Առուշ Առուշանյանը կմնա կալանքի տակ. դատարանը մերժել է պաշտպանի միջնորդությունը
ԵՐԵՎԱՆ,  10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել է Գորիսի համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանի կալանավորումը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ պաշտպանի միջնորդությունը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է նրա պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը: Առուշ Առուշանյանը կմնա կալանքի տակ:
Ավելի վաղ դատախազությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որ ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքի ղեկավարը հունիսի 20-ին ՀՀ-ում կայացած Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում ուղղակի դիտավորությամբ նախապատրաստել է ծանր հանցագործություն՝ ընտրություններին մասնակցելու և «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի օգտին կողմ քվեարկելու համար նույն համայնքի Քարահունջ բնակավայրի երկու կամ ավելի ընտրողի կաշառք տալը, սակայն նրա կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել: Բացի այդ, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ համայնքի ղեկավարը կազմակերպել է նույն ընտրությունների ժամանակ Գորիս համայնքի Քարահունջ բնակավայրի որոշ ընտրողների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելը, ինչպես նաև այլ կախվածությունն օգտագործելով ընտրողներին կուսակցությունների հիշյալ դաշինքի օգտին կողմ քվեարկելուն հարկադրելը: Ըստ այդմ՝ քրեական գործով ձեռք են բերվել բավարար ապացույցներ վերոնկարագրյալ արարքների կատարման համար Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասով քրեական հետապնդում հարուցելու համար:

Аруш Арушанян останется под арестом: суд отклонил ходатайство защитника
Суд общей юрисдикции Сюникской области отклонил ходатайство адвоката о замене содержания под стражей главы общины Гориса Аруша Арушаняна залогом. Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщил его адвокат Эрик Алексанян. Аруш Арушанян останется под стражей.
Ранее прокуратура распространила сообщение, что руководитель общины Горис Сюникской области РА в ходе предвыборной кампании на внеочередных выборах в Национальное собрание РА 20 июня преднамеренно подготовил тяжкое преступление - дача взятки двум или более избирателям села Караундж той же общины за участие в выборах и голосование за блок партий «Айастан». Однако по не зависящим от его воли обстоятельствам преступление не было доведено до конца. Кроме того, была получена фактическая информация, что он препятствовал свободному осуществлению избирательного права некоторыми избирателями общины Караундж Гориса во время тех же выборов, а также принуждал избирателей голосовать за партийный блок, используя другие стедства. Соответственно, по уголовному делу были получены достаточные доказательства совершения вышеуказанных деяний, в отношении Аруша Арушаняна возбуждено уголовное дело по статье 35-154.2 части 4, пункту 2 Уголовного кодекса РА, части 2 статьи 38-149 статьи 4, пункта 3 Уголовного кодекса РА.