Հայաստանն առաջիկա 3 տարիներին գիտաշխատողի աշխատավարձը կքառապատկի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն առաջիկա 3 տարիներին գիտաշխատողի աշխատավարձը  կքառապատկի: Այդ նպատակի համար կառավարությունը փոփոխություն կատարեց իր նախորդ որոշումներից մեկում, որով նախատեսվում է նորմավորել ու սահմանել պետական բազային ֆինանսավորման ծրագրերում ներգրավված գիտաշխատողների նվազագույն աշխատավարձերի սանդղակը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը նշեց, որ նախագծով նախատեսվում է 2022 թվականից սահմանել գիտաշխատողների և գիտական ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնող անձանց աշխատավարձերի նորմավորման սանդղակ, ըստ որի՝ մինչև 2025 թվականը նախատեսվում է աշխատավարձերի աստիճանական աճ մինչև ՀՀ մասշտաբով որոշակիորեն մրցունակ աշխատավարձային սանդղակ:
«Աշխատավարձի բարձրացումը կատարվելու է ատեստավորման հիման վրա ու հիմք է ստեղծելու կատարողականի միջազգային չափանիշներին համապատասխան պահանջների սահմանման համար: Այժմ գիտաշխատողի միջին աշխատավարձը կազմում է 90,4 հազար դրամ, իսկ այս որոշման ընդունումից հետո 2025 թվականին այդ 90 400 դրամը կդառնա 276 000 դրամ: Գիտական ստորաբաժանման ղեկավարի աշխատավարձն այսօր կազմում է 141 400 դրամ, 2025-ին կկազմի 477 200 դրամ»,-ասաց նախարարի պաշտոնակատարը:
Փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանն էլ հավելեց, որ կառավարությունը հաջորդ տարվանից փաստացի կրկնապատկում է բազային աշխատավարձերի չափաքանակը: «Այսօրվա 4 մլրդ դրամի փոխարեն կլինի 7,7-7,8 մլրդ դրամ, իսկ 2025-ին այն դառնալու է 14,4 մլրդ դրամ: Գլխավոր գիտաշխատողի աշխատավարձն այսօր 138 հազար դրամ է, հաջորդ տարի լինելու է 367 հազար դրամ, իսկ 2025-ին՝ 553 հազար դրամ: Նաև ծրագրային ֆինանսավորումն է ավելացել»,- ասաց նա:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, ըստ էության առաջիկա երեք տարիներին գիտաշխատողներին բազային աշխատավարձերի ֆոնդը քառապատկվում է: «Բացի այդ, թեմատիկ հետազոտություններից նույնպես որոշակի եկամուտներ ունենում են գիտաշխատողները: Այսինքն՝ գիտնականի աշխատավարձը ՀՀ-ում դառնում է լրջորեն մրցունակ աշխատաշուկայում առկա այլ աշխատանքների համեմատ»,- ասաց նա:

Зарплата научных работников в Армении в ближайшие 3 года увеличится в 4 раза
В ближайшие 3 года в Армении зарплата научных работников увеличится в четыре раза. Для того, чтобы нормализовать и установить минимальную заработную плату научных работников, участвующих в программах государственного финансирования правительство внесло поправки в одно из своих предыдущих решений. Как сообщает «Арменпресс», и.о. министра образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян отметил, что проектом предусмотрено установление шкалы нормализации заработной платы научных работников, занимающих научные должности с 2022 года, согласно которой по всей Армении до 2025 года предусматривается постепенный рост заработной платы, вплоть до относительно конкурентоспособной шкалы.
“Повышение заработной платы будет основано на сертификации и создаст основу для установления требований к деятельности в соответствии с международными стандартами. Сейчас средняя заработная плата научных работников составляет 90 400 драмов, после принятия этого решения, в 2025 году эти 90 400 драмов станут 276 000 драмами. Заработная плата заведующего научным отделом сегодня составляет 141 400 драмов, в 2025 году она составит 477 200 драмов”, - сказал и.о. министра.
Исполняющий обязанности вице-премьера Тигран Авинян добавил, что со следующего года правительство фактически удвоит базу основной заработной платы. “Вместо сегодняшних 4 млрд драмов это будет 7,7-7,8 млрд драмов, а в 2025 году станет 14,4 млрд драмов. Заработная плата главного научного сотрудника сегодня составляет 138 000 драмов, в следующем году - 367 000 драмов, а в 2025 году - 553 000 драмов. Увеличится и программное финансирование”, - сказал он.
По словам и. о. премьер-министра Никола Пашиняна, фактически фонд оплаты труда ученых в ближайшие три года увеличится в четыре раза. “Кроме того, научные работники будут получать определенный доход от тематических исследований. Другими словами, зарплата ученого в Армении станет серьезно конкурирующей с другими должностями на рынке труда”, - сказал он.