Խորհուրդը քննարկել է ՀՀ 2018-2020 թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսերի հիմքում դրվելիք մակրոտնտեսական ցուցանիշները և հարկաբյուջետային շրջանակը
Խորհուրդը քննարկել է ՀՀ 2018-2020 թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսերի հիմքում
դրվելիք մակրոտնտեսական ցուցանիշները և հարկաբյուջետային շրջանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում մայիսի 16-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի (ՄԺԾԾ) մշակման մշտապես գործող բարձրագույն խորհրդի նիստը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նիստում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետութունում 2018-2020 թթ. պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի նախագծի մշակման հիմքում դրվելիք հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները և հարկաբյուջետային շրջանակը: Վերջինս առաջիկա 3 տարվա համար ձևավորվելու է առավել տնտեսական աճին նպաստող շեշտադրմամբ: Մասնավորապես, եթե տարիներ շարունակ պետական բյուջեի կապիտալ ծախսերը զիջում էին պետական բյուջեի պակասուրդի մակարդակին` հիմնականում պայմանավորված լինելով արտաքին շոկերին դիմակայելու հանգամանքով, ապա միջնաժամկետ ժամանակահատվածում այն գերազանցելու է պետական բյուջեի պակասուրդի մակարդակը: Փոխարենը ընթացիկ ծախսերը հնարավորինս չափավորվելու են, և առավելապես կարևորվելու է այդ ծախսերի իրականացման արդյունավետությունը:
Միաժամանակ, քննարկվել են նաև պետական կառավարման մարմնի գծով համապատասխան ոլորտներում ՀՀ պետական բյուջեից կատարվելիք ծախսերի ֆինանսավորման 2018-2019 թթ. ճշգրտված և 2020 թ. կողմնորոշիչ չափաքանակները:

Обсуждены закладываемые в основу проекта программы среднесрочных государственных расходов на 2018-2020 гг. основные макроэкономические показатели
Обсуждены закладываемые в основу проекта программы среднесрочных
государственных расходов на 2018-2020 гг. основные макроэкономические показатели
Под председательством премьер-министра Армении Карена Карапетяна в правительстве сегодня состоялось заседание постоянно действующего Высшего совета по разработке программы среднесрочных государственных расходов в Республике Армения.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, были обсуждены и утверждены закладываемые в основу проекта программы среднесрочных государственных расходов в Республике Армения на 2018-2020 гг. основные макроэкономические показатели и налогово-бюджетные рамки. Эти рамки на ближайшие 3 года будут формироваться с акцентом, способствующим большему экономическому росту. В частности, если капитальные расходы государственного бюджета годами уступали уровню дефицита государственного бюджета, в основном будучи обусловленными обстоятельством противодействия внешним шокам, то в среднесрочный период они будут превышать уровень дефицита госбюджета. А текущие расходы будут по возможности ограничиваться, придавая максимально важное значение эффективности осуществления этих расходов.
Одновременно были утверждены уточненные на 2018-2019 гг. и ориентировочные на 2020 г. квоты финансирования расходов из государственного бюджета РА по линии органа государственного управления в соответствующих сферах.