Անգործությունն ու բռնապետին հաճոյանալու ԵՄ քաղաքականությունը հանգեցնում են նոր պատերազմի. Տիգրան Բալայան
Անգործությունն ու բռնապետին հաճոյանալու ԵՄ քաղաքականությունը հանգեցնում են
նոր պատերազմի. Տիգրան Բալայան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Նիդերլանդների հանրային հեռուստատեսության հեղինակային հոդվածների կայքում հրապարակված իր հոդվածում դեսպան Տիգրան Բալայանն անդրադարձել է Ադրբեջանի բռնապետի սադրանքներին ԵՄ ոչ համարժեք գործողություններին, ինչը Բաքվի կողմից նոր պատերազմ հրահրելու նախադրյալներ է ստեղծում։
Տիգրան Բալայանի հոդվածը «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ստորև.
«Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) դեմ սանձազերծված ադրբեջանա-թուրքական 44-օրյա ագրեսիայի ավարտից ի վեր Ադրբեջանը մշտապես խախտում է փաստաթղթի դրույթները, որով վերջ դրվեց ռազմական գործողություններին: Ոչ համարժեք գործողությունները և Բաքվում իշխող, աշխարհի ամենակոռումպացված և բռնապետական ռեժիմներից մեկին հաճոյանալու ԵՄ քաղաքականությունը հանգեցնում է նոր ռազմական բախումների՝ խլելով երիտասարդ կյանքեր։
Ինչպես բազմիցս զգուշացրել եմ, Ադրբեջանի բռնապետը, ոգեշնչված իր անպատժելիությունից, շարունակելու է ագրեսիվ գործողությունները և արդեն իսկ կանգնեցրել է տարածաշրջանը նոր պատերազմի եզրին։
Չդատապարտվելով «Human Rights Watch»-ի կողմից փաստագրված ռազմական հանցագործությունների համար՝ Ալիևն այժմ հպարտորեն հայտարարում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծել է ուժի միջոցով՝ չմտածելով անգամ հետևանքների մասին և համոզված լինելով, որ անձեռնմխելի է ցանկացած տիպի պատժիչ գործողությունից։
Փորձելով մոլորեցնել միջազգային հանրությանը և արդարացնել իր մեղքերը, Ադրբեջանը սկսել է հայելային մեղադրանքներ ներկայացնել, քանի որ դա լավագույն միջոցն է միջազգային հանրության ուշադրությունն իր գործողություններից շեղելու համար: Ավելին, ի պատասխան բոլոր ռազմագերիներին և որպես պատանդ պահվող քաղաքացիներին ազատ արձակելու միջազգային հանրության պահանջներին՝ Բաքուն վերջիններիս դեմ սկսել է իրականացնել կեղծ դատավարություններ՝ հիմնված շինծու մեղադրանքների վրա։ Ի հակադրություն նոյեմբերի 9-ի հայտարարության և միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն բոլոր ռազմագերին և որպես պատանդ պահվող անձանց վերադարձնելու իր պարտականությանը՝ Բաքուն առաջ է քաշել ականապատ տարածքների քարտեզների կեղծ օրակարգը։
Այդ կեղծ օրակարգն ավելի ընդլայնվեց ԵՄ պաշտոնյաների քաջալերող հայտարարությունների միջոցով, ովքեր «ծափահարում էին ականապատ տարածքների քարտեզների և ռազմագերիների փոխանակումը», այցելում էին Ալիևին Բաքվում՝ պատրաստակամություն հայտնելով սովորականի պես շարունակել համագործակցությունը բռնապետի հետ, որի կոռումպացված դաշնակիցները եվրոպական դատարանների դատապարտվում են Ալիևի տարիներով կաշառվելու համար։
Ոգեշնչված իր անպատժելիությամբ՝ Իլհամ Ալիևն ամրապնդել է տարածքային նկրտումները Հայաստանի նկատմամբ՝ խոստանալով վերադառնալ «իր նախնիների երկիրը»։ Ավելին, այս նկրտումների մասին նա խոսում է Եվրոպական խորհրդի նախագահի կողքին կանգնած և ապա «գովաբանում» վերջինիս «կարգավիճակ» և «Լեռնային Ղարաբաղ» արտահայտությունները չօգտագործելու համար՝ նշելով, որ Հայաստանը պետք է դրանից հետևություններ անի:
