Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գլխավորած խումբը փաստահավաք աշխատանքներով գտնվում է Երասխում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի գլխավորած խումբը փաստահավաք աշխատանքների նպատակով գտնվում է Երասխում, այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին  Մարդու իրավունքների պաշտպանության գրասենյակից:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ Երասխի հարևանությամբ ադրբեջանական կրակոցները հանցավոր բնույթի են, կատարվում են քաղաքացիական բնակչության կյանքի և առողջության, այլ կենսական իրավունքների համար իրական վտանգավոր եղանակով։ Դրանք ոտնահարում են քաղաքացիական բնակիչների անդորրն ու խաղաղ կյանքը:
Կրակոցների հանցավոր լինելն ակնհայտ է ՀՀ սահմանային մյուս հատվածներում՝ բնակավայրերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի հրահրած կրակոցների ֆոնին, և նաև ապացուցվում է այն փաստով, որ Երասխի հատվածում  պարբերական դարձած ադրբեջանական կրակոցներից հուլիսի 14-ին զոհվել է ՀՀ զինված ուժերի ծառայող:
Այցի արդյունքները կամփոփվեն` արձանագրելով ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումները: Առանձին զեկույցով մանրամասները կներկայացվեն միջազգային կառույցներին (ՄԱԿ, ԵԽ, ԵՄ և այլն), ինչպես նաև՝ ՀՀ պետական համապատասխան մարմիններին:

YEREVAN, JULY 20, ARMENPRESS. The group headed by Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan is in Yeraskh (Ararat province) to conduct fact-finding activities, the Ombudsman’s Office told Armenpress.
The Human Rights Defender of Armenia specifically emphasizes, that the Azerbaijani shootings near Yeraskh are of a criminal nature, are conducted in a manner that is dangerous to the right to life and health, and other vital rights of the civilian population. They violate the peace and quiet life of the civilian population.
The criminal nature of the shootings is evident in the other section of the borders of Armenia, against the background of the shootings provoked by the Azerbaijani armed forces in the vicinity of the communities, and is evidenced by the fact that on July 14 a serviceman of the Armenian Armed Forces was killed in the sector of Yeraskh as a result of the regular Azerbaijani shootings.
The results of the visit will be summarized by recording the violations of the rights of the border residents of Armenia. The details will be presented in a separate report to the international bodies (UN, CoE, EU, etc.) as well as to the relevant state bodies of the Republic of Armenia.