ՏՏ ընկերություններին տրվող դրամաշնորհները կխթանեն ոլորտի նորարարական գաղափարների զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 17-րդ միջոցառման աջակցության շրջանակում տրամադրելու է երեք տեսակի դրամաշնորհներ՝ նորարարական, կայացած ընկերությունների և համաֆինանսավորվող:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ այս մասին ասաց ԲՏԱ նախարարի օգնական, Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 17-րդ միջոցառման համակարգող Արփի Աբրամյանը:
«Միջոցառման հիմնական նպատակն է եղել COVID-19 համավարակի պայմաններում բարձր տեխնոլոգիական ընկերություններին տրամադրել աջակցություն, որպեսզի գործատուները կարողանան պահպանել իրենց աշխատատեղերը: Նպատակ ենք ունեցել նաև խթանել ոլորտի նորարարական գաղափարների զարգացմումն ու առևտրայնացումը: Աջակցությունը տրամադրվում է դրամաշնորհի ձևով՝ մրցույթի արդյունքներով հաղթող տնտեսավարողներին: Դրամաշնորհը բաղկացած է 3 մասից՝ նորարարական դրամաշնորհ, կայացած ընկերությունների դրամաշնորհ, ինչպես նաև համաֆինանսավորվող»,- նշեց Աբրամյանը:
Աջակցության շահառու կարող են լինել ոլորտի այն տնտեսավարողները, որոնք համապատասխանում են «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» ՀՀ օրենքում նշված չափանիշներին, հայտը ներկայացնելու օրվա դրությամբ վերջին 12 ամսվա ընթացքում չունեն հարկային և վարկային ժամկետանց պարտավորություններ, ինչպես նաև հայտը ներկայացնելու օրվա դրությամբ վերջին 12 ամսվա ընթացքում դրամաշնորհ չեն ստացել ԲՏԱ նախարարության կողմից։
«Նորարարական դրամաշնորհ կարող են ստանալ վերջին 2 տարում ստեղծված ընկերությունները: Դիմել է 141 տնտեսավարող, որոնցից վավեր են ճանաչվել 117-ը, սակայն դրանցից էլ երկրորդ փուլ է անցել 35 հայտ: Այս դրամաշնորհով մենք տրամադրում ենք մինչև 10 մլն դրամ: Կայացած ընկերությունների դրամաշնորհ կարող են ստանալ 2 տարուց ավելի ՀՀ-ում գրանցված և ծառայություններ մատուցող տեխնոլոգիական ընկերությունները, որոնք պատրաստ են մշակել պրոդուկտներ տրամադրում ենք: Տրամադրվում է մինչև 20 մլն դրամ, ընդհանուր առմամբ ստացել ենք 148 հայտ, որոնցից վավեր են ճանաչվել 143-ը, սակայն երկրորդ փուլ է անցել 46-ը: Համաֆինանսավորման դրամաշնորհներ տրամադրվում են այն տնտեսավարողներին, որոնք  կներգրավեն փաստաթղթավորված և հաստատված ներդրումներ։ Տրվում է մինչև 30 մլն, և հայտերն ընդունելու ենք մինչև այս տարվա դեկտեմբերի 1-ը: Դեռևս ստացել ենք 2 հայտ, որոնք գնահատման փուլում են»,- ասաց 17-րդ միջոցառման համակարգողը և հավելեց, որ ընկերություններին դեռևս գումար չի փոխանցվել, քանի որ 1-ին և 2-րդ դրամաշնորհներին դիմածների համար օգոստոսի 20-ին անց է կացվելու երկրորդ փուլ:
Հայտերի գնահատումն իրականացնում են Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի հրամանով հաստատված անկախ մասնագիտական մրցութային հանձնաժողովները, որոնք կազմված են ոլորտի ասոցիացիաներից, մասնագետներից և պետական շահառու գերատեսչությունների ներկայացուցիչներից։
«Դրամաշնորհների հայտերը մեր հանձնաժողովների անդամները ստուգել են՝ հիմնվելով հատուկ չափորոշիչների վրա: 1-ին և 2-րդ դրամաշնորհների համար մենք նախատեսել ենք գնահատման 7 չափորոշիչ՝ արտադրանքը, թիմը, շուկան, նորարարությունը, բիզնես պլանը, ռիսկերը և ֆինանսական կողմը: Ամեն չափորոշիչ ունեցել է իր կշիռը, օրինակ՝ նորարարական դրամաշնորհի դեպքում շեշտը հիմնականում դրվել է նորարարության վրա, իսկ կայացած ընկերությունների դրամաշնորհի դեպքում ավելի մեծ կշիռ է ունեցել արտադրանքը: Դրամաշնորհները պետական բյուջեից են, և մենք փորձել ենք աջակցել բոլորին, այդ պատճառով ֆինանսական կողմն ունի անցողիկ շեմ: Եթե որևէ կազմակերպություն չի անցել 5-ից բարձր շեմը, ապա դուրս է մնացել մրցույթից»,- նշեց Աբրամյանը:
Հայտերը գնահատվել են օնլայն տարբերակով, այսպիսով հանձնաժողովը մեծ ուշադրություն է դարձրել նաև ներկայացնելու ձևին, հիմնավորումներին, հետևաբար ոչ լիարժեք լինելու դեպքում ժյուրին չէր կարող բարձր գնահատել հայտը:

Гранты, предоставляемые ИТ-компаниям, будут стимулировать развитие инновационных идей в сфере
Министерство высокотехнологичной промышленности в рамках содействия 17-му мероприятию по нейтрализации экономических последствий эпидемии COVID-19 предоставит три вида грантов - новаторским компаниям, состоявшимся компаниям и софинансируемым.
