Անդրեյ Տարկովսկու ծննդյան օրը Երևանում ռեժիսորին նվիրված միջոցառումներ կանցկացվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Քսաներորդ դարի ամենաառեղծվածային ռեժիսորներից մեկի՝ Անդրեյ Տարկովսկու ծննդյան օրը՝ ապրիլի 4-ին, «Լոֆթ» ինքնազարգացման կենտրոնում հանրաճանաչ ռեժիսորին նվիրված միջոցառումներ կանցկացվեն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Լոֆթ»-ը կվերածվի Տարկովսկու կինոնկարների նկարահանման տաղավարի՝ ներկաներին տեղափոխելով ինտելեկտուալ ֆիլմերի հեղինակի տիեզերական աշխարհ։
#TarkovskyDay մեծամասշտաբ մշակութային միջոցառուման թեմատիկ իրադարձություններից բաղկացած ծրագիրը կօգնի  բացահայտել մարդու, ով տեսել է հրեշտակին։
Անդրեյ Տարկովսկուն նվիրված դասախոսությամբ հանդես կգա կինոգետ, ռադիոհաղորդավար, «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը, «Հիշողությունների սեղան» խորագրով կներկայացվի Անդրեյ Տարկովսկու «Palaroid» (1979-1984) շարքի լուսանկարների արթ-ինստալյացիան, Տիգրան Աբգարյանը կներկայացնի «Stalker» խորագրով արթ-ինստալյացիան: Արվեստասերները հնարավորություն կունենան ծանոթանալ նաև Տարկովսկու ֆիլմերի պաստառների ցուցահանդեսին: Երեկոն կավարտվի ռեժիսորի «Հայելի» ֆիլմի ցուցադրությամբ:

В день рождения Андрея Тарковского в Ереване пройдут мероприятия, посвященные режиссеру
В день рождения одного из самых известных режиссеров ХХ века Андрея Тарковского, 4 апреля, в центре саморазвития «Лофт» пройдут мероприятия, посвященные известному мастеру. Как передает Арменпресс, центр «Лофт» превратится в павильон съемок картин Тарковского, перенеся присутствующих в мир автора интеллектуальных фильмов.
Программа масштабного культурного мероприятия # TarkovskyDay, состоит из нескольких тематических частей.
С лекцией, посвященной Андрею Тарковскому, выступит киновед, радиоведущий, художественный директор кинофестиваля «Золотой абрикос» Карен Аветисян, будет представлена экспозиция фотографий Андрея Тарковского из серии «Palaroid» (1979-1984), Тигран Абгарян представит арт-инсталляцию «Stalker». Любители искусства смогут ознакомиться и с выставкой афиш фильмов Тарковского. Вечер завершится показом фильма Тарковского «Зеркало».