Google-ում որոնումը կսկսի տվյալներ ցույց տալ տեղեկությունների հավաստիության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Google կորպորացիան ապրիլի 7-ին որոնման եւ նորությունների ծառայություններում կավելացնի տեղեկությունների ստուգման մեխանիզմ, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Verge հրատարակությանը:
Հրատարակությունը նշում Է, որ Google-ը կօգտագործի հղումներ հատուկ ռեսուրսների, որոնք ստուգում են տեղեկատվության հավաստիությունը, օրինակ՝  PolitiFact եւ Snopes, եւ Էկրանին կցուցադրի ճիշտ Է պնդումը թե ոչ:
Հրատարակությունը բերում Է սքրինշոթ այս գործառույթի կիրառմամբ: Հարցման Էջում նշված Է. «27 միլիոն մարդ ստրուկ Է»: Որոնման տողի տակ նշված Է. «Ստուգված Է PolitiFact-ի կողմից փաստական սխալների առկայության առումով. գործնականում ճիշտ Է», նաեւ վկայակոչվում Է հաստատող հոդվածը:
Հրատարկությունը գրում Է, որ Google-ի մտցրած գործառույթը թույլ կտա ինտերնետ-օգտատերերի ուշադրությունը հրավիրել փաստերն ստուգող կազմակերպությունների վրա, բայց չի օգնի պայքարել Google-ի հարթակում կեղծ նորությունների տարածման դեմ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Поиск в Google начнет показывать данные о достоверности сведений
Корпорация Google добавит в пятницу в поисковый и новостной сервисы механизм проверки сведений. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщает издание Verge.
Издание сообщает, что Google будет использовать отсылки к специальным ресурсам, проверяющим информацию на достоверность, например, PolitiFact и Snopes, и показывать на экране, верно утверждение или нет.
Издание приводит скриншот с примером этой функции. В строке запроса указано: "27 миллионов человек являются рабами". Под строкой поиска значится: "Проверено PolitiFact на наличие фактологических ошибок: практически верно", также приводится ссылка на подтверждающую статью.
Издание пишет, что введенная Google функция позволит привлечь внимание интернет-пользователей к проверяющим факты организациям, но не поможет бороться с распространением "фейковых" новостей на платформе Google.