«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտնել է «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Չո Լա Աունի մահվան մասին
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտնել է «Ավրորա» մրցանակի
դափնեկիր Չո Լա Աունի մահվան մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարությամբ հայտնել է 2018 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Չո Լա Աունի մահվան մասին: «Արմենպրես»-ին այդ մասին տեղեկացրին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունից:
«Մենք սգում ենք հարգարժան իրավաբան Չո Լա Աունի մահը (1941–2021), որն իր կյանքը նվիրել էր անարդարության դեմ պայքարին եւ Մյանմայում ռոհինջա ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանը
Խաղաղ բողոքի, ստորագրահավաքներ կազմելու եւ այդօրինակ «հանցանքների» համար ընդհանուր 12 տարի անազատության մեջ անցկացրած Չո Լա Աունը երբեւէ չդադարեց իրավապաշտպանի հմտությունները գործադրել հանուն միլիոնավոր մահմեդական ռոհինջաների իրավունքների պաշտպանության, որոնք բռնաճնշումների հետեւանքով ստիպված էին լքել Մյանմայի տարածքը։ Սեփական հայրենիքում վտանգված իր համայնքի իրավունքները պաշտպանելիս պարոն Աունն ստիպված էր դիմագրավելու թե՛ անձնական, թե՛ համակարգային մարտահրավերներ: Բայց նա երբեք չնահանջեց»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ դառնալով 2018 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ Չո Լա Աունն ընտրել է միջազգային երեք կազմակերպություն, որոնք Մյանմայում բժշկական օգնություն եւ օժանդակություն էին տրամադրում ռոհինջա փախստականներին ողջ հարավ-արեւելյան Ասիայում, որոնց եւ նվիրաբերել է իրեն շնորհված 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգեւը. «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպություն, MERCY Մալայզիական բժշկական նպաստամատույց, Միգրացիայի միջազգային կաթոլիկ հանձնաժողով: Ընդհանուր հաշվով՝ մինչեւ այսօր նրանց ջանքերի շնորհիվ աջակցություն է ստացել մոտ 375.000 ռոհինջա փախստական՝ ստանալով երկրորդ հնարավորություն եւ ավելի լավ ապագայի հույս:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության տեղեկացմամբ՝ Չո Լա Աունն ականատես է եղել եւ անձամբ զգացել ռոհինջա համայնքի նկատմամբ մշտապես կիրառվող ճնշող կանոնակարգերի անմիջական ազդեցությունը: «Զինված օրենքի մասին իր գիտելիքով եւ անխոնջ վճռականությամբ՝ նա հաջողությամբ պայքարում էր Մյանմայում համակարգային անհավասարության դեմ եւ օգնում իր ռոհինջա քույրերին ու եղբայրներին հասնելու արդարության:
««Ավրորան» իր խորին ցավակցությունն ու կարեկցանքն է հայտնում պարոն Չո Լա Աունի ընտանիքին: Նրա հիշատակը վառ կմնա համաշխարհային մարդասիրական համայնքում»,- նշել են հայտարարության հեղինակները՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանը և Ռուբեն Վարդանյանը, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ լորդ Արա Դարզին և «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ, բժիշկ Թոմ Քաթինան:

Гуманитарная инициатива «Аврора» объявила о кончине  лауреата премии «Аврора» Чжо
«Мы скорбим о смерти уважаемого юриста Чжо Ла Ауна (1941–2021), который посвятил свою жизнь борьбе с несправедливостью и защите прав народа рохинджа в Мьянме.
Чжо Ла Аун, который провел в тюрьме в общей сложности 12 лет — за организацию мирных протестов, сбор подписей, подачу петиций и аналогичные «преступления», никогда не прекращал использовать свои знания и навыки в области прав человека для защиты прав миллионов мусульман-рохинджа, которые были вынуждены бежать из Мьянмы. Защищая права своей общины, находящейся под угрозой исчезновения на своей родине, г-ну Ауну пришлось столкнуться с проблемами как личного, так и системного характера.  Но он никогда не отступал", - говорится в заявлении.
Согласно источнику, став обладателем премии «Аврора» за 2018 год Чжо Ла Аун  выбрал три международные организации для оказания медицинской помощи  беженцам рохинджа по всей  Юго-Восточной Азии, которым он пожертвовал сумму размере 1.000.000  долларов: Médecins Sans Frontières, MERCY Malaysia Medical Aid, Международная католическая миграционная комиссия. В целом на сегодняшний день их усилиями оказана поддержка примерно 375 000 беженцам  рохинджа, что дало им второй шанс и надежду на лучшее будущее.
Согласно Гуманитарной инициативе «Аврора», Чжо Ла Аун стал свидетелем и лично почувствовал прямое воздействие репрессий, которые всегда применялись к общине рохинджа.
«Вооруженный знаниями в области  права и своей неутомимой решимостью, он успешно боролся с системным неравенством в Мьянме и помог своим сестрам и братьям рохинджа добиться справедливости.
"Аврора" выражает глубочайшие соболезнования семье г-на Чжо Ла Ауна. Его светлая  память будет жить в мировом гуманитарном сообществе», - отметили соучредители Гуманитарной инициативы «Аврора» Нубар Афеян, Рубен Варданян, председатель отборочной комиссии премии «Аврора»  лорд Ара Дарзи, президент Гуманитарной инициативы «Аврора» доктор Том Катина.