Պետական աջակցության դրամաշնորհային ծրագրերով ֆինանսավորում կստանա ՏՏ ոլորտի 64 ընկերություն
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պահպանել աշխատատեղերը, խթանել նոր արտադրանք տվող ընկերություններին. ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն ամփոփում է Պետական աջակցության 17-րդ դրամաշնորհային միջոցառման առաջին և երկրորդ ծրագրերի արդյունքները: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Վիկտորյա Պողոսյանը նշեց, որ ոլորտի ընկերությունները դիմումների ներկայացման գործընթացում բավական ակտիվ են եղել:
«Առաջին ծրագրով ստացվել է 141 հայտ, որից դիտարկվել է 117-ը: Վերջնական 23 ընկերության հետ կկնքվի դրամաշնորհային պայմանագիր նախարարության կողմից, քանի որ այս ընկերությունները բավարարել են անհրաժեշտ չափանիշները: Գաղափարների իրականացման համար այդ կազմակերպություններին կտրամադրվի շուրջ 227 միլիոն դրամ: Աջակցման երկրորդ ծրագրով 41 ընկերության հետ կկնքվի դրամաշնորհային պայմանագիր՝ տրամադրելով 778 մլն դրամ»,-ասաց Վիկտորյա Պողոսյանը:
Հայտերի գնահատումն իրականացվել է մի քանի չափորոշիչներով՝ արտադրանք, նորարարություն, թիմ, շուկա, բիզնես պլան, ֆինանսներ և այլն: Ընդհանուր առմամբ, առաջին և երկրորդ աջակցման ծրագրերով պայմանագրեր են կնքվելու 64 ընկերության հետ: Առաջին ծրագրով ՀՀ-ում գրանցված և պրոդուկտներ ստեղծող տնտեսավարողների համար նախատեսված է մինչև 10 մլն դրամ՝ յուրաքանչյուր հաղթող նախագծին, երկրորդ ծրագրով ՀՀ-ում գրանցված և ծառայություններ մատուցող տեխնոլոգիական ընկերությունների համար, որոնք պատրաստ են մշակել պրոդուկտներ՝ մինչև 20 մլն դրամ, կրկին յուրաքանչյուր հաղթող նախագծին: Վիկտորյա Պողոսյանը նշեց, որ երկու ծրագրերով հաղթած ընկերությունները ներկայացնում են տարբեր ուղղություններ՝ արհեստական բանականության նախագծեր, տվյալագիտություն, ռոբոտաշինություն, կապի ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, ռադիո և միկրոէլեկտրոնիկա և այլն:
Ներկայում ընթացքի մեջ է Պետական աջակցության 17-րդ դրամաշնորհային միջոցառման երրորդ ծրագիրը: Այն նախատեսում է մինչև 30 մլն դրամի աջակցություն այն տեխնոլոգիական ընկերությունների համար, որոնք կներգրավեն փաստաթղթավորված և հաստատված ներդրումներ։ Վիկտորյա Պողոսյանը տեղեկացրեց, որ արդեն 5 դիմում ունեն և հորդորեց ոլորտի ընկերություններին լինել ակտիվ:

В рамках грантовых программ государственного содействия финансирование получат 64 ИТ-компании
Сохранить рабочие места, содействовать компаниям, выпускающим новые продукты. Министерство высокотехнологичной промышленности подводит итоги первого и второго грантового мероприятия государственного содействия. На пресс-конференции в конференц-зале «Арменпресс» заместитель министра высокотехнологичной промышленности Армении Виктория Погосян отметила, что компании сферы были довольно активны в процессе подачи заявок.
“По первой программе получено 141 заявка, из которых были рассмотрены 117. С 23 компаниями  министерство заключит грантовый контракт, так как эти компании соответствовали всем необходимым критериям. На реализацию идей этим организациям будет выделено около 227 млн драмов. По второй программе содействия с 41 компанией будут подписаны грантовые договоры на 778 млн драмов”, - сказала Виктория Погосян.
Оценка заявок проводилась по нескольким критериям: продукция, инновации, команда, рынок, бизнес-план, финансы и т. д. В общей сложности, по первой и второй программам содействия будут заключены договора с 64 компаниями. По первой программе для хозяйствующих субъектов, зарегистрированных в Армении и создающих продукты, предусмотрено до 10 млн драмов для каждого победившего проекта, по второй программе для технологических компаний, зарегистрированных в Армении и предоставляющих услуги, которые готовы разработать продукты - до 20 млн драмов, также для каждого победившего проекта. Виктория Погосян отметила, что победившие по обеим программам компании представляют различные направления: проекты искусственного интеллекта, данные, роботостроение, современные технологии связи, радио и микроэлектроника и т. д.
В настоящее время продолжается третья программа 17-го грантового мероприятия государственного содействия. Она предусматривает содействие в размере до 30 млн драмов для тех технологических компаний, которые привлекут документированные и утвержденные инвестиции. Виктория Погосян сообщила, что уже есть 5 заявлений и призвала компании сферы быть более активными.