Առաջին ոստիկան-ռոբոտը ծառայության Է ընդունվել Դուբայում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Robocop առաջին ոստիկան-ռոբոտը պաշտոնապես ներառվել Է Դուբայի ոստիկանության կազմում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել Է Arabian Business հրատարակությունը:
Նշվում Է, որ ռոբոտի հասակը 170 սանտիմետր Է, քաշը՝ 100 կիլոգրամ: Այն հանդերձված Է հույզերի դետեկտորով, որը ճանաչում Է մարդկանց դեմքերի արտահայտությունը եւ ժեստերը մինչեւ 1,5 մետր հեռավորության վրա: Այսպիսով ռոբոտը կարող Է շփում հաստատել մարդկանց հետ եւ բացահայտել իրավախախտներին: Ռոբոտը տեղանքում կողմնորոշվում Է ներսարված նավիգատորի շնորհիվ, հաղորդակցվում Է վեց լեզվով, ներառյալ անգլերենը եւ արաբերենը: Քաղաքացիները կարող են դրա միջոցով վարկային քարտով վճարել ոստիկանության ծառայությունները:
Պարեկելով փողոցներն ու առեւտրական կենտրոնները՝ Robocop-ը կտրամադրի համապատասխան տեսագրություններ եւ դրանով իսկ կարգի պահապաններին կօգնի գտնելու հանցագործներին:

Первый робот-полицейский поступил на службу в Дубае
Первый робот-полицейский Robocop официально включен в состав полиции Дубая. Как передает Арменпресс, об этом в воскресенье, 21 мая, сообщает издание Arabian Business.
Отмечается, что рост робота — 170 сантиметров, вес — 100 килограммов. Он оснащен детектором эмоций, который распознает выражение лиц людей и жесты на расстоянии до 1,5 метра. Таким образом робот может устанавливать контакт с людьми и выявлять нарушителей.
Робот ориентируется на местности благодаря встроенному навигатору, общается на шести языках, включая английский и арабский. Граждане могут оплачивать через него услуги полиции кредитными картами.
Патрулируя улицы и торговые центры, Robocop будет предоставлять соответствующие видеозаписи и тем самым помогать стражам порядка находить преступников.