Սա ակներև է դարձնում այն հանգամանքը, որ ԵՄ-ի՝ «շարունակել, ասես ոչինչ չի եղել» մոտեցումը, չեզոք դիրքորոշումը և «երկու կողմերին ուղղված կոչերը» ոչ միայն չեն նպաստում կայունության, այլև խրախուսում են Ադրբեջանին ավելի ագրեսիվ լինել ինչպես իր հռետորաբանության, այնպես էլ՝ գործողությունների մեջ: Ալիևը, վստահ լինելով, որ ոչ ոք չի կարող կանգնեցնել իրեն, կարծում է, որ ազատ է անել այն ինչ ցանկանում է և չկա որևէ սահման, որն ինքը պատրաստ չէ հատել։
Խնդիրն այն է, որ ԵՄ-ն և իր անդամ երկրները լուրջ չեն վերաբերվում Ալիևի շարունակական սպառնալիքներին և ռազմատենչ հայտարարություններին, ինչպես ԴԱԻՇ-ից կամ Թալիբանից եկող սպառնալիքների դեպքում էր, կամ երբ մեկ տարի առաջ Հայաստանը նախազգուշացնում էր, որ բռնապետը պատրաստվում է ագրեսիվ պատերազմ սկսել, և, որ տարածաշրջանի անվտանգությունն ու կայունությունը վտանգված են: Եթե այդ ժամանակ ԵՄ-ն ավելի հաստատակամորեն պաշտպաներ իր իսկ սեփական արժեքները, բռնապետն այդքան հանգիստ չէր լինի վերոնշյալ արժեքների՝ նման բացահայտ ոտնահարման հարցում։
Բրյուսելում և այլուր որոշում կայացնողների համար պետք է պարզ լինի, որ ցանկացած այց Բաքու և Ալիևի ռեժիմի հետ հարաբերությունները «սովորականի պես» շարունակելու ցանկացած խոստում ծառայում է որպես իրավիճակի վատթարացման, սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների իրականացման խթան: Այս առումով, դեսպանների դատապարտելի քարոզչական ուղևորությունը դեպի էթնիկ զտումների ենթարկված Շուշի՝ առանձնահատուկ պատասխանատվություն է պարունակում։
Մինչդեռ, ի տարբերություն ԵՄ-ի «երկկողմանիության» և «չեզոքության» քաղաքականության, Ադրբեջանը ոչ միայն Եվրոպայի կոչերին և ակնկալիքներին հակառակ գործողություններ է անում, այլև միանում է թուրքական սադրանքներին Կիպրոսում՝ բարձրաստիճան պատվիրակություն ուղարկելով օկուպացված հյուսիսային հատված և խոստանալով ճանաչել այն՝ այդպիսով անտեսելով ԵՄ-ին և վերջինիս արժեքներն ու քաղաքականությունը:
Հատկանշական է նաև, որ Ալիևը փորձում է խոչընդոտել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին իրավիճակը վերահսկելու նպատակով անկախ դիտորդական առաքելության տեղակայումն այնպես, ինչպես արգելափակել էր այդ գործընթացը 2016 թվականին։ Այս ամենը շատ ակնհայտ բացատրություն ունի․ դիտորդներ պետք չեն այն կողմին, որը պատրաստվում է նոր պատերազմի։ Նոր ռազմական գործողությունները հրահրվում, սրվում և կազմակերպում են նրա կողմից։
Եվրոպացիները պետք է լուրջ վերաբերվեն տարածաշրջանում առկա ծայրահեղ վտանգավոր իրավիճակին և գործեն դրան համահունչ: Նրանք պետք է միասնական լինեն այն արժեքների պաշտպանության հարցում, որոնց հավատում են, ինչը պահանջում է ագրեսիվ գործողությունների նվազեցմանն ուղղված հստակ քայլեր։ ԵՄ պատժամիջոցները՝ համաձայն Ներկայացուցիչների պալատի բանաձևերի, միակ միջոցն են Ադրբեջանի ղեկավարին ստիպելու, որպեսզի վերջինս հարգի միջազգային իրավունքը։
Ցավոք, մենք հետ չենք բերի Ալիևի ռեժիմի կողմից սպանված տղամարդկանց և տղաներին, կանանց և երեխաներին, բայց կարող ենք այնպես անել, որ Իլհամ Ալիևն ու նրա շրջապատը և մարդու իրավունքները նման ձևով ոտնահարողներն արդարադատության առջև կանգնեն»:

Политика угодничества диктатору и бездействие ЕС приведет к новой войне: Тигран Балаян
В своей статье, опубликованной на сайте Общественного телевидения Нидерландов, посол Тигран Балаян коснулся неадекватных действий ЕС относительно провокаций диктатора Азербайджана, что создает предпосылки для новой войны со стороны Баку.
«Арменпресс» ниже представляет статью Тиграна Балаяна.
