Հայաստանում ուսումնական աշնանային արձակուրդը կերկարաձգվի ևս 2 շաբաթով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաշվի առնելով համավարակի տարածմամբ ստեղծված իրավիճակը և ՀՀ առողջապահության նախարարության ցուցումը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը որոշում է կայացրել երկարաձգել աշնանային արձակուրդը ևս երկու շաբաթով՝ մինչև նոյեմբերի 12-ը ներառյալ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` բացառություն կլինեն 12-րդ դասարանցիները, որոնք հոկտեմբերի 30-ից կշարունակեն ուսումնառությունը հեռավար ձևաչափով և ուսումնական տարին կավարտեն ինչպես նախատեսված էր՝ հունիսի 4-ին։ «1-11-րդ դասարանցիների համար ուսումնական տարվա ավարտը կսահմանվի հունիսի 18-ը. առաջին կիսամյակն առաջարկվում է ամփոփել հունվարի 31-ին։ Նոյեմբերի 12-ից հետո, կախված համաճարակային իրավիճակից, քննարկվում է ուսումնական գործընթացը երկու ձևաչափով անցկացնելու հնարավորությունը։
Անգամ համաճարակային անբարենպաստ իրավիճակի դեպքում տարրական դասարաններում կիրականացվի առկա ուսուցում՝ անկախ դպրոցի տեղակայման վայրից, պահպանելով սանիտարահիգիենիկ նորմերը և կանոնները, իսկ միջին և ավագ դասարաններում` հեռավար ուսուցում:
Այն բնակավայրերում և համայնքներում, որտեղ չի գործում հանրային տրանսպորտ, առկա ուսուցում կիրականացվի նաև միջին և ավագ դասարաններում՝ պահպանելով սանիտարահիգիենիկ նորմերը և կանոնները։ Համաճարակային բարվոք իրավիճակի դեպքում ամբողջությամբ կիրականացվի առկա ուսուցում՝ պահպանելով սանիտարահիգիենիկ նորմերը և կանոնները»,- հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Գերատեսչությունից տեղեկացնում են նաև, որ մինչև նոյեմբերի 12-ը չեն գործի նաև նախադպրոցական հաստատությունները, արվեստի, գեղարվեստի, երաժշտական և մարզադպրոցները։ Ուսումնարանները, քոլեջները և բուհերը կշարունակեն գործել հեռավար և առցանց ուսուցման ձևաչափով։

Осенние каникулы в Армении продлены еще на 2 недели
Учитывая ситуацию, сложившуюся в связи с распространением COVID-19 и указание Министерства здравоохранения Армении, Министерство образования, науки, культуры и спорта  приняло решение продлить осенние каникулы еще на две недели до 12 ноября включительно. Как сообщает «Арменпресс», решение не касается 12-классников, они с 30 октября продолжат дистанционное обучение. Учебный год  завершат, как и планировалось, 4 июня.  Учебный год для учащихся с 1 по 11 классы завершится 18 июня. Подвести итоги первого полугодия предлагается 31 января. Обсуждается возможность ведения образовательного процесса в двух форматах, что будет зависеть от эпидемической ситуации после 12 ноября.
Даже в случае неблагоприятной эпидемической ситуации в начальных классах будет проводиться очное обучение, независимо от места размещения школы, с соблюдением санитарно-гигиенических норм и правил, а в средних и старших классах - дистанционное обучение.
В тех населенных пунктах и общинах, где действует общественный транспорт, очное обучение будет проводиться также в средних и старших классах, с соблюдением санитарно-гигиенических норм и правил. В случае благоприятной эпидемиологической ситуации будет полное обучение с соблюдением санитарно-гигиенических норм и правил”, - сообщают в министерстве.
В ведомстве также сообщают, что до 12 ноября не будут действовать также и дошкольные учреждения, школы искусств, искусства, музыки и спорта. Училища, колледжи и ВУЗы продолжат действовать в формате дистанционного и онлайн обучения.