Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտը կատարում է Covid-19-ի հիմնարարար գիտական հետազոտություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտը ներկայում իրականացնում է մեծ քանակությամբ հետազոտություններ՝ ուղղված հակավիրուսային դեղամիջոցների կամ միացությունների հայտնաբերմանը, որոնք կարող են օգտագործվել կորոնավիրուսի բուժման նպատակով:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Առաքելյանը:
«Մեր հակավիրուսային մեխանիզմների ուսումնասիրությունների գիտական խումբը, որի ղեկավարը Հովակիմ Զաքարյանն է, արդեն կարողացել է իդենտիֆիկացնել մի քանի միացություն, որոնք ունեն լավ խնամակցություն վիրուսի սպիտակուցների հետ: Սա թույլ է տալիս եզրակացնել, որ այդ միացությունները կկարողանան ճնշել վիրուսի ներթափանցումը բջիջ: Ասեմ, որ արդյունքից մինչև կիրառություն դեռ երկար ճանապարհ կա: Նորից եմ կրկնում. սրանք հիմնարար գիտական հետազոտություններ են, մենք այս պահին չունենք դեղամիջոցներ, որոնք կարող ենք առաջարկել, որպես բուժման միջոցներ»,- ասաց Արսեն Առաքելյանը: Հարցին, թե արդյոք այդ հետազոտություններն ուղղված են միայն բուժման համար դեղամիջոցների հայտնաբերմա՞նը, ինստիտուտի տնօրենը նշեց, որ խոսքն այս պահին ավելի շատ բուժման մասին է: Արսեն Առաքելյանը նշեց, որ խոսքն առայժմ գիտական հետազոտությունների մասին է, հիմա այն փուլում չեն, որ առողջապահական մարմիններն արձագանքեն:
Այս ընթացքում ինստիտուտի պլանավորած գիտական հետազոտությունները շարունակվում են իրենց հունով, դրանք վերաբերում են տարբեր հիվանդությունների մոլեկուլային մեխանիզմների պարզաբանմանը, հետազոտություններ, որոնք ուղղված են նոր ախտորոշիչ թեստերի, դեղամիջոցների մշակմանը:
Ինչ վերաբերում է բուն կորոնավիրուսի հետ կապված գործընթացին, թեստերի արտադրությունից բացի, ինստիտուտն այս ընթացքում բավական մեծ ծավալով կատարել է գիտական կազմակերպությունների կողմից մշակված սարքավորումների, պարագաների փորձարկումներ: Օրինակ՝ իրենց մոտ են անցել փորձարկում Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտի մշակված ախտահանիչ սարքերը: Նաև երեկ ավարտվել են Աշտարակի և Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտների համատեղ մշակված դիմակների փորձարկումները:

Институт молекулярной биологии выполняет фундаментальные научные исследования по
Институт молекулярной биологии НАН Армении в настоящее время проводит большое количество исследований, направленных на выявление противовирусных препаратов или соединений, которые могут быть использованы для лечения COVID-19.
Об этом на пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс сказал директор Института молекулярной биологии НАН Армении Арсен Аракелян.
“Наша научно-исследовательская группа антивирусных механизмов, руководителем которой является Оваким Закарян, уже смогла идентифицировать несколько соединений, которые хорошо взаимодействуют с вирусными белками. Это позволяет сделать вывод, что эти соединения смогут подавить проникновение вируса в клетку. Хочу повторить, это фундаментальные научные исследования, на данный момент у нас нет препаратов, которые мы можем предложить как средство лечения”, - сказал Арсен Аракелян. На вопрос, направлены ли эти исследования и на выявление лекарственных средств, необходимых для лечения, директор института отметил, что речь на данный момент идет больше о лечении. Арсен Аракелян отметил, что речь пока идет о научных исследованиях, сейчас работа не на том этапе, чтобы органы здравоохранения отреагировали бы на это.
Научные исследования института продолжаются, они касаются выяснения молекулярных механизмов различных заболеваний, исследований, направленных на разработку новых диагностических тестов и лекарственных препаратов.
Что касается самого процесса, связанного с COVID-19, помимо производства тестов, институт за это время провел довольно много испытаний оборудования и аксессуаров, разработанных научными организациями. Например, они провели испытания дезинфицирующих средств, разработанных Ереванским физическим институтом. Вчера завершились испытания масок, совместно разработанных институтами физики Аштарака и Еревана.