Հայտնի են Գրքի երևանյան փառատոնի գրական մրցույթի հաղթողները
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գրքի երևանյան չորրորդ փառատոնը ավարտվեց գրական մրցանակաբաշխությամբ։ Փառատոնի գլխավոր բաղադրիչը գրական մրցույթն է, որն այս տարի հայտարարվել էր «Արձակ» ու «Պոեզիա» անվանակարգերում։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Փառատոնի կազմակերպչական թիմից:
Ստացվել էր 146 հայտ․ «Արձակ» անվանակարգում՝ 70, «Պոեզիա» անվանակարգում՝ 76 հայտ:
Ստեղծագործությունների գնահատման չափանիշներն էին կառուցվածքը, լեզուն և ոճը, գեղարվեստական տեքստի օրիգինալությունը։
Փառատոնի գրական մրցույթի ժյուրիի կազմում էին.
Ալեքսանդր Թոփչյան – գրաքննադատ, գրող, թարգմանիչ
Գուրգեն Խանջյան - արձակագիր, դրամատուրգ, թարգմանիչ
Ալվարդ Սեմիրջյան - գրականագետ
Հասմիկ Խեչիկյան - գրականագետ
Քրիստինե Հովհաննիսյան – գրականագետ
Այսպիսով, «Պոեզիա» անվանակարգում Գրքի երևանյան չորրորդ փառատոնի գրական մրցույթի հաղթող ճանաչվեց Լուսինե Եղյանը, որին մրցանակը հանձնեցին ժյուրիի անդամ Քրիստինե Հովհաննիսյանը և փառատոնի նախորդ տարվա գրական մրցույթի «Պոեզիա» անվանակարգի հաղթող Անահիտ Հայրապետյանը։
«Արձակ» անվանակարգոմ հաղթեց Հովիկ Աֆյանը, ում անունը հնչեցրեցին ժյուրիի անդամ, գրող, թարգմանիչ, դրամատուրդ Գուրգեն Խանջյանը և փառատոնի նախորդ տարվա «Արձակ» անվանակարգի հաղթող Աննա Դավթյանը։ Հաղթողները ստացան դրամական պարգև։
Գրքի երևանյան փառատոն 2021-ը նվիրված էր Չարեցնի ծննդյան 125-ամյակին ընդառաջ։ Գրական մրցույթի հաղթողները նաև «Եղիշե Չարենց» հուշամեդալով պարգեւատրվեցին, որը նրանց հանձնեց  Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանի տնօրեն Ժաննա Մանուկյանը։
Գրքի երևանյան չորրորդ փառատոնն անցկացվեց հուլիսի 30-ից օգոստոսի 1-ը, Աբովյան փողոցում։ Գրքի ցուցահանդես-տոնավաճառում մոտ չորս տասնյակ հրատարակչությունները գրքային տեսականին ընթերցողին ներկայացրեցին մինչև 40 տոկոս զեղչով, «Զանգակ» գրատանը և «Մոսկվա» կինոթատրոնում էլ տեղի ունեցան տասնյակ հանդիպումներ հատուկ հյուրերի և գրքի մարդկանց հետ։
Գրքի երևանյան չորրորդ փառատոնի կազմակերպիչն էր «Մշակութային հասարակություն» հասարակական կազմակերպությունը՝ աջակցությամբ ԿԳՄՍ նախարարության։ Գլխավոր գործընկերն էր «Զանգակ» գրատանունը։

Известны победители литературного конкурса Ереванского фестиваля книги
Четвертый ереванский фестиваль книги завершился присуждением литературных премий. Главным компонентом фестиваля является литературный конкурс, объявленный в этом году по номинациям «Проза» и «Поэзия». Об этом «Арменпресс» сообщили в оргкомитете фестиваля.
Было получено 146 заявок. В номинации «Проза» - 70, в номинации «Поэзия» - 76 заявок.
Критериями оценки произведений были структура, язык и стиль, оригинальность художественного текста.
В составе жюри литературного конкурса фестиваля были:
Александр Топчян - литературный критик, писатель, переводчик;
Гурген Ханджян - прозаик, драматург, переводчик;
Алвард Семирджян - литературовед;
Асмик Хечикян - литературовед;
Кристине Ованнисян – литературовед.
Таким образом, в номинации «Поэзия» победителем литературного конкурса четвертого Ереванского фестиваля книги стала Лусине Егьян, которой птемию вручили член жюри Кристине Ованнисян и победительница прошлогоднего литературного конкурса фестиваля в номинации «Поэзия» Анаит Айрапетян.
В номинации «Проза» победил Овик Афьян, чье имя озвучили член жюри, писатель, переводчик, драматург Гурген Ханджян и победительница прошлогодней номинации «Проза» фестиваля Анна Давтян. Победители получили денежные премии.
Ереванский книжный фестиваль 2021 был посвящен 125-летию Чаренца. Победители литературного конкурса также были награждены памятной медалью «Егише Чаренц», которую им вручила директор Дома-музея Егише Чаренца Жанна Манукян.
Четвертый Ереванский книжный фестиваль проходил с 30 июля по 1 августа. На книжной выставке-ярмарке около сорока издательств представили читателям свой ассортимент со скидкой до 40%.
Четвертый Ереванский книжный фестиваль был организован общественной организацией «Культурное общество» при содействии Министерства образования и науки. Основным партнером выступил книжный магазин «Зангак».