Հայաստանի գործարարները ԵԱՏՀ նախարարներին ներկայացրին ԵԱՏՄ-ում բիզնեսի համար առկա խնդիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի գործարար համայնքի ներկայացուցիչներն  ու Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախարարները քննարկեցին ԵԱՏՄ-ում բիզնեսի համար առկա խնդիրները՝ կապված ապրանքների արտահանման և այլ հարցերի հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հանդիպմանը մասնակցեցին ԵԱՏՀ պաշտոնյաներ:
«Մենք ԵԱՏՀ կոլեգիայի անդաներին խնդրել ենք այսօր ժամանակ հատկացնել մեզ և բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ քննարկել այն բոլոր հարցերը, որոնք առկա են, և որոնց արդյունքում կարող են տրվել լուծումներ, պարզաբանումներ: Իսկ այն հարցերը, որոնք, հնարավոր է, չստանան իրենց լուծումները, գոնե կարձանագրվեն և պաշտոնապես կներկայացվեն հանձնաժողովին՝ կոնկրետ լուծումներ ստանալու համար»,- ասաց Վարոս Սիմոնյանը:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի տեխնիկական կարգավորման հարցերով կոլեգիայի անդամ Վիկտոր Նազարենկոն ներկայացրեց՝ աշխատում են փոխադարձ առրտրաշրջանառությունում խոչընդոտները վերացնելու, միասնական պահանջներ սահմանելու, շուկան անորակ ու վտանգավոր ապրանքներից պաշտպանելու և այլ ուղղություններով: «Պատրաստ ենք քննարկել հարցերը, որոնք բիզնեսը կբարձրացնի»,- ասաց նա:
Գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը նկատեց, որ միությունում բիզնեսի համար կան խնդիրներ, որոնք կապված են օրենսդրության հետ, կան նաև խնդիրներ, որոնք օրենքով կանոնակարգված են, սակայն դրանց կատարումը չի ապահովվում: «Խնդիրներ կան: Օրինակ՝ ԵԱՏՄ երկրների շրջանակում մտավոր սեփականության իրավունքը դեռևս բավականին վատ է պաշտպանվում: Ասենք՝ Ռուսաստանում կարող է գրանցվել բրենդ, որը  Հայաստանում արդեն գրանցված կա, ստացվում է, որ հայկական ապրանքը չի կարող արտահանվել, քանի որ այդ բրենդով չի կարող մտնել Ռուսաստան, ռուսական այդ ապրանքն էլ չի կարող բերվել Հայաստան»,- ասաց նա ու նշեց, որ մաքսակետերում էլ դեռ շատ խնդիրներ կան:
Հանդիպմանը մասնակցում են ԵԱՏՀ առևտրի հարցերով կոլեգիայի անդամ Անդրեյ Սլեպնյովը, տնտեսության և ֆինանսական քաղաքականության հարցերով կոլեգիայի անդամ Տիմուր Ժակսիլիկովը, արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերության համալիրի հարցերով կոլեգիայի անդամ Արտակ Քամալյանը, տեղեկատվաական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների հարցերով կոլեգիայի անդամ Գեղամ Վարդանյանը և ԵԱՏՀ տեխնիկական կարգավորման հարցերով կոլեգիայի անդամ Վիկտոր Նազարենկոն:

Предприниматели Армении представили министрам ЕЭК проблемы бизнеса в ЕАЭС
Представители бизнес сообщества Армении и министры Евразийской экономической комиссии обсудили проблемы бизнеса в ЕАЭС, связанные с экспортом товаров и другие вопросы.
Как передает «Арменпресс», во встрече приняли участие должностные лица ЕЭК.
“Мы попросили членов коллегии найти сегодня время, чтобы обсудить с представителями бизнеса все существующие вопросы, по результатам которых могут быть даны решения и разъяснения. Вопросы, которые не могут быть решены, по крайней мере, будут зарегистрированы и официально представлены комиссии для конкретных решений”, - сказал Варос Симонян.
Виктор Назаренко, член Коллегии по техническому регулированию Евразийской экономической комиссии, сказал, что они работают над устранением барьеров для взаимной торговли, установлением общих требований, защитой рынка от некачественных и опасных товаров и в других сферах. “Мы готовы обсуждать вопросы, которые поднимет бизнес”, - сказал он.
Председатель Союза работодателей Гагик Макарян отметил, что у бизнеса в союзе есть проблемы, связанные с законодательством, есть проблемы, которые регулируются законом, но их реализация не обеспечена. “Есть проблем с правами интеллектуальной собственности, они все еще плохо защищены в странах ЕАЭС. Например, в России может быть зарегистрирован бренд, который уже зарегистрирован в Армении, и получается, что армянский продукт не может быть экспортирован, потому что он не может ввозиться в Россию с этим брендом, а этот российский продукт не может быть ввезен в Армению”, - сказал он. Много проблем и на таможне.
Во встрече приняли участие член коллегии (министр) по торговле ЕЭК Андрей Слепнев, член коллегии (министр) по экономике и финансовой политике ЕЭК Тимур Жаксыликов, член коллегии (министр) по промышленности и агропромышленному комплексу Артак Камалян, член коллегии (министр) по информационно-коммуникационным технологиям Гегам Варданян и член коллегии (министр) по вопросам технического регулирования ЕЭК Виктор Назаренко.