Համահայկական շախմատի առաջին առցանց մրցաշարին մասնակցել է շուրջ 520 դպրոցական 36 երկրից
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համահայկական շախմատի առաջին առցանց մրցաշարին մասնակցել են շուրջ 520 դպրոցական տարիքի պատանիներ 36 երկրից. առաջին անգամ վիրտուալ համայնք է ստեղծվել ամբողջ աշխարհի հայ երիտասարդ շախմատասերների համար: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀԲԸՄ Հայկական վիրտուալ համալսարանից։
«Հունիսի 26-ին, Երևանի ժամանակով 21:00-22:00-ը (GMT +4) տեղի կունենա հունիսի 8-26-ը կայացած Համահայկական շախմատի առաջին առցանց մրցաշարի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որի ընթացքում կհայտարարվեն առցանց մրցաշարի 23 հաղթողները։
Շախմատի այս մրցաշարը համավարակի ընթացքում ՀԲԸՄ Հայկական վիրտուալ համալսարանի իրականացրած նախաձեռնություններից ևս մեկն է, որը կազմակերպվել է Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի հետ համատեղ:
Միացե՛ք այս յուրօրինակ միջոցառմանը Zoom հարթակում՝ շնորհավորելու մրցանակակիրներին, հանդիպելու շախմատի 23 հայ անվանի չեմպիոնների հետ ամբողջ աշխարհից, մասնակցելու խաղերի և վիկտորինաների, շահելու մրցանակներ և ավելին…
Փակման արարողությանը կմասնակցեն՝
Դոկտ. Երվանդ Զորյան, ՀԲԸՄ ՀՎՀ հիմնադիր նախագահ, ԳՄ Սմբատ պուտյան՝Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի նախագահ, ԳՄ Գաբրիել Սարգսյան, շախմատի եռակի Օլիմպիական չեմպիոն, ԳՄ Տիգրան Լ. Պետրոսյան, շախմատի կրկնակի Օլիմպիական չեմպիոն, ԳՄ Ռաֆայել Վահանյան, շախմատի կրկնակի Օլիմպիական չեմպիոն, ԳՄ Ռոբերտ Հովհաննիսյան, շախմատի աշխարհի թիմային չեմպիոն, ԳՄ Մհեր Հովհաննիսյան, Բելգիա, շախմատի Բելգիայի ութակի չեմպիոն, ԳՄ Կարեն Մովսիսյան, Իսպանիա, շախմատի վետերանների աշխարհի չեմպիոն, ԳՄ Էլինա Դանիելյան, շախմատի Եվրոպայի կանանց թիմային չեմպիոն, ԳՄ Լիլիթ Մկրտչյան, շախմատի Եվրոպայի կանանց թիմային չեմպիոն, ԳՄ Արշակ Պետրոսյան, շախմատի Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ։

About 520 schoolchildren from 36 countries took part in 1st online tournament of Pan-Armenian Chess
YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS. The closing ceremony of the first online Pan-Armenian Chess Tournament will take place today, June 26, from 21:00 to 22:00 Yerevan time, ARMENPRESS was informed from AGBU Armenian Virtual College.
About 520 schoolchildren from 36 countries took part in this online tournament. For the first time, a virtual community has been created for young Armenian chess fans around the world.
Today, on June 26, 2020 from 21:00 to 22:00 (GMT+4) Yerevan time, AGBU Armenian Virtual College together with the Chess Academy of Armenia is hosting an Online Closing Ceremony of the first of the kind Pan-Armenian Chess Tournament.
The Pan-Armenian Chess Tournament is one of the initiatives launched by the AGBU Armenian Virtual College in association with the Chess Academy of Armenia during the covid-19 pandemic. For the last three weeks, the contest has been uniting around 520 Armenian school-age chess players from 36 countries creating a global virtual network of young Armenian chess enthusiasts.
The contest consisted of two challenging stages, semi-finals for five separate regions (Armenia and Artsakh, Asia and Oceania, Middle East and Africa, and Europe) and final tournaments. Yet, the participants not only competed, but enhanced their chess skills and knowledge by attending live chess lessons on various topics provided by Armenian grandmasters.
Join today’s Closing Ceremony via Zoom to meet the 23 finalists of the Pan-Armenian Chess Tournament from five regions (Armenia and Artsakh, Americas, Asia and Oceania, Middle East and Africa, Europe) and congratulate the three winners who outplayed everyone. The online event will become a memorable occasion for all the participants, for they will play online chess games, participate in a quiz and awarding ceremony, meet famous Armenian Chess Champions, and many more!