Բայդենը Թրամփի վարչակազմից պահանջել է դադարել «փաղաքշել Անկարային».հայտարարություն ԼՂ հարցով
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ` ընդգծելով, որ լարվածության ողջ ընթացքում Թրամփի վարչակազմը հիմնականում անհասկանալիորեն պասիվ էր և չներգրավված:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ամերիկայի ձայն»-ը, Բայդենը խոր մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հոկտեմբերի 10-ից ուժի մեջ մտնող հրադադարի ռեժիմի խախտմամբ և մարտերի վերսկսմամբ. անօդաչու թռչող սարքերը, ականանետերը և հեռահար հրետանին հարյուրավոր կյանքեր են խլում շփման գծի երկու կողմերում՝ տեղահանելով հազարավոր խաղաղ բնակիչների:
«Սեպտեմբերի 27-ին ռազմական գործողությունների բռնկումից ի վեր ո՛չ Նախագահ Թրամփը, ո՛չ էլ պետքարտուղար Պոմպեոն ոչ մի անգամ չեն զանգահարել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին, անգամ երբ տարածաշրջանում բռնկում է: Դիվանագիտությունը Մոսկվային լիազորելու փոխարեն վարչակազմը պետք է առավելագույն ներգրավվածություն ունենա ամենաբարձր մակարդակներում` աշխատելով մեր եվրոպացի գործընկերների հետ մարտերը դեէսկալացնելու և երկու կողմերին բանակցությունների վերադարձնելու համար»,-նշել է Բայդենը։
Նրա խոսքով` Թրամփի վարչակազմը պետք է ասի Ադրբեջանին, որ չի հանդուրժի հակամարտությանը ռազմական լուծում պարտադրելու՝ վերջինիս ջանքերը: Անհրաժեշտ են հուսալի բանակցություններ հակամարտության տևական լուծման շուրջ:
«ԱՄՆ-ը պետք է դադարեցնի փաղաքշել ինչպես Թուրքիային, այնպես էլ Իրանին, ասի, որ հեռու մնան այս հակամարտությունից: Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին զենքի տրամադրումը և ռազմական լուծումը խրախուսող ռազմատենչ հռետորաբանությունն անպատասխանատու են: Դիվանագիտական հանգուցալուծման հասնելը դյուրին չի լինի, բայց Թրամփի վարչակազմը պարտավոր է փորձել: Դա պետք է անի շտապ, նախքան ավելի շատ կյանքեր կորցնելն ու հակամարտության ընդլայնումը»,-նշել է նախագահի թեկնածուն։

Joe Biden calls on Trump Administration to “stop coddling Ankara” over Nagorno Karabakh
WASHINGTON, OCTOBER 14, ARMENPRESS. The 47th Vice President of the United States and 2020 candidate for President of the United States Joe Biden has issued a statement over the Nagorno Karabakh conflict, calling on the Trump Administration to tell Azerbaijan that the United States will not “tolerate its efforts to impose a military solution.”
“Inexplicably, the Trump Administration has been largely passive, and disengaged, throughout this recent period of escalation,” Biden said.
“I am deeply concerned by the collapse of the October 10 ceasefire and the resumption of fighting in and around Nagorno-Karabakh. Drones, mortars and long-range artillery are claiming hundreds of lives on both sides of the line of contact and displacing thousands of civilians.”
“Since the outbreak of hostilities on September 27, neither President Trump nor Secretary of State Pompeo has placed a single phone call to the leaders of Armenia and Azerbaijan, even as the region goes up in flames,” Biden said, stressing that the United States should get more involved at the highest levels and work with European partners towards de-escalation of the situation and return the sides to negotiations.
“[The Trump Administration] must stop coddling Ankara and tell both Turkey and Iran to stay out of this conflict. Turkey’s provision of arms to Azerbaijan and bellicose rhetoric encouraging a military solution are irresponsible. A diplomatic resolution will not be easy to achieve, but the Trump Administration has an obligation to try. It should do so urgently before more lives are lost and the conflict expands.”