Բանկերի ընդհանուր կապիտալը աճել է
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի բանկային համակարգի ընդհանուր կապիտալը 2021 թվականի առաջին եռամսյակում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 1.8 տոկոսով կամ 17 մլրդ դրամով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մամուլի ասուլիսին ասաց Հայաստանի բանկերի միության գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը:
«Մենք կարևորում ենք բանկային կապիտալի ցուցանիշները, քանի որ դրանք ապահովում են համակարգի կայունությունը, սթրեսներին դիմակայելու ունակությունը և նպաստում բանկերի գործունեության ընդլայնմանն ու զարգացմանը: ՀՀ բանկային համակարգի ընդհանուր կապիտալը 2021 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում ավելացել է 1.8 տոկոսով կամ 17 մլրդ դրամով: Բանկերում կապիտալն ավելացել է բանկերի կողմից տարիների ընթացքում կուտակած շահույթի ու սեփականատերերի կողմից կատարվող ներդրումների շնորհիվ»,- նշեց Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ 2010 թվականից մինչ օրս ՀՀ բանկային համակարգի ընդհանուր կապիտալն անընդհատ մեծացել է, ինչը կարևոր ցուցիչ է:

General capital of banks grows
YEREVAN, MAY 19, ARMENPRESS. The general capital of Armenia’s banking system grew 1,8% or 17 billion drams in 2021’s Q1 compared to the previous year’s same period, the Executive Director of the Union of Banks of Armenia Seyran Sargsyan said at a press conference.
“We attach importance to the banking capital’s indicators, because they ensure the system’s stability, ability to withstand stresses and contribute to the expansion and development of the banks’ activities,” he said, adding that the capital grew as a result of the profit which the banks accumulated throughout years and investments made by the owners.
According to Sargsyan, the general capital has been constantly growing since 2010, which in his words is an important indicator.