Խորհուրդը քննարկել է ՀՀ 2018-2020 թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսերի հիմքում դրվելիք մակրոտնտեսական ցուցանիշները և հարկաբյուջետային շրջանակը
Խորհուրդը քննարկել է ՀՀ 2018-2020 թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսերի հիմքում
դրվելիք մակրոտնտեսական ցուցանիշները և հարկաբյուջետային շրջանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում մայիսի 16-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի (ՄԺԾԾ) մշակման մշտապես գործող բարձրագույն խորհրդի նիստը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նիստում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետութունում 2018-2020 թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի նախագծի մշակման հիմքում դրվելիք հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները և հարկաբյուջետային շրջանակը: Վերջինս առաջիկա 3 տարվա համար ձևավորվելու է առավել տնտեսական աճին նպաստող շեշտադրմամբ: Մասնավորապես, եթե տարիներ շարունակ պետական բյուջեի կապիտալ ծախսերը զիջում էին պետական բյուջեի պակասուրդի մակարդակին` հիմնականում պայմանավորված լինելով արտաքին շոկերին դիմակայելու հանգամանքով, ապա միջնաժամկետ ժամանակահատվածում այն գերազանցելու է պետական բյուջեի պակասուրդի մակարդակը: Փոխարենը ընթացիկ ծախսերը հնարավորինս չափավորվելու են, և առավելապես կարևորվելու է այդ ծախսերի իրականացման արդյունավետությունը:
Միաժամանակ, քննարկվել են նաև պետական կառավարման մարմնի գծով համապատասխան ոլորտներում ՀՀ պետական բյուջեից կատարվելիք ծախսերի ֆինանսավորման 2018-2019 թթ. ճշգրտված և 2020 թ. կողմնորոշիչ չափաքանակները:

Supreme Standing Council on Medium-Term Expenditure Development Program meets at Cabinet
YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. Chaired by Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan, the Supreme Standing Council on Medium-Term Expenditure Development Program met at the Government on May 16.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Government of Armenia, the meeting discussed and approved the main macroeconomic indicators and the fiscal framework to form the basis of the draft medium-term public expenditure program for 2018-2020 with a focus on economic growth for the next 3 years. Note that for many years capital expenditures used to lag behind the level of State budget deficit, mainly due to the need to absorb external shocks. Under the new program, medium-term spending will exceed the budget deficit. Instead, the recurrent spending shall be tempered as much as possible, with greater emphasis placed on the effectiveness of these expenditures.
At the same time, the meeting approved the indicative and finalized quotas for budget spending for administrative purposes in the specified areas for 2018-2019, and the tentative quotas for 2020.