Կապանը դառնում է հետաքրքիր էքստրիմի սիրահարների համար. քաղաքը կունենա ամենաերկար զիփլայնը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում, համավարակով պայմանավորված, զբոսաշրջության ոլորտում բազմաթիվ ծրագրեր հետաձգվեցին, որոշները չեղարկվեցին: Չնայած դժվարություններին, Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում, հետաքրքիր նախաձեռնություններ են կյանքի կոչվում: Մասնավորապես, աշխատանքներ են իրականացվում, որպեսզի Կապանը դառնա հետաքրքիր էքստրիմի սիրահարների համար: Մոտ ժամանակներս ավարտին կհասցվեն Կապանում զբոսաշրջային ոլորտում 2020 թվականին խոշոր ծրագրերից մեկի աշխատանքները: Մասնավոր հատվածի ներդրումների արդյունքում Կապանը կունենա աննախադեպ երկարությամբ զիփլայն: Այն երկար է Ենոքավանի (750 մ) և Երևանի (մոտ 870 մ) զիփլայններից:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նախագծի ինժեներ Գեղամ Միրոյանը նշեց, որ մի քանի օրից կկատարվեն վերջնական փորձարկումները:
«Այս զիփլայնի մեկ կետից մինչև մյուս կետը ուղիղ գծով 1080 մետր է: Գետնից ճոպանի ամենաբարձր կետը գերազանցում է 160 մետրը: Այն անցնում է քաղաքի վրայով: Այսինքն` զբոսաշրջիկն անցնելու է շենքերի վրայով: Հիմնականում զիփլայնները բնության գրկում են լինում, սա քաղաքի մեջ է, քաղաքի վրայով է անցնում: Այս զիփլայնը դրանով նույնպես աննախադեպ է»,- ասաց Գեղամ Միրոյանը:
Զիփլայնի կառուցման աշխատանքները մեկնարկել են անցած տարվա սեպտեմբերի վերջին: Թղթաբանությունից մինչև վերջնական արդյունք՝ ամիսներ շարունակ հետևողական աշխատանքի շնորհիվ այն արդեն պատրաստ է: Գեղամ Միրոյանը նշեց, որ հիմա վերջնական փուլում են:
«Անվտանգության առումով կարող եմ ասել, որ խնդիր չկա: Աշխատանքները կատարվել են ամենաբարձր մակարդակով: Այցելուների հետ տեղում աշխատանք կկատարվի, կլինի հրահանգավորում: Ինչ վերաբերում է գնային քաղաքականությանը, ապա այն քննարկման փուլում է»,- ասաց Գեղամ Միրոյանը:
Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը շատ կարևոր համարեց նման ծրագրի իրականացումը: Այն Կապանում զբոսաշրջության ոլորտում այս տարվա առաջին խոշոր ծրագիրն է:
«Աշխատանքները գրեթե ավարտական փուլում են: Այն շատ գրավիչ կլինի էքստրիմը սիրող զբոսաշրջիկների համար: Այս նախաձեռնությունը մեծ նշանակություն կունենա Կապանի համար. վստահաբար մեր համայնքը զբոսաշրջիկներին այլ կողմից կներկայանա, այցելուների նոր հոսք կապահովվի: Ցավոք, համավարակով պայմանավորված, ծրագրերը փոխվեցին, սակայն չենք հուսահատվում, մենք և մասնավոր հատվածը շարունակում ենք աշխատել ու պատրաստվել»,-ասաց Կապան համայնքի ղեկավարը:
Նա տեղեկացրեց, որ Կապանում ևս մեկ զիփլայն է լինելու, այս անգամ բնության գրկում՝ անտառային հատվածում: Այս ուղղությամբ ևս գործընթացներն առաջ են գնում, օրերս ավագանու օրակարգում այդ նպատակով հողատարածքի օտարման հարցն էր ներառված:
«Զբոսաշրջության զարգացման տեսանկյունից մեծ հույսեր ունենք՝  կապվածօդանավակայանի վերաբացման հետ: Դրանից բացի, ինչպես գիտեք, հիմնանորոգվում է Տաթև-­Կապան ավտոճանապարհը: Այս տարի պետական միջոցներով հիմնանորոգվում է դրա 12.5 կմ հատվածը, հաջորդ տարի՝ 17.5 կմ-ը: Սա նույնպես կարևոր ենթակառուցվածք է և զարկ կտա տուրիզմի զարգացմանը», -ասաց համայնքի ղեկավարը:
Գևորգ Փարսյանը նշեց, որ քաղաքի բարեկարգման, համայնքին նոր տեսք տալու ուղղությամբ աշխատանքները չեն կանգնում: Իրենք ամեն ինչ անում են, որ քաղաքն ավելի գրավիչ դառնա հյուրերի համար: Նախատեսվում է այգիների վերանորոգում, հանգստյան նոր միջավայրի ստեղծում: Կապանում սպասում են երկրում համաճարակային իրավիճակի բարելավմանը, որպեսզի հետաձգված ծրագրերը նույնպես սկսեն կյանքի կոչել:

