Apple-ը հունիսին կթողարկի նոութբուքերի երեք նոր մոդել. Bloomberg
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple ամերիկյան ընկերությունը հաջորդ ամսվա սկզբին մտադիր Է ներկայացնել նոութբուքերի երեք նոր մոդելներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 16-ին հայտնել Է Bloomberg գործակալությունը:
Նրա աղբյուրների տեղեկությունների համաձայն, հայտարարությունն արվելու Է Սան Խոսեում (Կալիֆոռնիայի նահանգ) ամենամյա տեխնոլոգիական խորհրդաժողովում, որը տեղի կունենա հունիսի 5-ից 9-ը: Ընկերությունը կթողարկի MacBook Pro` Intel-ի արտադրության Kaby Lake պրոցեսորով: Իր դիզայնով համակարգիչը քիչ Է տարբերվելու նախորդ մոդելից: Բացի այդ, ներկայացվելու են MacBook նոութբուքեր 12-դյույմանոց դիսփլեյով եւ նորացված MacBook Air՝ նույնպես նոր պրոցեսորով:
Apple-ի կամ Intel-ի կողմից պաշտոնական մեկնաբանություններ առայժմ չեն եղել: Bloomberg-ի գնահատումների համաձայն, նոութբուքերին բաժին Է ընկնում Apple-ի վաճառքների մոտավորապես 11 տոկոսը այն դեպքում, երբ iPhone սմարթֆոնների իրացմանը՝ գրեթե երկու երրորդը: Ինչպես ընդգծվում Է հրապարակման մեջ, Apple-ն ակնկալում Է, որ նորույթները կկարողանան մրցակցել Microsoft-ի Surface Laptop նոր նոութբուքի հետ, որը ներկայացվել Է այս ամսվա սկզբին Windows 10 S գործառական համակարգի հետ միասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Bloomberg: Apple планирует выпустить в июне три новые модели ноутбуков
Американская компания Apple намерена представить в начале следующего месяца три новые модели ноутбуков. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс,  об этом сообщило во вторник агентство Bloomberg.
По сведениям его источников, объявление будет сделано на ежегодной технологической конференции в Сан-Хосе (штат Калифорния), которая пройдет с 5 по 9 июня. Компания выпустит MacBook Pro с процессором Kaby Lake производства Intel. По дизайну компьютер будет мало отличаться от прошлой модели. Кроме того, представлены будут ноутбуки MacBook с 12-дюймовым дисплеем и обновленный MacBook Air также с новым процессором.
Официальных комментариев со стороны Apple или Intel пока не поступало. По оценкам Bloomberg, на ноутбуки приходится примерно 11% продаж Apple, тогда как на реализацию смартфонов iPhone - почти две третьих. Как подчеркивается в публикации, в Apple рассчитывают, что новинки смогут составить конкуренцию новому ноутбуку Surface Laptop от Microsoft. Он был представлен в начале текущего месяца вместе с операционной системой Windows 10 S.
Основанная в 1976 году Apple, помимо iPhone и MacBook, производит настольные компьютеры iMac, музыкальные плееры iPod, а также другую технику. Корпорация является одной из крупнейших в мире, ее рыночная капитализация превышает $750 млрд.
Представители компании ранее неоднократно заявляли о необходимости уменьшить зависимость от продаж iPhone. Глава Apple Тим Кук отмечал, что рассчитывает на повышение спроса на иные высокотехнологичные устройства в будущем, а также на увеличение прибыли от различных сервисов, в том числе музыкального Apple Music.