Ադրբեջանցին ահաբեկչություն է ծրագրել Էրդողանի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցու հետ համագործակցող ԻՊ զինյալները ցանկացել են ահաբեկչություն իրականացնել Թուրքիայի իշխող կուսակցության արտահերթ համագումարի ժամանակ, երբ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կրկին ընտրվել է քաղաքական ուժի նախագահ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «Հուրիեթ»-ը, այս մասին հայտնել է Անկարայի նահանգապետ Էրջան Թոփաջան:
Անկարայի ոստիկանությունը մայիսի 21-ին իրականացրած գործողության արդյունքում չեզոքացրել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման երկու անդամի, ովքեր Թուրքիայի մայրաքաղաքում հարձակում են նախապատրաստել:
Նահանգապետը հայտնել է, որ ահաբեկիչների հետքի վրա իրենց դուրս է բերել Ստամբուլում ձերբակալված Ադրբեջանի քաղաքացի Էբու Հուսեյն Ջելիլովը: Ըստ նահանգապետի՝ ԻՊ անդամների թիրախային կետերից մեկը եղել է մայիսի 21-ին իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության արտահերթ համագումարը:

Azerbaijani national arrested in Turkey for plotting terror attack on Erdogan
YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. Islamic State militants, who have been cooperating with an Azerbaijani national, plotted a terror attack at the extraordinary congress of Turkey’s ruling party, where President Recep Tayyip Erdogan was re-elected chairman of the AK party, Hurriyet reported citing Ankara’s Governor Ercan Topaca.
Ankara police neutralized two Islamic State terrorists in a May 21 operation. The two IS members plotted an attack in the Turkish capital.
The Governor said police traced the terrorists through Azerbaijani national Ebu Hussein Jelilov, who was arrested earlier in Istanbul.
According to the Governor, one of the targets of the terrorists was the extraordinary congress of Turkey’s ruling party on May 21.