Ջութակահար Դիանա Ադամյանը և դաշնակահար Աստղիկ Ղուկասյանը հանդես կգան Կամերային նվագախմբի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիրներ ջութակահար Դիանա Ադամյանը և դաշնակահար Աստղիկ Ղուկասյանը հանդես կգան Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  համերգը կկայանա հուլիսի 21-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը։ Նվագախումբը կղեկավարի ՀՊԿՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյանը։
Ծրագրում Վ. Ա. Մոցարտի Դաշնամուրի կոնցերտ թիվ 20 ռե մինոր և Ֆ. Մենդելսոնի  Ջութակի կոնցերտ մի մինոր երկ. 64 ստեղծագործություններն են։
Միջոցառումը տեղի է ունենում Բեռլինի Debut in Deutschlandfunk Kultur համերգին ընդառաջ: Երևանյան համերգը կկայանա Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանության աջակցությամբ:
Ֆ. Մենդելսոնի  Ջութակի կոնցերտով Դիանա Ադամյանը ելույթ է ունենալու նաև Գերմանիայում:
Ջութակահար Դիանա Ադամյանը մի շարք միջազգային մրցույթների դափնեկիր է: 2020-ի հունիսին մասնակցել է Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթին և արժանացել 1-ին մրցանակի: 2018-ի ապրիլին մասնակցել է Յեհուդի Մենուհինի անվան ջութակահարների միջազգային մրցույթին (Ժնև)՝ արժանանալով 1-ին մրցանակի: 2018-ին արժանացել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի մրցանակին: 2015-ի դեկտեմբերին մասնակցել է Պ. Ի. Չայկովսկու անվան IX միջազգային պատանեկան մրցույթին և արժանացել է 2-րդ մրցանակի: Ելույթներով հանդես է եկել ոչ միայն Հայաստանում, այլև աշխարհի տարբեր երկրներում:
Դաշնակահար Աստղիկ Ղուկասյանը 7 տարեկանից հանդես է եկել մենահամերգներով: Բազում միջազգային մրցույթների դափնեկիր է: 2008-ին մասնակցել է Գ. Սարաջյանի անվան հանրապետական մրցույթին (1-ին մրցանակ): 2009 և 2013 թվականներին մասնակցել է Ա. Բաբաջանյանի անվան հանրապետական մրցույթին (2-րդ մրցանակ, 1-ին մրցանակ չի շնորհվել): 2016-ին մասնակցել է Գերմանիայի Աախեն քաղաքում անցկացվող ClaviCologne միջազգային մրցույթին և արժանացել 3-րդ մրցանակի: 2020-ին մասնակցել է Viva music օնլայն միջազգային մրցույթին (1-ին մրցանակ): Արժանացել է ՀՀ նախագահի մրցանակի:

Скрипачка Диана Адамян и пианистка Астхик Гукасян выступят с Государственным камерным оркестром
Лауреаты ряда международных конкурсов скрипачка Диана Адамян и пианистка Астхик Гукасян выступят с Государственным камерным оркестром Армении.
Как сообщает «Арменпресс», концерт состоится 21 июля в Доме камерной музыки имени Комитаса. Оркестром будет дирижировать художественный руководитель и главный дирижер камерного оркестра Ваан Мартиросян.
В программе: В. А. Моцарт: Концерт для фортепиано с оркестром № 20 ре минор и Концерт Мендельсона для скрипки ми минор соч.  64.
Концерт пройдет до концерта в Берлине “Debut in Deutschlandfunk Kultur”, при содействии посольства Федеративной Республики Германия в Армении.
Диана Адамян в Германии также выступит со Скрипичным концертом Мендельсона.
Диана Адамян - лауреат ряда международных конкурсов. В июне 2020 года она участвовала в Международном конкурсе имени Арама Хачатуряна и заняла первое место. В апреле 2018 года Диана в Женеве участвовала в Международном конкурсе скрипачей Иегуди Менухина, также завоевав первую премию. В 2018 году она заслужила Премию президента Республики Армения. В декабре 2015 г. Диана получила II премию IX Международного юношеского конкурса им. П. И. Чайковского. Он выступает не только в Армении, но и в разных странах мира.
Астхик Гукасян дает сольные концерты с 7 лет. Она лауреат многих международных конкурсов. В 2008 году участвовала в  Республиканском конкурсе им. Г. Сараджяна  и получила I премию. В 2009 - 2013 годах участвовала в Республиканском конкурсе имени А. Бабаджаняна (II премия, I премия не было). В 2016 году она участвовала в Международном конкурсе “ClaviCologne” в Аахене, Германия, где заняла 3 место. В 2020 году Астхик участвовала в международном онлайн-конкурсе “Viva music” и заняла 1 место. Она также получила Премию президента Республики Армения.