Քութայիսում ցուցարարները պահանջում են խզել ՀԷԿ-ի կառուցման՝ թուրքական ընկերության հետ պայմանագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քութայիսի կենտրոնական հրապարակում տեղի է ունեցել բողոքի բազմահազարանոց ակցիա՝ ՀԷԿ-ի շինարարությունը դադարեցնելու եւ Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարար Նատիա Տուրնավայի հրաժարականի պահանջներով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, հաղորդել Է «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերությունը:
«Մեր գլխավոր պահանջը կառավարության որոշումը չեղյալ հայտարարելն է, որը նախատեսում է Ռիոնիի հովտի փոխանցումը օտարերկրյա ներդրողին։  Երկրորդ պահանջը «Էնկա» ընկերության հետ պայմանագիրը լուծելն է։  Երրորդ՝ 2015 թվականից տրված բոլոր փաստաթղթերը պետք է չեղյալ համարվեն, եւ, վերջապես, էկոնոմիկայի նախարար Նատիա Տուրնավան պետք է հրաժարական տա»,- հանրահավաքում ելույթի ժամանակ ասել է ակցիայի կազմակերպիչ Վառլամ Գոլետիանին՝ հավելելով, որ հավաքվածների մի մասը պատրաստվում է գիշերել քաղաքի կենտրոնական հրապարակում տեղադրված վրաններում:
Հանրահավաքի մասնակիցները կարծում են, որ էկոնոմիկայի նախարարի հետ կայացած բանակցությունները արդյունք չեն տվել, ինչի պատճառով նրանք կշարունակեն բողոքի ակցիաները:
Բողոքի համակարգված ակցիաները տեղի են ունենում մոտ չորս ամիս։  Շինարարության գոտում տեղադրվել են վրաններ։ 576 հեկտար հողատարածքի վրա ՀԷԿ-ի կառուցմամբ զբաղվում է թուրքական «Էնկա» ընկերությունը։  Ցուցարարները պնդում են, որ ՀԷԿ-ի կառուցման համար նախատեսված տարածքում գտնվում են տասնյակ բնակելի տներ եւ անտառներ, իսկ ՀԷԿ-ի կառուցումը կազդի կլիմայի եւ լանդշաֆտի վրա: Նախորդ շաբաթ Վրաստանի կառավարությունը որոշում էր ընդունել կասեցնել «Նամախվանի ՀԷԿ» - ի պատվարի եւ ջրամբարի կառուցումը մինչեւ լրացուցիչ հետազոտություններ անցկացնելը, սակայն մնացած աշխատանքները կշարունակվեն:

Протестующие в Кутаиси требуют расторгнуть договор с турецкой компанией "Энка" о строительстве ГЭС
Многотысячная акция протеста с требованием прекращения строительства ГЭС и отставки главы минэкономики Грузии Натии Турнава прошла на центральной площади Кутаиси, как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, сообщает телекомпания "Рустави 2".
"Наше главное требование - отменить постановление правительства, которое предусматривает передачу долины Риони иностранному инвестору. Второе требование - расторгнуть договор с компанией "Энка". В-третьих, все документы, выданные с 2015 года, должны быть аннулированы, и, наконец, министр экономики Натия Турнава должна уйти в отставку", - сказал организатор акции Варлам Голетиани во время выступления на митинге, добавив, что часть собравшихся собирается ночевать на центральной площади города в установленных палатках.
Участники митинга считают, что прошедшие переговоры с министром экономики не привели к результатам, из-за чего они продолжат протесты.
Систематичные акции протеста проходили около четырех месяцев. В зоне строительства были установлены палатки. Строительством ГЭС на 576 гектаров земли занимается турецкая компания "Энка". Протестующие утверждают, что на территории, которую планируется затопить под строительство ГЭС, находятся десятки жилых домов и леса, а строительство ГЭС повлияет на климат и ландшафт. На прошлой неделе правительство Грузии приняло решение приостановить сооружение плотины и водохранилища "Намахвани ГЭС" до проведения дополнительных исследований, однако остальные работы будут продолжены.