Ետպատերազմյան շրջանում անվճար հոգեբանական ծառայությունից օգտվում է արդեն 700-ից ավելի շահառու
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ետպատերազմյան շրջանում հոգեբանական աջակցության պետական ծրագրի շահառուների թիվն արդեն անցել է 700-ից:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ծրագրի կատարման ընթացքի մասին  մանրամասներ հայտնեցին պատասխանատուները:
«Առաջին փորձն է մեր իրականության մեջ: Պետությունը, ելնելով ժողովրդի ստացած հոգեբանական ազդեցություններից, անկումային տրամադրություններից, նպատակահարմար գտավ կազմակերպել ժողովրդի լայն զանգվածների հոգեբանական առողջության խնդիրը»,- ասաց ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի խորհրդական Անդրանիկ Հակոբյանը:
Կառավարությունը պահուստային ֆոնդի հաշվից Արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը հատկացրել է 100 մլն դրամ՝ հոգեբանական վերականգնման ծառայություն ստանալու համար: Հայտարարված մրցույթում շահել է Սեդա Ղազարյանի անվան հոգեկան առողջության հիմնադրամը: Հիմնադրամը փոխադարձ համաձայնության պայմանագրով աշխատում է նաև հոգեբանական այլ կազմակերպությունների հետ: 8 հոգեբանական կազմակերպությունների կողմից մոբիլիզացվել են 60-ից ավելի որակավորված հոգեբաններ: Բուն աշխատանքները սկսվել են դեռ հունիսի 1-ին, պետք է իրականացվեն 6-ամսյա ժամկետում: Մինչև ծրագրի մեկնարկը ԱԻՆ-ի համապատասխան մասնագետները ևս աշխատել են բնակչության հետ, նախարարությունը հարյուրավոր զանգեր է ստացել: «Եվ սեփական վերլուծության արդյունքում նախարարության հոգեբանները հասկացել էին, որ բավականին լայն խոցելի շերտեր ունենք»,- ասաց Հակոբյանը:
Հոգեբանական աջակցության ծրագրի ղեկավար Արտակ Գրիգորյանը նշեց, որ ծրագրի համապատասխան թիրախային խմբեր են հանդիսանում անհետ կորածների և ռազմագերիների ընտանիքի անդամները, պատերազմի ընթացքում գերեվարված զինծառայողները և նրանց ընտանիքի անդամները, պատերազմական գործողությունների ժամանակ վիրավորում ստացած և հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայողները, անհետ կորած զինծառայողների ընտանիքների անդամները, պատերազմին մասնակցած զինծառայողները և կամավորականները, տեղահանվածները: Հոգեբանական աջակցության ընթացքում այդ անձինք ծառայություններ են ստանում մի շարք ուղղություններով՝ անհատական իրականացվող հոգեթերապիա, հոգեբանական աջակցություն, խմբային հոգեբանական աջակցություն, մատուցվում են նաև հոգեբանների շարժական խմբերի ծառայություններ: Բացի այդ, իրականացվում են նաև առցանց, հեռախոսային հոգեբանական ծառայություններ:
Գրիգորյանը, սակայն հավելեց, թե դեռևս ձևավորված չէ այն գիտակցությունը, որ պետք է դիմել հոգեբանի, նման դեպքում նախաձեռնությունն առավելապես հոգեբանների կողմից է լինում, որոնք փորձում են հայտնաբերել շահառուներին, աշխատել նրանց հետ: Սակայն ցանկացած շահառու կարող է կապ հաստատել հոգեբանական ծառայություններ մատուցող կոնսորցիումի անդամ որևէ կազմակերպության հետ կամ կապվել հատուկ ծրագիրը սպասարկելու համար ստեղծված հոգեբանական ծառայությունների մատուցման թեժ գծով, որն իրականացնում է համապատասխան խորհրդատվություն, ուղղորդում դեպի համապատասխան հոգեբանական ծառայություն:  Թեժ գծի համարն է 060 834 777:
Նախորդ օրվա տվյալներով արդեն 700-ից ավելի շահառուներ ստանում են հոգեբանական ծառայություններ: Ծրագրով նախատեսվում է առավելագույնը մինչև 8 սեանս հոգեբանական ծառայությունների մատուցում: 70-ից ավելին արդեն ավարտել են:
