Հայաստանից Սլովակիա արտահանումն աճել է ավելի քան 150 անգամ. արտահանվել են հագուստի, անկողնու պարագաներ
Հայաստանից Սլովակիա արտահանումն աճել է ավելի քան 150 անգամ. արտահանվել են
հագուստի, անկողնու պարագաներ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը 2021-ի առաջին եռամսյակում ամենաշատ ծավալով արտահանում է կատարել դեպի Ռուսաստան, Չինաստան, Շվեյցարիա, զգալիորեն ավելի քան 150 անգամ աճել է արտահանումը դեպի Սլովակիա: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից:
Հայաստանից 2021-ի հունվար-մարտին արտահանումը կազմել է 572 մլն 864.6 հազար դոլար, ինչը 2020-ի նույն ժամանակի 553 մլն 974.8 հազար դոլարի համեմատ աճել է 3.4 տոկոսով: Դեպի որոշ երկրներ նկատվել է արտահանման զգալի աճ, որոշ երկրներ՝ նաև նվազում: Դեպի Ռուսաստան արտահանումը հունվար-մարտին կազմել է 147 մլն 303.8 հազար դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակի նկատմամբ աճելով 2 տոկոսով: Արտահանման հաջորդ ամենամեծ ծավալը եղել է դեպի Չինաստան՝ կազմելով 79մլն 164.3 հազար դոլար: Ընդ որում` Հայաստանից Չինաստան արտահանումը 2020-ի հունվար-մարտի համեմատ աճել է 95.1 տոկոսով: Թեև ծավալներով երրորդ ամենախոշորը դեպի Շվեյցարիա արտահանումն է՝ 74 մլն 179.7 հազար դոլարի, սակայն այն նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նվազել է  9.6 տոկոսով:
Հայաստանից Սլովակիա արտահանումն աճել է զգալիորեն՝ 156.9 անգամ և կազմել 2 մլն 651.8 հազար դոլար: Աճի նման տեմպը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Եվրասիական տնտեսական միության և արտաքին առևտրի վարչությունից մեկնաբանեցին հետևյալ կերպ. «2021 թվականի հունվար-մարտին Հայաստանի Հանրապետությունից Սլովակիա նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ արտահանման աճը կապված է հագուստի առարկաների և ներքնակի հիմքերի, անկողնու պարագաների արտահանմամբ»:
Նախարարությունից նաև տեղեկացրին, որ համաձայն Պետական եկամուտների կոմիտեի օպերատիվ տվյալների՝ 2021 թվականի հունվար-մարտին Հայաստանից Սլովակիա արտահանվել են հագուստի առարկաներ՝ 1,72 մլն ԱՄՆ դոլար մաքսային արժողությամբ, ներքնակի հիմքեր, անկողնու պարագաներ՝ 930,67 հազ. ԱՄՆ դոլար մաքսային արժողությամբ։ 2020 թվականի հունվար-մարտին Հայաստանի Հանրապետությունից Սլովակիա արտահանվել է հողեր ինֆուզորային (լեռնալյուր), սիլիկային՝ 15,6 հազ ԱՄՆ դոլար մաքսային արժողությամբ։
Ըստ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ զգալիորեն՝ 73.7 տոկոսով աճել է նաև Հայաստանից արտահանումը դեպի Միացյալ Թագավորություն և կազմել 1 մլն 391.5 հազար դոլար: Միացյալ Նահանգներ արտահանումն աճել է 41 տոկոսով և կազմել 23 մլն 363.1 հազար դոլար: Ֆրանսիա արտահանումն աճել է 66.7 տոկոսով՝ կազմելով 1 մլն 675.3 հազար դոլար, իսկ Գերմանիա արտահանումը՝ 33.2 տոկոսով և կազմել 18 մլն 038.9 հազար դոլար: Սակայն, օրինակ Հայաստանից Իտալիա արտահանումը նվազել է 8.2 տոկոսով և կազմել 8 մլն 710.0 հազար դոլար, իսկ Նիդերլանդներ արտահանումը կազմել է 27 մլն 814.7 հազար դոլար, ինչը նախորդ տարվա հունվար-մարտի համեմատ պակաս է 10.2 տոկոսով:
2021-ի հունվար-մարտին Հայաստանից հարևան Իրան արտահանումը նվազել է  17.7 տոկոսով և կազմել 15մլն 708.5 հազար դոլար, իսկ դեպի մյուս հարևան Վրաստան արտահանումը նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նվազել է 5.4 տոկոսով՝ կազմելով 12 մլն 541.0 հազար դոլար:
Իսկ ինչ վերաբերում է արտահանված ապրանքներին՝ ապա, արտահանման ծավալներում ամենամեծ մասնաբաժինը շարունակում է մնալ հանքահումքային արտադրանքինը: Հայաստանից հունվար-մարտին արտահանվել է 219 մլն 805.6 հազար դոլարի հանքահումքային արտադրանք, ինչը 2020-ի նույն ժամանակի նկատմամբ ավելացել է 21.5 տոկոսով: Հաջորդը պատրաստի սննդի արտադրանքն է, հունվար-մարտին արտահանվել է  114 մլն 525.2 դոլարի արտադրանք, ինչը սակայն նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 3 տոկոսով: Ոչ թանկարժեք մետաղներ և դրանցից պատրաստված իրերի արտահանման ծավալը 2021-ի հունվար-մարտին աճել է 9.3 տոկոսով և կազմել 66 մլն 986.9 հազար դոլար: 6.6 տոկոսով նվազել է քիմիայի և դրա հետ կապված արդյունաբերության ճյուղերի արտադրանքի արտահանման ծավալը, 24.7 տոկոսով՝ պլաստմասսայի և դրանցից իրերի, կաուչուկի և ռետինե իրերի արտահանման ծավալը: Զգալիորեն՝63.9 տոկոսով ավելացել է կենդանի կենդանիներ և կենդանական ծագման արտադրանքի արտահանման ծավալը, 73.6 տոկոսով՝ փայտի և փայտյա իրերի արտահանման ծավալը:

