EBU-ն սպառնացել Է Ուկրաինային զրկել «Եվրատեսիլ»-ից Սամոյլովայի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական հեռարձակողների միությունը (EBU) չի բացառում, որ Ուկրաինային կզրկի «Եվրատեսիլ-2017»-ին մասնակցելուց, եթե մրցույթին Ռուսաստանի մասնակցության հետ կապված իրադրությունը չկարգավորվի մինչեւ հաջորդ շաբաթվա վերջը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, EBU-ի ղեկավար Ինգրիդ Դելտենրեն հայտարարել Է շվեյցարական Blick հրատարակությանը տված հարցազրույցում:
Դելտենրեն նշել Է, որ Ուկրաինա Սամոյլովայի մուտքի արգելումը «հարված Է երգի մրցույթի իմիջին», եւ սպառնացել Է պատժամիջոցներ կիրառել Ուկրաինայի նկատմամբ:
EBU-ի ղեկավարի խոսքով՝ «Ուկրաինայի գործելակերպը միանգամայն անընդունելի Է»: Դելտենրեն հայտնել Է, որ ներկայում ինքը վարչապետ Գրոյսմանի եւ նախագահ Պորոշենկոյի հետ բանակցություններ Է վարում «խաղաղ լուծում» գտնելու համար, քանի որ միայն նրանք «կարող են չեղարկել Ուկրաինա Յուլյա Սամոյլովայի մուտքի արգելքը» կամ Էլ հոգ տանել, որ այդ արգելքը ուժի մեջ մտնի միայն Կիեւում ռուս երգչուհու ելույթից հետո, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

EBU пригрозил лишить Украину "Евровидения" из-за недопуска Самойловой
Европейский вещательный союз (EBU) не исключает, что  отстранит  Украину от участия в "Евровидении-2017", если ситуация с участием в конкурсе России не разрешится до конца следующей недели. Об этом заявила глава EBU Ингрид Делтенре в интервью швейцарскому изданию Blick.
Делтенре отметила, что отказ пустить Самойлову на Украину  — "удар по имиджу" песенного конкурса, и пригрозила ввести санкции против Украины,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По словам главы EBU, "поведение Украины абсолютно неприемлемо". Делтентре сообщила, что в данный момент  она ведет переговоры с премьер-министром  Гройсманом и президентом Порошенко для поиска "мирного решения", так как только они "могут отменить запрет Юлии Самойловой на въезд в Украину" или же позаботиться о том, чтобы этот запрет вступил в силу только после выступления российской певицы в Киеве.