Капан становится интересным для любителей экстрима: здесь будет самый длинный зиплайн
В Армении было отложено множество программ в сфере туризма, некоторые даже отменены. Несмотря на все трудности, в городе Капан Сюникской области реализуются интересные инициативы, ведутся работы, чтобы Капан стал интересным для любителей экстрима. В ближайшее время будут завершены работы одной из крупных программ в сфере туризма в Капане в 2020 году. В результате инвестиций частного сектора, в Капане будет беспрецедентный по  длине зиплайн. Он длиннее зиплайна в Енокаване (750 м) и в Ереване (около 870 м). В беседе с «Арменпресс» инженер проекта Гегам Мироян отметил, что через несколько дней будут проведены окончательные испытания.
“От начальной точки этого зиплайна - до конечной - 1 080 метров. Самая высокая точка каната   выше 160 метров от земли. Он висит над городом, над домами города. В основном зиплайны бывают на лоне природы, этот в городе, пролегает над городом. Этим также зиплайн беспрецедентен”, - сказал Гегам Мироян.
Работы по строительству зиплайна начались в конце сентября прошлого года. Благодаря последовательной работе на протяжении нескольких месяцев он уже готов. Гегам Мироян отметил, что работы сейчас находятся на окончательном этапе.
“В плане безопасности могу сказать, что нет никаких проблем. Работа с посетителями будет выполняться на месте, будет проводиться инструктаж. Что касается ценовой политики, то она находится на стадии обсуждения”, - сказал Гегам Мироян.
Глава общины Капан Геворг Парсян осуществление подобной программы счел очень важным. Это первая крупная программа в сфере туризма в Капане.
Она будет очень привлекательной для туристов, любящих экстрим. Эта инициатива будет иметь большое значение для Капана, и, несомненно, наша община будет представлена туристам и с другой стороны, будет обеспечен новый приток посетителей. К сожалению, в связи с эпидемией программы изменились, однако мы не отчаиваемся. И мы и частный сектор продолжаем работать и готовиться”, - сказал глава общины Капан.
Он сообщил, что в Капане будет еще один зиплайн, на этот раз на лоне природы - в лесном секторе. В этом направлении уже ведутся работы, вопрос отчуждения земли для этой цели был на повестке дня Совета старейшин.
“С точки зрения развития туризма, мы возлагаем большие надежды и на открытие аэропорта. Кроме того, как вы знаете, ремонтируется и автодорога Татев-Капан. В этом году на государственные средства будет отремонтировано 12.5 км, в следующем - 17.5 км. Это также важная инфраструктура, она даст толчок развитию туризма”, - сказал глава общины. Геворг Парсян отметил, что работы по благоустройству города и приданию общине нового вида не прекращаются.
Они делают все, чтобы город стал более привлекательнее. Планируется ремонт парков, создание новой зоны отдыха. В Капане ждут улучшения ситуации, обусловленной эпидемией, чтобы и отложенные программы начать претворять в жизнь.