Об этом в беседе с Арменпресс сказала помощник министра ВТП, координатор 17-го мероприятия по нейтрализации экономических последствий эпидемии COVID-19 Арпи Абрамян.
“Основная цель мероприятия - в условиях COVID-19 предоставить высокотехнологичным компаниям поддержку, чтобы работодатели смогли сохранить свои рабочие места. Мы  преследовали и цель стимулировать развитие и коммерциализацию инновационных идей сферы. Содействие предоставляется в виде гранта хозяйствующим субъектам, победившим по результатам конкурса. Гранты будут 3 видов: инновационный грант, грант состоявшимся компаниям и софинансируемым”, - отметила Абрамян.
Бенефициарами содействия могут быть те хозяйствующие субъекты сферы, которые соответствуют критериям, указанным в Законе Республики Армения “О государственном содействии сфере информационных технологий”. Компании, которые по состоянию на день подачи заявки в течение последних 12 месяцев не имеют просроченных налоговых и кредитных обязательств, а также по состоянию на день подачи заявки в течение последних 12 месяцев не получали грантов от Министерства ВТП.
“Инновационный грант могут получить компании, созданные за последние 2 года. Заявки подали 141 компаний, из которых 117 признаны действующими, но во второй этап прошли лишь 35. Этим грантом мы предоставляем до 10 млн драмов. Грант состоявшихся компаний могут получить технологические компании, зарегистрированные в Армении более 2 лет и предоставляющие услуги, и те, которые готовы разрабатывать продукты. В общей сложности мы получили 148 заявок, из которых действительными признаны 143, однако во второй тур прошли 46. Гранты софинансирования предоставляются тем хозяйствующим субъектам, которые привлекут документированные и утвержденные инвестиции. Выдается до 30 млн, и заявки будут приниматься до 1 декабря этого года. Пока мы получили лишь 2 заявки, которые находятся на этапе оценки”,  - сказала координатор 17-го мероприятия и добавила, что компаниям суммы пока не перечислены, поскольку для тех, кто обратился по 1-му и 2-му гранту, второй тур состоится  20-го августа.
Оценку заявок осуществляют независимые профессиональные конкурсные комиссии, утвержденные приказом министра высокотехнологичной промышленности, которые состоят из специалистов и представителей государственных и заинтересованных ведомств.
“Заявки на гранты члены наших комиссий проверяли, основываясь на специальные стандарты. Для 1-го и 2-го грантов мы предусмотрели 7 критериев оценки: продукция, команда, рынок, инновации, бизнес-план, риски и финансовая сторона. Каждый критерий имел свое назначение, например, в случае инновационного гранта акцент ставился в основном на инновации, а в случае гранта состоявшихся компаний, значение имела продукция. Гранты из государственного бюджета, и мы попытались помочь всем, поэтому финансовая сторона имеет проходной порог. Если какая-либо организация не прошла порог выше 5-и, она выбыла из конкурса” - отметила Абрамян.
Заявки были оценены в онлайн версии, таким образом, комиссия уделила большое внимание и форме представления, поскольку в случае их непонятного заполнения жюри не могло дать соответствующую оценку.