Экспорт из Армении в Словакию вырос более чем в 150 раз: экспортируются одежда, постельное белье
В первом квартале 2021 года больший объем экспорта Армении пришелся на Россию, Китай и Швейцарию, экспорт в Словакию увеличился более чем в 150 раз. Об этом «Арменпресс» сообщили в Статистическом комитете Республики Армения.
Экспорт из Армении в январе-марте 2021 года был на 572 миллиона 864 006 долларов, увеличившись на 3,4% по сравнению с 553 миллионами 974 008 долларов за аналогичный период 2020 года. Резко вырос Экспорт в одни страны, в другие сократился. Экспорт в Россию в январе-марте составил 147 миллионов 303 008 долларов, что на 2% больше, чем за аналогичный период прошлого года. Следующий по объему экспорта был Китай - 79 миллионов 164 003 долларов. При этом экспорт из Армении в Китай увеличился на 95,1% по сравнению с январем-мартом 2020 года. Третий по величине экспорт был в Швейцарию, он составил 74 миллиона 179 007 долларов, хотя он снизился на 9,6% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Значительно увеличился экспорт из Армении в Словакию - в 156,9 раза и составил 2 миллиона 651 008 долларов. Такой темп роста Департамент внешней торговли Евразийского экономического союза и Министерство экономики Республики Армения объяснили следующим образом: “В январе-марте 2021 года увеличение экспорта из Республики Армения в Словакию, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, связано с экспортом одежды, материалов для матрасов и постельных принадлежностей”.
В министерстве также сообщили, что по оперативным данным Комитета государственных доходов, в январе-марте 2021 года из Армении в Словакию была экспортирована одежда таможенной стоимостью в 1,72 миллиона долларов, материалы для матрасов и постельные принадлежности таможенной стоимостью в 930 067 долларов. В январе-марте 2020 года из Республики Армения в Словакию были экспортированы инфузорная (горная мука) и кремнеземные земли таможенной стоимостью в 15 006 долларов.
По данным Статкомитета существенно вырос экспорт из Армении в Великобританию - на 73,7%, на сумму - 1 миллион 391 005 долларов. Экспорт в США увеличился на 41%, до суммы в 23 миллиона 363 001 долларов. Экспорт во Францию увеличился на 66,7%,  до 1 миллиона 675 003 долларов, экспорт в Германию - на 33,2% до 18 миллионов 038 009 долларов. Однако, экспорт из Армении в Италию снизился на 8,2%, до 8 710 000 долларов,  экспорт в Нидерланды составил 27 814 007 долларов, что на 10,2% меньше, чем в январе-марте прошлого года.
В январе-марте 2021 года экспорт из Армении в соседний Иран снизился на 17,7%, дойдя до 15 миллионов 708 005 долларов,  экспорт в соседнюю Грузию снизился на 5,4%, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, дойдя до 12 миллионов 54 000 долларов.
Наибольшая доля экспорта приходится на продукцию горнодобывающей промышленности. В январе-марте из Армении было экспортировано минеральных продуктов на сумму 219 миллионов 805 006 долларов, что на 21,5% больше по сравнению с аналогичным периодом 2020 года. Далее - готовые продукты питания, в январе-марте этой продукции экспортировано на 114 миллионов 525 002 долларов, что, однако, меньше на 3% по сравнению с прошлым годом. Экспорт недрагоценных металлов и продукции из них в январе-марте 2021 года увеличился на 9,3%, дойдя до 66 миллионов 986 009 долларов. Экспорт продукции химической и смежных отраслей снизился на 6,6%,  экспорт пластмасс, резинотехнических изделий и каучука снизился на 24,7%. Значительно увеличился экспорт  животных и продуктов животного происхождения - на 63,9%, экспорт древесины и изделий из дерева - на 73,6%.