Ռուս օդաչուի մարդասպանը Թուրքիայում դատապարտվել է հինգ տարվա ազատազրկման
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս օդաչու Օլեգ Պեշկովի սպանության գործում պատասխանատվություն ստանձնած թուրք Ալփարսլան Չելիքը Թուրքիայում դատապարտվել է հինգ տարվա ազատազրկման զենքի անօրինական կրման համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ռուսական «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է փաստաբան Մուրաթ Ուսթյունդաղը:
«Դատարանը չի քննել ռուս օդաչու Պեշկովի զոհվելու մեջ Չելիքի մասնակցության գործը: Այդ գործով հետաքննությունը շարունակվում է»,- ասել է փաստաբանը:
Օլեգ Պեշկովը զոհվել է Սիրիայում 2015 թվականի նոյեմբերի 24-ին: Թուրքական F-16 կործանիչը խոցել է ռուսական Սու-24-ը, ինչից հետո կատապուլտի միջոցով ինքնաթիռից դուրս թռած օդաչուին կրակել են ներքևից:
Կատարվածից հետո օդաչուի սպանության պատասխանատվությունը ստանձնել է Ալփարսլան Չելիքը: Ընդ որում, քննության ժամանակ նա հայտնել է, որ չի սպանել օդաչուին և հրամայել է իր ենթակա զինյալներին չկրակել նրա ուղղությամբ:
2016 թվականի ապրիլին թուրքական ոստիկանությունը ձերբակալել է Չելիքին անօրինական զենք կրելու ու պահելու համար:

Убийца российского пилота получил в Турции 5 лет тюрьмы за хранение оружия
Альпарслан Челик, взявший на себя ответственность за убийство российского пилота Олега Пешкова, приговорен в Турции к пяти годам тюрьмы за незаконное владение оружием. Об этом РИА Новости рассказал адвокат Мурат Устюндаг.
"Суд не рассматривал дело о причастности Челика к гибели российского летчика Пешкова, расследование по нему продолжается", — отметил адвокат. Как сообщает Арменпресс, об этом передает РИА «Новости».
Олег Пешков погиб в Сирии 24 ноября 2015 года. Турецкий истребитель F-16 сбил российский бомбардировщик Су-24, после чего катапультировавшегося летчика расстреляли с земли. Погибшему пилоту было присвоено звание Героя России.
Сразу после инцидента ответственность за смерть пилота взял на себя Альпарслан Челик. При этом во время следствия боевик заявил, что не убивал летчика и приказывал подчиненным ему боевикам не стрелять по Пешкову.
В апреле прошлого года турецкая полиция арестовала Челика за незаконное ношение и хранение оружия. Сам подсудимый во время следствия отрицал предъявленные обвинения.