ՀՀ ԱԺ նախագահը Նիդերլանդների Սենատի նախագահին շնորհակալություն է հայտնել Բաքվին դատապարտող 17 բանաձևերի համար
ՀՀ ԱԺ նախագահը Նիդերլանդների Սենատի նախագահին շնորհակալություն է հայտնել
Բաքվին դատապարտող 17 բանաձևերի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վիեննայում ընթացող Խորհրդարանների նախագահների 5-րդ համաշխարհային համաժողովի շրջանակում Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 7-ին հանդիպել է Նիդերլանդների Թագավորության Սենատի նախագահ Անտոնի Բրյունիին: Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնեց Նիդերլանդների խորհրդարանի գործընկերներին՝ 2020թ. աշնանը Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմը եւ դրա հետեւանքները դատապարտող շուրջ 17 բանաձեւերի համար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, ողջույնների փոխանակումից հետո ԱԺ նախագահը նշել է, որ հաճույքով է հիշում Անտոնի Բրյունիի հրավերով 2019թ. հոկտեմբերին ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության բավական արգասաբեր այցը Նիդերլանդներ:
«Նա հիշեցրեց, որ այդ այցի ընթացքում կայացավ նաեւ Հայաստան-Նիդերլանդներ բարեկամական շրջանակի անդրանիկ նիստը, որի համանախագահներն ինքն ու Նիդերլանդների Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Ջոել Ֆորդեւինդն էին: ԱԺ նախագահը նշեց, որ չնայած COVID-19-ի ստեղծած խոչընդոտներին՝ բարեկամական հարաբերությունները մեր պետությունների եւ խորհրդարանների միջեւ բավական ներդաշնակ են զարգանում, եւ մեր երկրները տրամադրված են իրականացնելու հայ-նիդերլանդական առավել խորացված եւ թիրախային համագործակցություն:
Դրա վառ ապացույցն է նաեւ 2020թ-ի սեպտեմբերին Երեւանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության բացումը: Ալեն Սիմոնյանը վերահաստատեց պատրաստակամությունը՝ խորացնել հայ-նիդերլանդական միջխորհրդարանական համագործակցությունը: ԱԺ նախագահն առանձնացրեց մասնավորապես 3 մարտահրավեր, որոնցում ՀՀ-ն քաղաքական աջակցություն է ակնկալում մեր գործընկերներից՝ խաղաղության հաստատում մեր տարածաշրջանում, հայ ռազմագերիների խնդրի լուծումը՝ հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանն այն վերածել է քաղաքական սակարկության եւ Հայաստան-Եվրոպական միություն համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկումը: Նա շեշտեց, որ հայկական կողմի համար խնդրահարույց է մնում տարբեր խորհրդարանական վեհաժողովներում ադրբեջանական պատվիրակությունների ապակառուցողական դիրքորոշումը եւ շահադիտական նպատակներով նրանց աջակցող պատվիրակների պահվածքը: Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն հայտնեց Նիդերլանդների խորհրդարանի գործընկերներին՝ 2020թ. աշնանը Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմը եւ դրա հետեւանքները դատապարտող շուրջ 17 բանաձեւերի համար»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ քննարկման ընթացքում ԱԺ նախագահն անընդունելի է համարել Ադրբեջանում հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց նկատմամբ իրականացվող շինծու դատավարությունները, որոնք հակասում են միջազգային իրավունքին: Ալեն Սիմոնյանը վերահաստատել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ ճանապարհով լուծմամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափի շրջանակներում:
ՀՀ ԱԺ տեղեկացմամբ՝ Նիդերլանդների Սենատի նախագահը նշել է, որ լավ հիշողություններ ունի ՀՀ ԱԺ պատվիրակության այցից: Կարեւորելով Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանության բացումը՝ նա ասել է, որ այն ոգեւորիչ է եւ մեծապես կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը: Սենատի նախագահն ընդգծել է, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Նիդերլանդների խորհրդարանի ընդունած բանաձեւերը լայն արձագանք են ստացել Հայաստանի հասարակությունում:
Նրա խոսքով՝ ցանկացած իրավիճակում չափազանց կարեւոր է մարդու իրավունքների գերակայությունը՝ այս համատեքստում կարեւորելով նաեւ ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը: Հանդիպման ավարտին Անտոնի Բրյունին վերահաստատել է տարածաշրջանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանն աջակցելու պատրաստակամությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը գործընկերոջը հրավիրել է պաշտոնական այց կատարել Հայաստան:

Спикер НС Армении поблагодарил спикера Сената Нидерландов за осуждающих Баку 17 резолюций
В рамках 5-й Всемирной конференции глав парламентов в Вене спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян 7 сентября встретился со спикером Сената Нидерландов Антоном Брюни.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, Ален Симонян поблагодарил коллег из парламента Нидерландов за около 17 резолюций, осуждающих войну, развязанную Азербайджаном против Арцаха осенью 2020 года и ее последствия.
Председатель НС отметил, что с удовольствием вспоминает плодотворный визит делегации во главе с председателем НС Армении в Нидерланды в октябре 2019 года по приглашению Энтони Брюни.
Он напомнил, что в ходе этого визита также состоялось первое заседание круга дружбы Армения-Нидерланды, сопредседателями которого являются он и член комиссии по иностранным делам Палаты представителей Сената Королевства Нидерландов Джоэл Фордевинд.
Председатель НС отметил, что, несмотря на препятствия, создаваемые COVID-19, дружеские отношения между нашими государствами и парламентами развиваются достаточно гармонично, и наши страны готовы к более углубленному и целенаправленному армяно-нидерландскому сотрудничеству.
Открытие посольства Королевства Нидерландов в Ереване в сентябре 2020 года - яркое тому подтверждение. Ален Симонян подтвердил готовность к углублению армяно-нидерландского межпарламентского сотрудничества. Председатель НС выделил 3 вызова, в которых Армения ожидает политической поддержки от наших партнеров: установления мира в нашем регионе, решение проблемы армянских военнопленных, учитывая, что Азербайджан превратил это в политическую сделку, и эффективное осуществление Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС.
Он подчеркнул, что деструктивная позиция азербайджанских делегаций в различных парламентских ассамблеях и поведение поддерживающих их делегатов в меркантильных целях остаются проблемными для армянской стороны. Ален Симонян поблагодарил коллег парламента Нидерландов за принятие около 17 резолюций, осуждающих войну, развязанную Азербайджаном против Арцаха осенью 2020 года, и ее последствия.
В ходе обсуждения председатель НС счел недопустимыми сфабрикованные судебные процессы над армянскими военнопленными и другими удерживаемыми лицами, которые противоречат международному праву. Ален Симонян подтвердил, что Армения заинтересована в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Председатель Сената Нидерландов отметил, что у него остались хорошие воспоминания о визите делегации НС Армении. Подчеркнув важность открытия посольства Нидерландов в Армении, он сказал, что это обнадеживает и внесет большой вклад в развитие двусторонних отношений. Председатель Сената подчеркнул, что резолюции, принятые парламентом Нидерландов в ходе 44-дневной войны, получили широкий отклик в армянском обществе.
По его словам, верховенство прав человека чрезвычайно важно в любой ситуации, в этом контексте также подчеркивается сотрудничество Армения-ЕС. В завершение встречи Энтони Брюни подтвердил готовность поддержать деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регионе. Председатель НС Армении пригласил своего коллегу посетить Армению с официальным визитом.