ԿԺԴՀ-ն ընդլայնում է հարստացված ուրանի արտադրության օբյեկտը. CNN
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր արբանյակային լուսանկարները ցույց են տալիս, որ ԿԺԴՀ-ն ընդլայնում Է ուրանի հարստացման իր հանգուցային օբյեկտը, որը նախատեսված Է միջուկային զենքի համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է CNN հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով փորձագետների:
Սպառազինությունների փորձագետ եւ ԱՄՆ-ի Միդլբերիի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի պրոֆեսոր Ջեֆրի Լյուիսը հեռուստաալիքին հայտարարել Է, որ նկարների վրա, որոնք արվել են Maxar ընկերության կողմից, երեւում Է, որ Յոնբյոնում գտնվող միջուկային հետազոտությունների համալիրի տարածքում ընթանում Է ուրանի հարստացման գործարանի կառուցում:
Դա, փորձագետի կարծիքով, կարող Է ԿԺԴՀ-ին թույլ տալ զենքի արտադրման համար միջուկային նյութերի արտադրությունն ավելացնել 25 տոկոսով:
«Վերջին ընդլայնումը Յոնբյոնում, հավանաբար, արտահայտում Է զենքի արտադրման համար միջուկային նյութերի արտադրության ավելացման պլանները»,-նշել Է Լյուիսը:
Նա հավելել Է, որ ավելի վաղ օբյեկտում ջանքեր են գործադրվել տարածքն ավելացնելու համար, ինչը թույլ Է տալիս նրանում ավելի շատ ցենտրիֆուգ տեղավորել հարստացման համար:
«Նոր տարածքը կազմում Է շուրջ հազար քառակուսի մետր, ինչը բավական Է եւս երեք հազար ցենտրիֆուգ տեղակայելու համար: Հազար ցենտրիֆուգի հավելումը կմեծացնի օբյեկտի հզորությունը բարձրհարստացված ուրան արտադրելու համար»,-հայտարարել Է փորձագետը:
ԿԺԴՀ-ն սեպտեմբերի 15-ին բալիստիկ հրթիռի արձակում Է իրականացրել Ճապոնական ծովի կողմը: Հրթիռները 60 եւ ավելի կիլոմետր բարձրությամբ թռել են մոտավորապես 800 կիլոմետր: ԿԺԴՀ-ի ղեկավար Կիմ Չեն Ընը փորձարկումների ժամանակ ներկա չի գտնվել: Դրանից առաջ սեպտեմբերի 11-ին եւ 12-ին Հյուսիսային Կորեան անցկացրել Է մեծ հեռահարության թեւավոր հրթիռների արձակում: Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինը արձակումները որակել Է սադրանք, ինչը հարուցել Է ԿԺԴՀ-ի կողմի քննադատությունը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

CNN: КНДР расширяет объект по производству обогащенного урана
Новые спутниковые снимки показывают, что КНДР расширяет свой ключевой объект для обогащения урана, предназначенного для ядерного оружия. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеканал CNN со ссылкой на экспертов.
Эксперт по вооружениям и профессор Миддлберийского института международных отношений Джеффри Льюис заявил телеканалу, что на изображениях, сделанных компанией Maxar, видно, что на территории комплекса ядерных исследований в Йонбёне идет строительство завода по обогащению урана. Это, по мнению эксперта, может позволить КНДР увеличить производство ядерных материалов оружейного качества на 25%.
"Последнее расширение в Йонбёне, вероятно, отражает планы по увеличению производства ядерных материалов для производства оружия", - отметил Льюис.
Он добавил, что ранее на объекте были предприняты усилия по увеличению площадей, что позволяет разместить на нем больше центрифуг для обогащения.
"Новая площадь составляет около тысячи квадратных метров, что достаточно для размещения еще тысячи центрифуг. Добавление тысячи центрифуг увеличит мощность объекта для производства высокообогащенного урана на 25 процентов", - заявил эксперт.
КНДР в среду провела пуск двух баллистических ракет из уезда Яндок в провинции Пхёнан-Намдо в сторону Японского моря. Ракеты пролетели примерно 800 километров при высоте полета 60 и более километров. Лидер КНДР Ким Чен Ын на испытаниях не присутствовал. До этого - 11 и 12 сентября - Северная Корея провела пуски крылатых ракет большой дальности. Президент Южной Кореи Мун Чжэ Ин назвал пуски провокацией, что вызвало критику со стороны КНДР.