Գիտնականներն անդամալույծ ամերիկացուն վերադարձրել են ձեռքը շարժելու ունակությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում նոր տեխնոլոգիաներն անդամալույծ ամերիկացուն թույլ են տվել գլխուղեղի ազդանշանների միջոցով մասնակիորեն վերահսկել իր ձեռքի շարժումները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Lancet բժշկագիտական հանդեսում հրապարակված հետազոտության մեջ:
53-ամյա Բիլ Քոչեւարն ութ տարի առաջ կաթվածահար Է եղել ճանապարհատրանսպորտային պատահարի հետեւանքով: Ինչպես գրել Է Financial Times հրատարակությունը, Քլիվլենդի (Օհայոյի նահանգ) Քեյս Վեստեռն Ռեզերվ մասնավոր համալսարանի գիտնականների խմբի մշակումների շնորհիվ Քոչեւարը դարձել Է քվադրիպլեգիա (չորս վերջույթների անդամալուծություն) ախտորոշմամբ առաջին մարդը, որը կարողացել Է մասնակիորեն վերադարձնել ձեռքերի շարժման վերահսկողությունը:
Հետազոտության շրջանակներում Քոչեւարի գլխուղեղի կեղեւի շարժողական գոտու շրջանում տեղադրվել են հատուկ Էլեկտրոնային պատվաստներ, որոնք ապակոդավորում են ուղեղի ազդանշանները, իսկ նրա նախաբազկում տեղադրել են հատուկ սենսորներ, որոնք ընթերցում են գլխուղեղի ազդանշանները համակարգչային ինտերֆեյսի միջոցով եւ թույլ են տալիս խթանել ձեռքի շարժումը: Նրա ձեռքին նաեւ ամրացված Է հատուկ ավտոմատ մեխանիզմ, որը թույլ Է տալիս իրականանցնել վերջույթի շարժումը:
Քոչեւարին երկարատեւ վարժանքներ եւ պատրաստություններ են պահանջվել մկանների ատրոֆիայի պատճառով: Նշվում Է, որ շարժումներն առայժմ իրականացվում են դանդաղ, եւ պահանջվում են հետագա մշակումներ: Ներկայում գլխավոր նվաճումն այն փաստն Է, որ Քոչեւարը կարողացել Է ուտել առանց կողմնակի օգնության, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые вернули парализованному американцу способность двигать рукой
Новые технологии в США позволили парализованному мужчине частично контролировать движения своей руки при помощи сигналов головного мозга. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом говорится в исследовании, опубликованном в медицинском журнале Lancet.
53-летний Билл Кочевар (Bill Kochevar) был парализован восемь лет назад в результате ДТП. Как пишет издание Financial Times, благодаря разработкам команды ученых частного Университета Кейс Вестерн Резерв в Кливленде, штат Огайо, Кочевар стал первым человеком с диагнозом квадриплегия (паралич четырех конечностей), который смог частично вернуть контроль над движением рук.
В рамках исследования в районе двигательной зоны коры головного мозга Кочевара были помещены особые электронные импланты, которые декодируют сигналы мозга, а в его предплечье поместили специальные сенсоры, которые считывают сигналы головного мозга при помощи компьютерного интерфейса и позволяют стимулировать движение руки. К его руке также прикреплен особый автоматический механизм, позволяющий осуществлять движение конечности.
Кочевару потребовались длительные тренировки и подготовка из-за атрофии мышц. Отмечается, что движения пока что осуществляются медленно и требуются дальнейшие разработки. В настоящее время главным достижением является тот факт, что Кочевар смог поесть без посторонней помощи.