«С момента окончания 44-дневной азербайджано-турецкой агрессии против Арцаха (Нагорного Карабаха) Азербайджан постоянно нарушает положения заявления о прекращении боевых действий. Неадекватные действия и политика ЕС, направленная на то, чтобы угодить правящему в Баку, одному из самых коррумпированных и деспотичных режимов в мире, приводят к новым военным столкновениям, унося молодые жизни.
Как я уже неоднократно предупреждал, диктатор Азербайджана, вдохновленный своей безнаказанностью, продолжит свои агрессивные действия, он уже подвел регион к грани новой войны. Алиев, которого не признали виновным в военных преступлениях, документально подтвержденных «Human Rights Watch», теперь с гордостью заявляет, что он разрешил нагорно-карабахский конфликт с помощью силы, даже не принимая во внимание последствия, будучи убежденным, что он неуязвим.
В попытке ввести в заблуждение международное сообщество, оправдать свои грехи, Азербайджан начал выдвигать зеркальные обвинения, поскольку это лучший способ отвлечь внимание международного сообщества от своих действий. Более того, в ответ на требования международного сообщества освободить всех военнопленных, удерживаемых в качестве заложников, Баку начал проводить над ними ложные судебные процессы по сфабрикованным обвинениям. Вопреки заявлению от 9 ноября об обязательстве вернуть всех военнопленных, взятых в заложники в соответствии с международным гуманитарным правом, Баку выдвинул ложную повестку в отношении карт минных полей.
Эта псевдоповестка еще более расширилась посредством поощрительных заявлений чиновников ЕС, которые «аплодировали передаче карт минных территорий и обмену военнопленными», посещали Алиева в Баку, выражая готовность, как обычно, продолжать сотрудничество с диктатором.
Окрыленный своей безнаказанностью, Ильхам Алиев усилил свои территориальные амбиции в отношении Армении, пообещав вернуться «на землю своих предков». Более того, он говорил об этих устремлениях, стоя рядом с президентом Совета Европы. А затем «похвалил» его, за то, что тот не использовал термины «статус» и «Нагорный Карабах», отметив, что Армения должна  сделать выводы.
Это делает очевидным то обстоятельство, что подход ЕС «продолжать, как будто ничего не произошло», нейтральная позиция и «призывы к обеим сторонам» не только не способствуют стабильности, но и поощряют Азербайджан быть более агрессивным как в своей риторике, так и в действиях. Алиев, будучи убежденным, что никто не может его остановить, думает, что он волен делать то, что захочет, нет предела, который он не готов переступить.
Проблема в том, что ЕС и его страны-члены несерьезно относятся к продолжающимся угрозам Алиева и к воинственным заявлениям, как это было в случае угроз от ИГИЛ или Талибана, или когда год назад Армения предупреждала, что диктатор собирается начать агрессивную войну, и что безопасность и стабильность в регионе находятся под угрозой.
Для тех, кто принимает решения в Брюсселе и в других странах, должно быть ясно, что любое обещание продолжать отношения с режимом Алиева и Баку «как обычно» служит стимулом для ухудшения ситуации, осуществления провокационных и агрессивных действий. В этом плане, предосудительный, пропагандистский визит послов в Шуши, подвергнутый этническим чисткам, несет особую ответственность.
Между тем, в отличие от политики «двойственности» и «нейтралитета» ЕС, Азербайджан не только предпринимает действия противоречащие призывам и ожиданиям Европы, но и присоединяется к турецким провокациям на Кипре, отправляя высокопоставленную делегацию на оккупированную северную часть Кипра и обещая признать его, тем самым игнорируя ЕС и его ценности и политику.
Примечательно также, что Алиев пытается воспрепятствовать размещению независимой наблюдательской миссии с целью контроля ситуации на границе Армении и Азербайджана так, как заблокировал этот процесс еще в 2016 году. Этому есть очень очевидное объяснение․ Сторона, готовящаяся к новой войне, в наблюдателях не нуждается. Она провоцирует, усиливает и организует новые военные действия.
Европейцы должны серьезнее отнестись к чрезвычайно опасной ситуации в регионе и действовать в соответствии с ней. Они должны объединиться в защите тех ценностей, в которые они верят, что требует четких шагов по снижению агрессии. Санкции ЕС, в соответствии с постановлениями Палаты представителей, являются единственным способом заставить лидера Азербайджана соблюдать нормы международного права.
К сожалению, нам уже не вернуть мужчин, мальчиков, женщин и детей, убитых режимом Алиева, но мы можем привлечь к ответственности тех, кто нарушает права человека - Ильхама Алиева и его окружение».