ԵՊԲՀ֊-ի բժշկական հոգեբանության ամբիոնի վարիչ Խաչատուր Գասպարյանն էլ հավելեց, որ ոչ միայն Հայաստանում, նաև եվրոպական շատ զարգացած երկրներում կա այդ խնդիրը, երբ մարդիկ հապաղում են դիմել հոգեբանի: 20-25 տոկոս դեպքերում առանց մասնագիտական միջամտության խնդիրները բարդանում են և աստիճանաբար կարող են խանգարել ոչ միայն անձին, այլև նրա շրջապատի մարդկանց և հասարակությանը: Հիմնադրամի սոցիալական աշխատողը  զանգահարում է շահառուներին և տեղեկացնում, որ ստեղծվել է այդպիսի ծառայություն, կարող են դիմել:

В послевоенный период бесплатной психологической помощью воспользовались более 700 человек
Количество бенефициаров госпрограммы психологического содействия в послевоенный период уже превысило 700 человек.
На пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс ответственные лица представили подробности реализации программы.
«Это первый подобный опыт в нашей реальности. Государство, исходя из психологического состояния, депрессии, образовавшейся у многих людей, сочло целесообразным организовать службу психологического содействия», - представил Андраник Акопян, советник министра по чрезвычайным ситуациям РА.
Правительство из резервного фонда выделило Министерству по чрезвычайным ситуациям 100 млн драмов на организацию услуг психологической реабилитации. Победителем объявленного конкурса стал Фонд психологического здоровья Седы Казарян. Фонд по взаимной договоренности работает и с другими организациями. В 8  организациях работают более 60 квалифицированных психологов . Фактические работы начались с 1 июня и должны быть завершены в течение 6 месяцев. Перед запуском программы с населением работали профильные специалисты МЧС, в министерство поступали сотни звонков. «И в результате анализа психологов министерства, было выявлено, что у нас есть довольно большие уязвимые группы», - сказал Акопян.
Руководитель программы психологического содействия МЧС Артак Григорян отметил, что  целевыми группами программы являются члены семей без вести пропавших, военнопленных,  захваченных во время войны, раненных военнослужащих, военнослужащих, получивших инвалидность, также и военнослужащие, добровольцы и вынужденные переселенцы. Эти лица получают услуги по ряду направлений: индивидуальная психотерапия, психологическое содействие, групповое психологическое содействие, предоставляются и услуги мобильных групп психологов, психологические услуги по телефону и в онлайн режиме.
Артак Григорян, также добавил, что к сожаленью, осознание, что нужно обратиться к психологу, еще не сформировалось. В этих случаях инициатива в основном исходит от психологов, которые пытаются выявить бенефициаров и работать с ними. Любой бенефициар может связаться с организацией, предоставляющей психологические услуги, или позвонить на горячую линию психологической службы, предназначенной для поддержки конкретной программы, которая обеспечивает соответствующее консультирование и направление в соответствующую психологическую службу. Номер горячей линии: 060 834 777.
Уже более 700 бенефициаров получают психологическое содействие. Программа предусматривает максимально 8 сеансов психологической службы. Почти 70 человек уже прошли их.
Заведующий кафедрой медицинской психологии ЕГМУ Хачатур Гаспарян добавил, что не только в Армении, но и во многих развитых европейских странах существует эта проблема, люди не решаются пойти к психологу. В 20-25% случаев без профессионального вмешательства проблемы усложняются, они могут мешать не только данному человеку, но и окружающим его людям, обществу. Социальный работник фонда обзванивает предполагаемых бенефициаров, сообщает, что есть такая служба, и они могут подавать заявки.