Ռուսաստանը և Թուրքիան քննարկում են գազի տարանցման մասին երկարաժամկետ պայմանագրի կնքումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը և Թուրքիան բանակցություններ են վարում գազի տարանցման մասին երկարաժամկետ համաձայնագիր կնքելու հարցի շուրջ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ռուսական ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակին:
Ռուսաստանի փոխվարչապետը լրագրողներին ասել է, որ ռուս-թուրքական միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում գործող աշխատանքային խումբը քննարկել է այն հարցերը, որոնք կան ռուսաստանյան «Գազպրոմ էքսպորտ»-ի և թուրքական Botas-ի միջև:
«Խոսքը գազի տարանցման մասին երկարաժամկետ պայմանագիր ստորագրելու մասին է», - ասել է Նովակը՝ չբացահայտելով համաձայնագրի մանրամասները:
Ներկայումս Ռուսաստանը գազ է մատակարարում Թուրքիային Սև ծովով անցնող «Թուրքական հոսքի» խողովակաշարով: Գազատարի նախագծային հզորությունը 31,5 մլրդ խմ է:

Россия и Турция обсуждают заключение долгосрочного договора на транзит газа
Россия и Турция ведут переговоры о заключении долгосрочного соглашения на транзит газа. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил журналистам вице-премьер РФ Александр Новак.
По его словам, рабочая группа в рамках смешанной межправительственной российско-турецкой комиссии обсуждала вопросы, которые есть между российской "Газпром экспорт" и турецкой Botas.
"Речь идет о заключении долгосрочного договора на транзит [газа]", - отметил он, не раскрывая подробности соглашения.
Россия поставляет газ в Турцию по трубопроводу "Турецкий поток" через Черное море. Проектная мощность газопровода - 31,5 млрд куб. м газа в год, он предназначен для поставок газа в Турцию и в страны Южной и Юго-Восточной Европы транзитом через турецкую территорию.