Իրանը ԼՂ հակամարտության մշտական կարգավորման նախագիծ է մշակել. Զարիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտգործնախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը խորհրդարանի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովում մասնակցել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ զարգացումներին նվիրված քննարկմանը։
Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով IRNA գործակալությունը, նիստի ընթացքում Զարիֆը հայտարարել է․ «Հենց հիմա փոխարտգործնախարարը Արևելյան Ատրպատականում է, այցելում է Խոդաֆարինի ջրամբար, ինչից հետո Բաքու, Մոսկվա և Երևան է մեկնելու։ Իրանը ԼՂ հակամարտության մշտական կարգավորման համար նախագիծ է մշակել, որն այսօր-վաղը կներկայացվի, և հետո Մոսկվայում և Երևանում ևս հետամուտ կլինենք»։
Զարիֆը հավելել է, որ իրենց անհանգստացնում է տարածաշրջանում թաքֆիրի ահաբեկիչների և նաև այլ ահաբեկիչների ներկայությունը: «Այս առնչությամբ մենք հստակ ասել ենք, որ դա Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար անընդունելի է»,- ասել է նա։

Iran has developed an initiative for NK conflict settlement – Zarif
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. Foreign Minister of Iran Mohammad Javad Zarif attended a discussion on the developments in Nagorno Karabakh at the parliamentary committee on national security and foreign policy.
ARMENPRESS reports, citing IRNA, during the session Zarif announced, ''Right now the Deputy Foreign Minister is near the border of Iran with Armenia, Azerbaijan, he is touring at the Khoda Afrin dam, after which he will leave for Baku, Moscow and Yerevan. Iran has developed an initiative for a lasting settlement of NK conflict, which will be presented today or tomorrow'', Zarif said.
The Iranian FM added that they are concerned over the presence of takfiri terrorists and other terrorists in the region. ''In this regard we have cleary mentioned that it's inadmissible for the Islamic Republic of Iran'', he said.