ ես հիմա նոր հարթության մասին խոսելու իրավունքը ինձ վերապահում եմ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Օսկանյանը:
Նա նշեց, որ իշխանության գալու դեպքում ինքը և իր քաղաքական համակիրներ Սեյրան Օհանյանն ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, իրենց բոլոր կարողությունները դնելով, ուժեղացնելու են հայկական կողմի բանակցային դիրքերը: Նրա խոսքով` իրենք ռեալ շանսեր են տեսնում հասնելու Արցախի անկախությանը կամ այն Հայաստանի հետ մեկ միջազգային ճանաչված պետություն դարձնելու համար: Վարդան Օսկանյանը հավաստիացրեց, որ դրա հնարավորությունները կան:

Вардан Осканян видит возможности достижения международного признания независимости Арцаха
Бывший министр иностранных дел Армении, председатель партии “Консолидация” Вардан Осканян видит реальные возможности достижения международного признания права народа Республики Арцах на самоопределение. Об этом, по сообщению «Арменпресс», Осканян заявил 27 марта во время встречи с журналистами.
Я прошел этот путь. В то время, когда никто не желал и слышать о праве народа Арцаха на самоопределение, я не раз говорил об этом и отмечал, что можно достичь укрепления этого права, и я добивался этого. Поэтому я считаю себя вправе говорить о новой плоскости”, - отметил он.
Осканян заметил, что в случае прихода к власти он и его политические соратники Сейран Оганян и Раффи Ованнисян используют все свои возможности для укрепления переговорных позиций армянской стороны. По его словам, они видят реальные шансы добиться независимости Арцаха или превратить его в международное признанное государство наряду с Арменией. Осканян заверил, что для этого есть все возможности.