Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գլխավորած խումբը փաստահավաք աշխատանքներով գտնվում է Երասխում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի գլխավորած խումբը փաստահավաք աշխատանքների նպատակով գտնվում է Երասխում, այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին  Մարդու իրավունքների պաշտպանության գրասենյակից:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ Երասխի հարևանությամբ ադրբեջանական կրակոցները հանցավոր բնույթի են, կատարվում են քաղաքացիական բնակչության կյանքի և առողջության, այլ կենսական իրավունքների համար իրական վտանգավոր եղանակով։ Դրանք ոտնահարում են քաղաքացիական բնակիչների անդորրն ու խաղաղ կյանքը:
Կրակոցների հանցավոր լինելն ակնհայտ է ՀՀ սահմանային մյուս հատվածներում՝ բնակավայրերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի հրահրած կրակոցների ֆոնին, և նաև ապացուցվում է այն փաստով, որ Երասխի հատվածում  պարբերական դարձած ադրբեջանական կրակոցներից հուլիսի 14-ին զոհվել է ՀՀ զինված ուժերի ծառայող:
Այցի արդյունքները կամփոփվեն` արձանագրելով ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումները: Առանձին զեկույցով մանրամասները կներկայացվեն միջազգային կառույցներին (ՄԱԿ, ԵԽ, ԵՄ և այլն), ինչպես նաև՝ ՀՀ պետական համապատասխան մարմիններին:

Группа Омбудсмена Армении в Ерасхе ведет сбор фактов
Как сообщили «Арменпресс» в Офисе по защите прав человека, в Ерасхе для ознакомительной работы находится группа под руководством Защитника прав человека Армении Армана Татояна.
Защитник прав человека Армении особо отмечает, что обстрелы азербайджанцев в районе Ерасха носят преступный характер и осуществляются способом действительно опасным для жизни, здоровья и других, жизненно важных прав гражданского населения. Они нарушают покой и мирную жизнь местного населения.
Преступный характер стрельбы, ведущейся азербайджанскими вооруженными силами, очевиден и на других участках границы Армении, находящихся возле населенных пунктов. Свидетельством этого является гибель военнослужащего ВС Армении, который был застрелен в Ерасхе 14 июля.
По итогам визита будут зафиксированы нарушения прав жителей приграничья РА. Детали отчета будут представлены в международные структуры (ООН, СЕ, ЕС и др.), А также в соответствующие государственные органы Республики Армения.