Գիտնականը պատմել է «Արեպլիվիր»-ի բուժընթացի արդյունավետության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արեպլիվիր»-ի թերապիայի բուժընթացն ապահովում Է թոքերի վիճակի արտահայտված բարելավում՝ ընդհուպ մինչեւ նորմալացում հիվանդների բացարձակ մեծամասնության մոտ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ, Մորդվայի Օգարյովի անվան պետական համալսարանի ազգային հետազոտության բժշկական ինստիտուտի տնօրեն Լարիսա Բալիկովան:
««Արեպլիվիր» պատրաստուկով թերապիայի բուժընթացն ապահովում Է թոքերի վիճակի արտահայտված բարելավում՝ ընդհուպ մինչեւ նորմալացում հիվանդների բացարձակ մեծամասնության մոտ»,-ասվում Է մամուլի ասուլիսում Բալիկովայի ելույթում, որը տեղի Է ունեցել «Ռուսաստանն այսօր» լրատվական գործակալության մամուլի կենտրոնում: Կողմնակի ազդեցությունների զարգացման հաճախականությունն այն անձանց մոտ, ովքեր կորոնավիրուսի դեմ բուժվում են «Արեպլիվիր»-ով, ինչպես նշել Է մասնագետը, եղել Է այնպիսին, ինչպես եղել Է ստանդարտ թերապիա ստացած անձանց մոտ:
Դրա հետ մեկտեղ, պատրաստուկը դեղատոմսային Է, այն պետք Է նշանակի բժիշկը, ուստի դեղամիջոցը դեղատներում առանց դեղատոմսի հնարավոր չԷ գնել:
«Արեպլիվիր» պատրաստուկին, որը «Պրոմոմեդ»-ի մասնագետների կողմից մշակվել Է Սարանսկի «Բիոխիմիկ»-ի բազայի վրա, Ռուսաստանում պաշտոնապես հավանություն Է տրվել հունիսին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученый рассказал об эффективности курса "Арепливира"
Курс терапии "Арепливиром" обеспечивает выраженное улучшение состояния легких вплоть до нормализации у абсолютного большинства пациентов. Как передает Арменпресс, об этом сообщила член-корреспондент РАН, директор Медицинского института Национального исследовательского Мордовского государственного университета имени Огарева Лариса Балыкова.
"Курс терапии препаратом "Арепливир" обеспечивает выраженное улучшение состояния легких, вплоть до нормализации у абсолютного большинства пациентов", - говорится в презентации Балыковой к выступлению на пресс-конференции "Итоги клинических исследований препарата "Арепливир" у пациентов с коронавирусной инфекцией", которая состоялась в пресс-центре МИА "Россия сегодня".
Частота развития побочных эффектов у тех, кто лечился от COVID "Арепливиром", как отметила специалист, была такой же, как у тех, кто получал стандартную терапию. При этом препарат является рецептурным, назначать его должен врач, поэтому скупать лекарство в аптеках просто так не нужно.
Препарат "Арепливир", разработанный специалистами "Промомеда" на базе саранского "Биохимика", был официально одобрен в России в июне.