Բայդենը Թրամփի վարչակազմից պահանջել է դադարել «փաղաքշել Անկարային».հայտարարություն ԼՂ հարցով
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ` ընդգծելով, որ լարվածության ողջ ընթացքում Թրամփի վարչակազմը հիմնականում անհասկանալիորեն պասիվ էր և չներգրավված:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ամերիկայի ձայն»-ը, Բայդենը խոր մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հոկտեմբերի 10-ից ուժի մեջ մտնող հրադադարի ռեժիմի խախտմամբ և մարտերի վերսկսմամբ. անօդաչու թռչող սարքերը, ականանետերը և հեռահար հրետանին հարյուրավոր կյանքեր են խլում շփման գծի երկու կողմերում՝ տեղահանելով հազարավոր խաղաղ բնակիչների:
«Սեպտեմբերի 27-ին ռազմական գործողությունների բռնկումից ի վեր ո՛չ Նախագահ Թրամփը, ո՛չ էլ պետքարտուղար Պոմպեոն ոչ մի անգամ չեն զանգահարել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին, անգամ երբ տարածաշրջանում բռնկում է: Դիվանագիտությունը Մոսկվային լիազորելու փոխարեն վարչակազմը պետք է առավելագույն ներգրավվածություն ունենա ամենաբարձր մակարդակներում` աշխատելով մեր եվրոպացի գործընկերների հետ մարտերը դեէսկալացնելու և երկու կողմերին բանակցությունների վերադարձնելու համար»,-նշել է Բայդենը։
Նրա խոսքով` Թրամփի վարչակազմը պետք է ասի Ադրբեջանին, որ չի հանդուրժի հակամարտությանը ռազմական լուծում պարտադրելու՝ վերջինիս ջանքերը: Անհրաժեշտ են հուսալի բանակցություններ հակամարտության տևական լուծման շուրջ:
«ԱՄՆ-ը պետք է դադարեցնի փաղաքշել ինչպես Թուրքիային, այնպես էլ Իրանին, ասի, որ հեռու մնան այս հակամարտությունից: Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին զենքի տրամադրումը և ռազմական լուծումը խրախուսող ռազմատենչ հռետորաբանությունն անպատասխանատու են: Դիվանագիտական հանգուցալուծման հասնելը դյուրին չի լինի, բայց Թրամփի վարչակազմը պարտավոր է փորձել: Դա պետք է անի շտապ, նախքան ավելի շատ կյանքեր կորցնելն ու հակամարտության ընդլայնումը»,-նշել է նախագահի թեկնածուն։

Байден потребовал от администрации Трампа прекратить “холить Анкару”: заявление по  Карабаху
Кандидат в президенты США Джо Байден распространил заявление по Нагорному Карабаху, подчеркнув, что за все время напряженности администрация Трампа, в основном, оставалась непонятно пассивной и невовлеченной.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на “Голос Америки”, Байден выразил глубокую озабоченность в связи с нарушениями режима прекращения огня и возобновлением боев в зоне нагорно-карабахского конфликта. Беспилотники, минометы и дальнобойная артиллерия унесли сотни жизней по обе стороны линии соприкосновения, выселили со своих мест тысячи мирных жителей.
“С начала военных действий 27 сентября ни президент Трамп, ни госсекретарь Помпео ни разу не позвонили руководителям Армении и Азербайджана, даже при острых вспышках в регионе. Вместо того, чтобы делегировать дипломатические полномочия Москве, администрация должна быть максимально задействованной на самом высоком уровне, работая с нашими европейскими партнерами над деэскалацией боевых действий и возвращением обеих сторон к переговорам”, - сказал Байден.
Из его слов следует, что администрация Трампа должна высказать Азербайджану, что США не потерпят его попыток навязать военное решение конфликта. Для разрешения конфликта необходимы надежные переговоры.
“США должны перестать холить и Турцию, и Иран и наконец, сказать: держитесь подальше от этого конфликта. Воинственная риторика Турции, поставляющей оружие Азербайджану и поощряющей военное решение, безответственна. Достичь дипломатического решения будет непросто, но администрация Трампа должна попытаться. Она должна сделать это в срочном порядке, прежде чем будет больше потерь жизней и прежде большего обострения конфликта”.